Ukrajna, a világ legnagyobb gabonatermelője, eddig 41,7 millió tonna gabonát és olajos magvakat takarított be a 2023-as gazdálkodási szezonban – közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium. A minisztérium nem közölt összehasonlító adatokat.
A közlemény szerint 30,5 millió tonna gabonát és 11,2 millió tonna olajos magvakat takarítottak be. A munkálatok idén későn érhetnek véget, az időjárástól függően. A mennyiségben 22,2 millió tonna búza, 5,9 millió tonna árpa, 396 800 tonna takarmányborsó, 793 200 tonna kukorica és egyéb gabonafélék kisebb hozzájárulása szerepelt.
A minisztérium azt is közölte, hogy a gazdák 4 millió tonna repcét és 5,03 millió tonna napraforgómagot takarítottak be – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. A jelentés szerint Ukrajna idén valószínűleg 56,4 millió tonna gabonát takarít be, szemben a 2022-es 55,3 millió tonnával.
Románia megerősíti a védelmet
Románia közben közelebb helyezi a légvédelmet a Duna-parti falvakhoz ott, ahol Ukrajna túloldalán orosz drónok támadták meg a gabonaüzemeket, és további katonai megfigyelőállomásokat és járőröket helyez el a térségben – közölte két magas rangú védelmi forrás.
Az intézkedések, négy további amerikai F-16-os vadászgép bevetésével és a kibővített repülési tilalmi zónával együtt jelzik a növekvő aggodalmat Romániában és a szélesebb körű NATO-szövetségben, hogy az ukrajnai háború átterjedhet a területére.
Oroszország nem sokkal azután, hogy július 17-én kilépett a fekete-tengeri gabonaüzletből megkezdte a Duna menti ukrán kikötők és raktárak támadását, ezzel próbálva elfojtani Ukrajna mezőgazdasági exportjának fő alternatív útvonalát.
A célpontok között volt Izmail és Reni ukrán kikötője is, amelyek a Duna túloldalán fekszenek Romániához képest.
A Romániában a lezuhanó drónalkatrészek elszigetelt incidensei alátámasztják a félreértés veszélyét, vagy ami még rosszabb, Oroszország és a NATO között, ami arra készteti a román fegyveres erőket, hogy fokozzák a térség biztonságát a civilek védelme érdekében – mondta a két forrás.
Constantin Spinu, a román védelmi minisztérium szóvivője korábban azt mondta, hogy semmi jel nem utal arra, hogy Oroszország Romániát célozná, de a közeli ukrán terület elleni támadások jellege gyakorlatilag lehetetlenné teszik az összes jogsértés megakadályozását.