Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Van egy ország, amely az élelmiszerek 80 százalékát importálja

Van egy ország, amely az élelmiszerek 80 százalékát importálja

Agrofórum Online

A Magyarországnál csaknem 22-szer nagyobb kiterjedésű Szaúd-Arábia csupán a területe 1,5 százalékát tudja mezőgazdasági termelésre használni.

A Közel-Kelet egyik leggazdagabb, legbefolyásosabb állama a csupán a két világháború között (1932-ben) megalakult Szaúd-Arábia. A Magyarországnál közel 22-szer nagyobb, 2 millió négyzetkilométer kiterjedésű ország a világ második legnagyobb kőolajkitermelője és legnagyobb olajexportőre, ám lakóit folyamatosan a létbiztonság elvesztése fenyegeti.

Mit is lehetne mondani egy olyan országra, amely az élelmiszerek 80 százalékát külföldről kénytelen beszerezni? Ennek oka prózai, a hatalmas (gyakran 50 Celsius-fok fölötti) forróság, valamint az átlagos évi csapadék alacsony (100 mm körüli) mennyisége alaposan megnehezíti a mezőgazdasági termelést.

Szaúd-Arábia bevételeinek 75 százaléka a kőolajból származik, és amíg dől a pénz hozzájuk, addig aligha kell az éhhaláltól tartaniuk. De mi lesz a fosszilis energiahordozók készleteinek kimerülését követően?

Az ország területének csak kis (1,5 százaléka) százaléka művelhető, és az öntözetlen földeken csupán rövid tenyészidejű növényeket tudnak termeszteni. Míg a népesség a hetvenes években még a 6 milliót sem érte el, mára ez 36 millió főre emelkedett, akiknek rendszeresen enni kell adni.

Szaúd-Arábia élelmiszerimportja 1990-től dinamikusan, évi 7,9 százalékkal növekszik. Gabona, rizs, hús és tejtermékek terén szinte nincs olyan mennyiség, amit a piaca ne tudna felszippantani.

Mivel alig 1 millió hektárnyi szántófölddel rendelkeznek, az iszlám ország lakói rá vannak szorulva a német, amerikai, kínai, olasz, spanyol és holland élelmiszer-behozatalra, de India, Egyiptom és Brazília is fontos szereplői ennek a területnek.

Az importálás nagy része a magánszektor feladata, és meglehetősen jó üzletnek számít. A termékeket általában 5 százalékos importvám sújtja, de a kávé, tea, friss húsok vámmentesek. Gabonát évi 4,3 milliárd dollár értékben vásárolnak, tejtermékeket 5,8 milliárdért.

Talán ez a néhány adat is elegendő ahhoz, hogy lássuk, milyen vékony hajszálon függ az arab ország rendszeres, folyamatos élelmiszerellátása. Egy-egy nemzetközi kihatású háborús konfliktus vagy rendkívüli gazdasági helyzet az átlagosnál jobban megrengeti Szaúd-Arábiát, amely okos válságmenedzseléssel (és persze rengeteg pénzzel) eddig úrrá tudott lenni a nehézségeken.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Esnek az élelmiszeripari termelői árak

2024. május 16. 08:10

A tavalyi csúcshoz képest folytatódik az élelmiszerek termelői és értékesítési árának csökkenése.

Tovább drágult a cukor, a gáz ára viszont csökkent

2024. május 15. 15:10

2024. áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Több gabonát és gabonakészítményt exportáltak az országból

2024. május 15. 11:10

Nőtt az exporttöbblet, javult a külkereskedelmi mérleg februárban, főleg a gabonának és gabonakészítményeknek köszönhetően.

Mégsem jelentették be újabb kínai autógyár érkezését

2024. május 13. 08:10

Kínai autógyár építéséről szóltak a hírek az utóbbi időben, a kínai elnök mégsem jelentette be a Great Wall Motor érkezését Magyarországra.

Árcsökkenés: a kőolaj-finomítók felmentést kaptak a bioüzemanyag adagolása ügyében

2021. június 26. 11:30

Európában inkább eladói fölény volt megfigyelhető a hét utolsó napi kereskedésében, bár a repce árszintje emelkedett, de a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa csökkent.

A kőolaj drágulása húzta magával a kukorica árát

2023. október 20. 10:10

Chicagóban a búza 2,4 százalékkal, a kukorica 2,7 százalékkal, a szójabab pedig 0,5 százalékkal drágult, a repce 1 százalékos árcsökkenése kivételt jelentett. Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a kukorica kurzusa stagnált.

Csak a búza állta a sarat a nagy esések napján

2020. március 11. 04:37

Az agrártermékek piacán is az okozott rossz hangulatot, hogy a befektetők gazdasági visszaesésre számítanak azt követően, hogy gyakorlatilag összeomlott a kőolaj ára és fontos részvénypiacokon is drámaian megnőtt az eladói nyomás.