Miközben az Egyesült Nemzetek Szervezete megpróbál utat találni az Ukrajnából érkező gabonának, és mérsékelni a globális élelmiszerválság miatti aggodalmakat, a Fekete-tenger mentén elhelyezett aknák százai olyan gyakorlati rémálmot jelentenek, amelynek megoldása még azután is hónapokig tart, hogy bármilyen megállapodás létrejön.
A Fekete-tenger döntő fontosságú a gabona, az olaj és a többi olajtermék szállítása szempontjából. Vizein Bulgária, Románia, Grúzia és Törökország, valamint Ukrajna és Oroszország osztozik. Ukrán kormánytisztviselők becslése szerint 20 millió tonna gabona nem tud eljutni a február 24-i orosz invázió óta a világ negyedik legnagyobb exportőrországából a piacra.
A kijevi és a nyugati vezetők azzal vádolják Moszkvát, hogy az ukrán kikötők blokádjával súlyos gondokat okoz a globális élelmiszerellátásban. Oroszország kijelentette, hogy a nyugati szankciók feloldását szeretné minden olyan megállapodás részeként, amely lehetővé teszi az export áramlását.
Hónapokig tartó aknamentesítés
Tengerészeti tisztviselők szerint azonban, még ha sikerül is megállapodást kötni, és az ukrán kikötők újra megnyílnának, az Ukrajna és Oroszország által telepített tengeri aknák veszélye még hónapokig visszatartja a szállítmányokat.
„Tengeri aknákat helyeztek el a kikötőkben, és egyes kikötői kijáratokat elsüllyedt uszályok és daruk blokkolnak” – mondta az ENSZ hajózási ügynökségének, a Nemzetközi Tengerészeti Szervezetnek a szóvivője, amely egyike azon számos szervezetnek, amelyek a gabonaellátás tengeri átjáróinak kialakításán dolgoznak. „A tengeri aknák teljes eltávolítása a kikötői területeken több hónapig tartana.”
R-421-75
Nyugati tengerészeti tisztviselők szerint nem világos, milyen típusú aknákat helyeztek el ebben a szakaszban.
Az ukrán külügyminisztérium egyik tisztviselője márciusban azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy mintegy 372, Oroszország által elhelyezett „R-421-75” típusú tengeri aknáról tud. Az orosz védelmi minisztérium márciusi közleménye szerint Ukrajna 400 elavult horgonyaknával aknásította el Odessza, Ochakov, Csornomorsk és Juzsnij kikötőinek környékét.
Az odesszai strandokat aknákra figyelmeztető táblák zárják le. A tengeri aknák egy része Törökországig és Romániáig sodródott.
A termésnél nagyobb kereslet
A Nemzetközi Gabonatanács szerint a globális gabonatermelés az előrejelzések szerint elmarad a kereslettől a 2022/2023-as szezonban. Az ukrajnai szállítmányok elvesztése tovább szűkíti a rendelkezésre álló készleteket, és valószínűleg megemeli az olyan alapvető élelmiszerek árait, mint a kenyér vagy a tészta, és tovább növeli az élelmiszer-inflációt, miközben a globális éhezés már eddig is soha nem látott mértékű.
Havi 2 millió tonnás export
Az ukrán gabonaexport közben növekszik, és mára megközelíti a havi 2 millió tonnát – mondta Janusz Wojciechowski, az Európai Bizottság mezőgazdasági biztosa.
Kiemelt kép: Pixabay