Oroszország gyakorlatilag leállította a fekete-tengeri gabonamegállapodás végrehajtását azáltal, hogy megtagadta a beérkező hajók regisztrációját – közölte hétfőn az ukrán újjáépítési minisztérium.
Az ukrán fekete-tengeri kikötők blokád alá kerültek Oroszország tavalyi inváziója után, de tavaly júliusban engedélyezték a hozzáférést háromhoz egy Moszkva és Kijev között létrejött egyezség alapján, amelyet az ENSZ és Törökország közvetített.
Az Orosz Föderáció ismét hatékonyan leállította a Gabona Kezdeményezést azzal, hogy megtagadta a beérkező hajók nyilvántartásba vételét és ellenőrzéseik elvégzését. Ez a megközelítés ellentmond a jelenlegi megállapodás feltételeinek”
– áll a kijevi minisztérium közleményében.
A közlemény szerint Törökország felségvizein 90 hajó, köztük 62 berakodásra váró hajó várt az ukrán kikötőkbe indulásra.
A megállapodás május 18-án jár le. Moszkva azzal fenyegetőzött, hogy kilép a megállapodásból, amelynek célja a globális élelmiszerválság enyhítése volt – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Törökország és az ENSZ a megállapodás meghosszabbításán dolgozik.
Gabonatárolási problémák
A moldovai mezőgazdasági termelők szakszervezete hétfőn közölte, hogy Moldova tárolókapacitás-hiánnyal néz szembe 2023-as gabonatermésénél, ha nem tiltja meg az ukrán gabona és olajos magvak behozatalát az országba.
Moldova a múlt hét végén bejelentette, hogy betilthatja az ukrán gabona behozatalát, mivel a helyi gazdálkodók veszteségekkel néznek szembe a globális árak csökkenése miatt.
A hivatalos adatok azt mutatják, hogy a 2022-es betakarításból 300 ezer tonna moldovai eredetű gabona még silókban van, az új termés pedig körülbelül másfél hónapon belül érkezik. Moldovában 720 000 tonna gabonát takarítottak be 2022-ben.
Az Európai Unió a múlt héten június 5-ig korlátozta az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag behozatalát Bulgáriába, Magyarországra, Lengyelországba, Romániába és Szlovákiába.
Mikola Solsky ukrán mezőgazdasági miniszter a hétvégén Moldovába látogatott, és kijelentette: „nem ért egyet” Moldova azon terveivel, hogy korlátozza az ukrajnai importot, és azt mondta, hogy nem világos a döntés oka.
Ukrajna azt is közölte, hogy korlátozhatja a moldovai élelmiszerek behozatalát, ha Moldova korlátozza az ukrán szállítást. Ukrajna Moldovába irányuló teljes exportja 2021-ben hétszerese volt Moldova Ukrajnába irányuló exportjának. Moldova elsősorban alkoholt, gyümölcsöt és dióféléket exportált.