Románia és Lengyelország tárgyalásokat folytat az Európai Bizottsággal az ukrán gabona exportjának nyomon követési mechanizmusairól, hogy a helyi gazdákat ne érintse hátrányosan az olcsó import áradata – közölte a lengyel és a román miniszterelnök.
A világ egyik legnagyobb gabonaexportőrének számító Ukrajna fekete-tengeri kikötőit blokkolták Oroszország több mint egy évvel ezelőtti megszállása óta, és kénytelen volt alternatív szállítási útvonalakat találni az Európai Unió tagállamain, Lengyelországon és Románián keresztül.
A szűk logisztikai keresztmetszetek azonban azt jelentik, hogy nagy mennyiségű, az Európai Unióban termeltnél olcsóbb ukrán gabona került Közép-Európa államaiba, ami rontja az árakat és a helyi gazdák eladásait.
Nicolae Ciuca és Mateusz Morawiecki román és lengyel miniszterelnök a bukaresti üzleti konferencián azt mondta, hogy kormányaik az EU-val közösen dolgoznak a megoldásokon.
Együtt részt veszünk abban a folyamatban, hogy megvitassuk az Európai Bizottsággal, hogy milyen mechanizmusok kellenek az ukrán export és a végső rendeltetési helyek nyomon követhetőségének érvényesítéséhez”
– mondta Ciuca.
Morawiecki azt mondta, „együtt harcolunk azért, hogy ez a gabona elhagyja országainkat és azért, hogy az Európai Unió hatékonyan segítse a két országot a kereskedelempolitika végrehajtásában, ami Ukrajna és Közép-Európa stratégiai érdeke, de egyben általános gazdasági érdek is.”
A hónap elején Petre Daea román mezőgazdasági miniszter azt mondta, az Európai Bizottság becslései szerint a lengyel, román, magyar, bulgáriai és szlovák gazdálkodók összességében 417 millió eurót veszítettek a piacaikra beáramló olcsóbb ukrán gabona miatt. Daea azt is elmondta, hogy a Bizottság 56,3 millió euró értékű kompenzációt kíván kiosztani lengyel, bolgár és román gazdálkodóknak, a végső döntés március 30-án várható.
Csökkenő ukrán gabonaexport
Ukrajna gabonaexportja a 2022/23-as szezonban március 27-ig 17,7%-kal 36,9 millió tonnára esett vissza, ami az orosz invázió okozta kisebb betakarítást és a logisztikai nehézségeket tükrözi – mutatták a kijevi mezőgazdasági minisztérium adatai.
A minisztérium tájékoztatása szerint Ukrajna 44,8 millió tonna gabonát exportált a tavalyi év azonos időszakában. A júliustól júniusig tartó szezon eddigi mennyisége mintegy 12,6 millió tonna búzát, 21,7 millió tonna kukoricát és 2,27 millió tonna árpát tartalmazott. A minisztérium tájékoztatása szerint a márciusi gabonaexport március 27-én elérte a 4,63 millió tonnát.
Mérséklődő orosz árak
Az orosz búza exportárai a múlt héten ismét csökkentek, miután megújították az ukrán gabona biztonságos fekete-tengeri exportját lehetővé tevő megállapodást. A fekete-tengeri kikötőkből szállított, 12,5 százalékos fehérjetartalmú orosz búza ára 5 dollárral 272 dollárra esett a múlt héten – közölte az IKAR mezőgazdasági tanácsadó cég.
Oroszország 1,16 millió tonna gabonát exportált március 24-i hétig, amelyből 970 000 tonna búza volt – közölte a SovEcon. Ez meghaladta az egy héttel korábbi 870 000 tonna gabonát és 750 000 tonnát a búzát. A SovEcon becslése szerint Oroszország márciusi búzaexportja elérheti a 4,3 millió tonnát. A jelenlegi időjárási előrejelzések kedvezőek az őszi vetésű növények számára – jegyezte meg a SovEcon. Az orosz mezőgazdasági miniszter a múlt héten azt mondta, hogy Oroszországban az őszi vetésű növények 93%-a jó vagy kielégítő állapotban van, szemben a februári 95%-kal.