Agrárközélet

A folyamat egy újabb része…

Agrofórum Online

A KITE Zrt. és a Debreceni Egyetem, Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar képviselői 2021. június 29-én ünnepélyes keretek között szerződést írtak alá egy közösen működtetett Integrált Növényvédelmi Technológiafejlesztési Kihelyezett Tanszék létesítésére.

A rendezvényen részt vett és beszédet mondott Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója, Hadászi László, innovációs főigazgató, valamint a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának képviseletében Dr. Stündl László dékán és Dr. Radócz László, a Növényvédelmi Intézet vezetője.

Szabó Levente vezérigazgató üdvözölte a jelenlévőket, majd elmondta, hogy a jelenlegi aláírás időpontját egy évvel ezelőttre tervezték, hiszen a feltételek már akkor adottak voltak, csak a járványhelyzet miatt kényszerültek a halasztásra. Emlékeztetett arra, hogy a szerződő felek közötti kapcsolat igen hosszú időre és számos együttműködési formára nyúlik vissza, mind az oktatásban, mint a kutatásokban. Emlékeztetett arra, hogy a SMART HIBRID” is egy ilyen együttműködés ’gyümölcse’. Ezentúl -mondta- az egyetemmel közösen, a közelmúltban konzorciumban vettek részt számos támogatott projektben. Reményei szerint ez az új együttműködés is hasonlóan sikeres lesz, mint a korábbiak, és ennek egyik eredményeképpen, a DE végzett agrármérnökei a korábbiaknál is nagyobb arányban helyezkednek majd el a KITE Zrt-nél.

Dr. Stündl László dékán: „Nagyon nagy öröm számomra, hogy a maga területén a két legnagyobb intézmény egy újabb olyan megállapodást köt, amely egy folyamat része.” Mint azt többek között elmondta, biztos abban, hogy ebből fakadóan a kar hallgatói helyt fognak állni a munkaerőpiacon, megfelelő szakmai tudással, tapasztalattal a hátuk mögött. Ezt követően az elmosódó határvonalakról beszélt, vagyis azt emelte ki, hogy a KITE Zrt. letette névjegyét a tudomány és a kutatások terén, a Kar pedig kilépve erről a területről részt vesz pályázatokban, vállalkozásokban.

Dr. Radócz László köszöntője bevezetésében elmondta, hogy nagyon örül annak, hogy az eddig is szervesen működő szakmai együttműködést keretbe foglalják: „A növényvédelem forradalmi változáson megy keresztül, ennek az egyik kiváltó oka az Európai Uniós tagországok azon törekvése, hogy az elkövetkező két évtizedben a hagyományos (kémiai alapú) mezőgazdasági peszticidek felhasználását kb. felére csökkentik. Az ehhez való alkalmazkodás mind a mezőgazdaságban, mind az oktatásban komoly változtatásokat kíván meg. A folyamattal együtt jár a biológiai módszerek térhódítása, a képzésünkben mindezzel lépést kell tartanunk. A harmadik meghatározó hatás, a globális klímaváltozás, amelynek napjait éljük, és amely meghatározó hatást gyakorol a növénytermesztésre, azon belül a növény-egészségügyre.”

Az Intézet vezetője zárógondolatként elmondta, hogy ezekre a kihívásokra a képzésben is reagálni kell, és ebben komoly szerep jut a KITE Zrt-vel létrejött újabb együttműködési formának.

Hadászi László innovációs főigazgató gondolatai az elmondottakhoz kapcsolódtak, megfogalmazta, hogy a növényvédelem megújulása össztársadalmi érdek. Kiemelte, hogy a megfogalmazott kihívásoknak csak magas szakmaiság birtokában lehet megfelelni. Véleménye szerint a jövőbeli együttműködésben kiemelt szerepet kap a szignalizáció, előrejelzés módszertanának fejlesztése, amelyre alapozva tudnak majd a gazdálkodóknak tanácsot adni. Mint elmondta, nagyon várják az egyetemi hallgatókkal való együttműködést pl. a drónok növényvédelembe való bekapcsolásának a területén, bíznak abban, hogy számos innovatív ötlet fog tőlük érkezni.

A megszólalók egyöntetűen hangsúlyozták, hogy mennyire fontos a térség és az ország agráriumának életében is az, hogy jól képzett, a piac elvárásait teljesítő szakemberek dolgozzanak a jövőben a vertikumban, és a két cég a jövőben mindent el fog követni e cél elérésének érdekében, ahogy tette ezt az elmúlt közel negyvenöt éves együttműködése során is. A kihelyezett tanszék a második oktatási platform, amelynek a KITE Zrt. helyet biztosít. A precíziós gazdálkodás oktatásában immár öt éve működik együtt a Debreceni Egyetem és a mezőgazdasági nagyvállalat.

A sajtótájékoztató a megállapodás ünnepélyes aláírásával zárult.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Alapítványi Bál

2024. december 2. 09:10

Időpont: 2025. január 24. (péntek), 18:00 óra, Helyszín: Hotel Helikon, 8360 Keszthely, Mikus Gyula sétány 5.

A sáskák tehetik tönkre az afrikai Nagy Zöld Fal-projektet?

2024. november 29. 14:10

A biztonsági helyzet is komoly akadályt jelent, mivel több terrorista csoport a projekt által érintett területeken tevékenykedik.

A nyári hőstressz ellen is védelmet nyújt a jégvédő háló

2018. február 14. 08:06

A távérzékelésre alapozott technológia lehetővé tette, hogy a gyümölcsösök vízháztartását olyan eszközökkel is mérjék, melyekhez nem szükséges laboratóriumi felszerelés.

Égető kérdéseket tesznek fel a zöldborsó- és csemegekukorica-ágazat helyzetéről

2023. február 14. 09:34

Konferenciát szerveznek március elején, mely során a zöldborsó- és csemegekukorica-ágazat helyzetével, kihívásaival foglalkoznak.

Tanácskozás a kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatairól

2019. szeptember 5. 10:21

A kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatait elemezték a Debreceni Egyetem agrárkarán a Növénytudományi Intézet szeptember 4-ei tanácskozásán.

Debreceni Egyetem: színes kínálat, kiváló képzések

2020. február 8. 08:37

A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar nagy hangsúlyt helyez a tehetséggondozásra.