Csaknem 25 millió tonna gabona „ragadt” Ukrajnában, ez a mennyiség nem tudja elhagyni az országot az infrastrukturális kihívások és a lezárt fekete-tengeri kikötők, köztük Mariupol miatt - közölte az ENSZ élelmezésügyi hivatalának illetékese.
A FAO közölte, hogy a lezárásokat a magas élelmiszerárak hátterében álló tényezőnek tekintik, amelyek márciusban rekordot döntöttek az oroszok ukrajnai inváziója nyomán, majd áprilisban némileg enyhültek. A Nemzetközi Gabonatanács adatai szerint Ukrajna volt a világ negyedik legnagyobb kukoricaexportőre a 2020/21-es szezonban, és a hatodik búzaexportőr.
„Majdnem groteszk helyzetet látunk Ukrajnában, ahol közel 25 millió tonna gabonát lehetne exportálni, de az nem hagyhatja el az országot egyszerűen az infrastruktúra hiánya, a kikötők blokádja miatt” – mondta Josef Schmidhuber, a FAO igazgatóhelyettese. Schmidhuber szerint a megtelt silók raktárhiányhoz vezethetnek a következő, júliusi és augusztusi betakarításkor.
„A háború ellenére a betakarítási körülmények nem tűnnek olyan vészesnek. Ez valóban azt jelentheti, hogy nincs elegendő tárolókapacitás Ukrajnában, különösen, ha nem nyílik meg búzafolyosó az ukrajnai export számára” – mondta. További aggodalomra ad okot, hogy az ukrajnai harcok során néhány gabonatároló megsemmisült – tette hozzá, részleteket nem közölve.
Mióta Moszkva február végén elindította az általa „különleges katonai műveletnek” nevezett háborút, Ukrajna kénytelen volt gabonáját vonattal exportálni a nyugati határon vagy kis dunai kikötőiből, nem pedig tengeren.
A hét elején a Kereskedelmi Világszervezet vezetője azt mondta a Reutersnek, hogy „komolyan aggódik” amiatt, hogy az élelmiszerárak spirálszerűen emelkednek, és más partnerekkel együtt keresnek megoldásokat.
„Valóban segítené a világot, ha elszállítanák ezt a gabonát Ukrajnából” – mondta Ngozi Okonjo-Iweala. „Fennáll a veszélye annak, hogy az élelmiszerárak emelkednek, és már nem lesznek megfizethetők, ami további éhezéshez vezethet.”
Közben Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt közölte, hogy „valószínűleg hamis az az információ, miszerint Oroszország gabonát lop Ukrajnából. Nincs információnk erről, hamisnak tűnik a hír” – mondta Peszkov.
Az ukrán gazdálkodók egyébként 6,1 millió hektár tavaszi gabonát és olajos magvakat vetettek el május 5-ig, a kukorica és a napraforgó uralta a területet – közölte az UGA ukrán gabonakereskedők szakszervezete. A jelentés szerint a vetésterületen 1,98 millió hektár kukorica, 2,4 millió hektár napraforgó, 854 000 hektár árpa, 336 000 hektár szója és 186 000 hektár tavaszi búza található.
A szakszervezet tájékoztatása szerint Ukrajna idén 11,45 millió hektár tavaszi gabona vetését tervezi, ami 3,5-4 millió hektárral kevesebb, mint 2021-ben az orosz invázió, a „területek megszállása” és a taposóaknák miatt.
Ukrajna: Aknák a határban | A háború hatása az ukrán mezőgazdaságra
Az UGA azt is közölte, hogy a tavaszi búza vetésterülete összesen 190 ezer hektár, tavaszi árpa 900 ezer hektár, kukorica pedig 3,9 millió hektár lehet. Az ukrán mezőgazdasági minisztérium nem adott előrejelzést 2022-re a gabonatermésről. Azt mondták, hogy a vetésterület 20%-kal csökkenhet idén az orosz csapatokkal folytatott harcok miatt számos régióban.
Kiemelt kép: Pexels