Élesedik a harc az amerikai elnökválasztás előtt, ami azzal (is) jár, hogy a kandidálók egyre keményebb, és néha igen meglepő ígéreteket tesznek potenciális szavazóiknak.
A 2017 és 2021 között az elnöki posztot már betöltő republikánus Donald Trump a demokraták jelöltjével, Kamala Harrisszel fog megmérkőzni 2024. november 5-én. Az „ígéretcunami” már javában elindult, és ebben nem ritkán különleges célpontokat találnak el a jelöltek.
Trump a napokban a John Deere vállalatot fenyegette meg azzal, hogy 200 százalékos importvámot vet ki a termékeire, ha a gyártását Mexikóba telepíti. A hír nem légből kapott, az amerikai óriásvállalat már a nyáron bejelentette, hogy az iowai üzeméből 200 dolgozót bocsát el, vagy küld korengedményes nyugdíjba. Ezzel párhuzamosan pedig bizonyos rakodógépeinek a gyártását Mexikóba helyezte át.
A döntés természetesen gazdasági alapú, egy kezdő munkás jelenleg a John Deere amerikai gyárában 17,42 dolláros órabért kap, Mexikóban viszont csupán 4,70 dollárt, és ez a különbség a foglalkoztatottak minden szintjén megjelenik.
Trump a Pennsylvania állambeli vidéki körútján beszélt a John Deere-ről, amely jelenleg az új gyárterületéhez keres földterületet Mexikóban. Itt hangzott el az elnökjelölt részéről a hatalmas importvámmal kapcsolatos fenyegetés, ami alaposan megnyirbálná a mezőgépgyártó profitját.
Trump szót hagyott a rendezvényén megjelent gazdáknak is, akik kiemelték, hogy egyre inkább eltűnőben vannak a kis családi gazdaságok a vidéki Egyesült Államokból. A nagygazdaságoknak köszönhetően ugyanakkor növekszik és hatékonyabbá válik a termelés, az éremnek tehát ebben az esetben is két oldala van.
Szó esett a kínai térhódításról is, ami a termőföldvásárlásban is tetten érhető. 2022 végén Kína mintegy 250 ezer hold földet birtokolt az USA-ban, ami alig 1 százaléka a külföldi tulajdonban lévő termőterületeknek. Ezen a téren Kanada vezet, a külföldi tulajdonú amerikai földek 32 százaléka (14,2 millió hold) van az északi szomszéd kezén.