Robert Telus lengyel mezőgazdasági miniszter kijelentette, hogy az Ukrajnával folytatott tárgyalások jó úton haladnak, miközben a két ország megpróbálja rendezni a Varsó által a lengyel gabonaimportra bevezetett tilalmat érintő vitát.
Varsó és Kijev szövetségesek, de a kapcsolatok megromlottak, mióta Lengyelország, Magyarország és Szlovákia úgy döntött, hogy meghosszabbítja a tilalmat, amelyet azért vezettek be, hogy megvédjék saját gazdálkodóikat az Ukrajnából érkező gabona- és élelmiszerimport megugrásától.
A lengyel kormányra a szélsőjobboldal is nyomást gyakorol, hogy az október 15-i választások előtt keményebb álláspontot képviseljen Ukrajnával kapcsolatban.
Örülök, hogy a jövőről beszélünk, hogy mechanizmusokat építünk a jövő számára, és csillapítunk bizonyos érzelmeket, amelyek nem szolgáltak jól, és valószínűleg ez a helyes irány”
– mondta Robert Telus lengyel miniszter miután tárgyalt Mikola Solsky ukrán mezőgazdasági miniszterrel.
Az ukrán mezőgazdasági minisztérium közölte, hogy a két miniszter egy héten belül további tárgyalásokat folytat a Kijev által javasolt engedélyezési eljárásról.
Ukrajna javaslata a kukorica, a repce, a napraforgómag és a búza exportengedélyeinek bevezetése öt szomszédos közép-európai országba, amelyek az Európai Unió tagállamai.
A javaslat értelmében Ukrajna megállapodna az importáló országokkal a termékek listájáról és mennyiségéről, amelyek meghatároznák, hogy készek-e átvenni ezeket az árukat.
Lengyelország azt akarja, hogy Ukrajna vonja vissza a Kereskedelmi Világszervezethez benyújtott panaszát a tilalmak miatt.
Tarasz Kacska ukrán kereskedelmi képviselő, aki konstruktívnak nevezte a közelmúltban Lengyelországgal folytatott tárgyalásokat, később kijelentette, Kijev reméli, hogy garanciákat kap arra vonatkozóan, hogy a gabonaimportra vonatkozó ilyen korlátozások soha többé nem fognak megismétlődni.
Ha megkapjuk ezeket a garanciákat, hivatalosan bejelentjük, hogy ez a vita véget ért”
– mondta egy televíziós kommentárban.
Ukrán gabonafolyosó
Ukrajna lépése a gabonaexport szállítási csatornájának létrehozására pozitív lépés a globális élelmezésbiztonság szempontjából, bár továbbra is törekednek a szélesebb fekete-tengeri folyosóról szóló új megállapodás elérésére – mondta az ENSZ vezető kereskedelmi tisztviselője. Az elmúlt napokban két hajó indult ki az ukrán Csornomorszk kikötőjéből a román és bolgár partok menti útvonalon.
Nagyon pozitív fényben látjuk a vizsgált alternatívákat az exportra, mert az a fontos, hogy a gabonát a globális piacokra juttassuk el”
– mondta Rebeca Grynspan, az Oroszországgal kötött ENSZ-megállapodás végrehajtásának vezetője a Reutersnek az ENSZ rendezvényén Londonban. Grynspan azt mondta, bár az új folyosó, amelyet Ukrajna megpróbál megnyitni, a „nagyon fontos erőfeszítések” közé tartozik, hozzátette, hogy „a kockázatok is nagyobbak”.