Ukrajnának készen kell állnia arra, hogy szinte kizárólag dunai kikötőin keresztül exportáljon gabonát, mert Oroszország gyakorlatilag blokkolja a fekete-tengeri szállítást – közölte az ukrán tengeri kikötői hatóság.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország közvetítésével tavaly júliusban megállapodást kötött Moszkva és Kijev a fekete-tengeri gabona biztonságos áthaladásáról, hogy segítsenek kezelni a globális élelmiszerválságot, amelyet az orosz invázió súlyosbított. Moszkva azzal fenyegetőzött, hogy nem hosszabbítja meg a megállapodást július 18-án túl, hacsak nem teljesítenek egy sor követelést, beleértve az orosz gabona- és műtrágyaexport akadályainak elhárítását. Moszkva szerint az exporttal kapcsolatos segítségnyújtási ígéretek nem váltak valóra.
Mivel Oroszország gyakorlatilag blokkolja a gabonafolyosó működését, készen kell állnunk arra, hogy az új termés csaknem teljes exportvolumene a dunai kikötőkön keresztül szállítható”
– mondta Dmitro Barinov, az Ukrán Tengeri Kikötők Hatóságának helyettes vezetője.
Ukrajna jelentős gabonatermesztő és -exportőr, de a termelés meredeken visszaesett Oroszország 2022 februári teljes körű inváziója óta. A működő gabonafolyosó mellett agrárexportjának mintegy fele a fekete-tengeri kikötőkön, egynegyede a dunai kikötőkön, egynegyede pedig a nyugati határon keresztül történik.
A tengeri kikötők hatósága szerint három ukrán dunai kikötő rekordmennyiségű, 3 millió tonna élelmiszert exportált májusban. Ukrán tisztviselők szerint az export volumene nagyobb lehet, ha a Dunán található Bystre-csatorna mélyül. Egy magas rangú ukrán tisztviselő a múlt hónapban azt mondta, Kijev már az idén el akarja kezdeni a csatorna mélyítését.
Ukrán tisztviselők szerint a román területen keresztül a fekete-tengeri Konstanca kikötőjébe történő tranzit is kritikus fontosságú lesz, ha Oroszország felmondja a fekete-tengeri gabonaüzletet.
Konstanca az ukrán gabonaexport körülbelül egyharmadát bonyolítja Oroszország inváziója óta, de a román tisztségviselők olyan intézkedéseket fontolgatnak, amelyek a helyi gazdálkodók számára elsőbbséget biztosítanak Konstancába a betakarítási időszakban.
Denys Shmyhal ukrán miniszterelnök román kollégájának azt mondta, hogy a két ország megháromszorozhatja a tranzitot „határátkelőhelyek, kompátkelőhelyek, valamint tengeri és folyami kikötők fejlesztésével”. Kormányzati szintű lépéseket javasolt, beleértve „közös vámellenőrzés bevezetését, adatbázisok cseréjét és egyéb intézkedéseket”.