Agrárgazdaság

Túl sok a marokkói paradicsom az EU-ban

Agrofórum Online

Az olasz, francia, és spanyol paradicsomtermelők hatósági panaszt tettek annak kapcsán, hogy Marokkó megsérti az Európai Unióval kötött paradicsom-kereskedelmet érintő megállapodást.

A szerződés értelmében az EU 285.000 tonna paradicsom 0,46 EUR/kg áron történő behozatalát engedélyezi az országnak. Ennek ellenére Marokkó 2020-ban 518.190 tonna paradicsomot szállított az EU-ba, beleértve az Egyesült Királyságot is. 2020 októbere és 2021 márciusa között az ország 373.000 tonna paradicsomot szállított az EU-ba – olvasható a hortidaily.com-on.

Ennek eredményeként az uniós paradicsomtermelők a megállapodás felülvizsgálatát valamint végrehajtásának ellenőrzését követelik, elkerülendő a termelés veszélyeztetését a déli régiókban. Az ágazati szakemberek szerint a probléma más termékek esetében is felvetődhet.

A harmadik országbeli importforrások jelentős hatást gyakorolhatnak az uniós kereskedelmi folyamatokra. Az unió déli országai szintén felvetették a belépési árelőállítási értékhez igazításának szükségességét, mivel erre fél évszázada nem került sor. Az európai termelők becslései szerint az termelési költségeik magasabbak a munkaerő és a növény-egészségügyi biztonsági követelmények betartása miatt, amelyek sokkal szigorúbbak, mint a fejlődő országokban előírt szabályozások. A megállapodás visszaélésszerű alkalmazásának negatív hatásai a hasznot veszélyeztető árcsökkenést eredményeztek.

Spanyolország exportja az éves átlagos egymillió tonnáról 700.000 tonnára csappant, melyet az említett, túllendült marokkói import, valamint az északi régiókban egyre fejlődő üvegházi technológiák terjedése eredményezett. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Kerti kalendárium – májusi teendők a veteményesben

2022. május 7. 06:36

A május rendkívül izgalmas hónap a veteményesben! Kiültethetjük az összes palántánkat, vethetünk magról is számos növényt, felállíthatjuk a támrendszert a támasztékot igénylőknek, és időt kell hagynunk a gyomlálásra és a talajtakarásra is.

A paradicsom piacán újabb áremelkedés várható?

2023. december 22. 13:10

Magas hőmérséklet, magas termesztési és munkaerőköltségek, változó árak jellemzik a piacot, ám országonként más-más árnyalatú a „kép”. A teljes összeállításért olvassa el cikkünket.

Betelepített méhek és ragadozó rovarok segítségével termelik a magyar paradicsomot

2019. március 11. 07:36

A technológia alapja a talaj nélküli, hidropónikus termesztés, a tápanyag-ellátást a öntözőrendszerrel oldják meg, a fűtést pedig termálvízzel.

Zöldség Videó

Jön a csokoládészínű paradicsom

2021. július 30. 11:41

Bőséges lett az idei paprika- és paradicsomtermés, és bár még mindig a hagyományos verziókat vásárolják a legnagyobb mennyiségben, nő a különlegességek, mint például a csokoládészínű vagy a koktél-, cherry- és snack paradicsom rajongótábora is. Az ötszáz termelőt tömörítő DélKerTÉSZ adatai szerint idén a friss piaci termékeknél, így a paprikánál és a paradicsomnál 28,3 ezer tonnára szerződtek a termelők, ami jelentős, 28 százalékos növekedést jelent a tavalyi 22,14 ezer tonnához képest.