Agrárközélet

A globális felmelegedés egyre több extrém zivatart hozhat

Syngenta Blog

A Newcastle University új kutatása kimutatta, hogy az Egyesült Királyság egyes régióiban a klímaváltozás miatt egyre többször fordul elő rövid időtartamú, ugyanakkor extrém csapadékintenzitású eső.

Ezek az intenzitások lényegesen nagyobb mértékben nőttek, mint a téli viharok esetében.

Hayley Fowler professzor, a Newcastle Egyetem kutatója rámutatott az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodási intézkedések sürgős szükségességére, mivel a nagyobb intenzitású, rövid ideig tartó csapadék növeli a gyors áradások kockázatát.

A nemzetközi csapat megfigyelési, elméleti és modellezési tanulmányok adatait elemezte, hogy megvizsgálják a csapadék szélsőségeinek okait. A tudósok megállapították, hogy ezek a felmelegedéssel fokozódnak, általában olyan sebességgel, amely megfelel a növekvő légköri nedvességtartalomnak.

A tanulmány azonban kimutatta, hogy egyes régiókban a hőmérséklet-emelkedés jobban befolyásolja a rövid ideig tartó, erős esőzések szélsőségeit, mint a légköri nedvesség növekedése önmagában.

Fowler professzor elmondta: “tudjuk, hogy az éghajlatváltozás forróbb, szárazabb nyarat és melegebb, nedvesebb telet eredményez. Új kutatásunknak köszönhetően ma már többet tudunk arról, hogy az éghajlatváltozás milyen hatással lehet a heves esőzésekre. A lokális villámáradások valószínűleg a jövőbeni éghajlatunk hangsúlyosabb jellemzői lesznek.”

Az elmúlt években a rövid, de jelentős esőzések sok zavart okoztak az Egyesült Királyságban. A legfrissebb példák közé tartoznak a súlyos áradások és földcsuszamlások 2020 augusztusában.

A felszíni vizek áradásának kezelése szempontjából kritikus fontosságúak az esőzések intenzitásával kapcsolatos információk, ezekkel lehetőség nyílik a csatornarendszerek újratervezésre.

Forrás: Newcastle University

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Alapítványi Bál

2024. december 2. 09:10

Időpont: 2025. január 24. (péntek), 18:00 óra, Helyszín: Hotel Helikon, 8360 Keszthely, Mikus Gyula sétány 5.

A sáskák tehetik tönkre az afrikai Nagy Zöld Fal-projektet?

2024. november 29. 14:10

A biztonsági helyzet is komoly akadályt jelent, mivel több terrorista csoport a projekt által érintett területeken tevékenykedik.

A hőség gyümölcse

2021. június 22. 10:45

A búzatermesztéssel foglalkozó gazdák számára az esetek döntő hányadában már csak a betakarítás embert és gépet próbára tevő feladata van hátra az idei vegetációs időszakban. A növényvédelemre, főképp kórokozók elleni védekezésre ilyenkor már szinte senki sem gondol. Az elmúlt hét és a soron következő hét időjárását elnézve ezen nincs is sok csodálkozni való, hiszen a héten melegrekordok megdőlése várható és a nyílt terepen, napon jóval 40 oC feletti hőmérsékletek nem éppen kedvezőek a kórokozók számára.

Most segíti az időjárás a vetés befejezését a régióban

2020. november 24. 06:31

A novemberi kedvező időjárási viszonyok lehetővé tették a felzárkóztatást a betakarítási munkálatokban a legtöbb régióban.

A túl meleg idő árthat az ukrán gabonának

2023. január 10. 07:38

A rendkívül meleg időjárás negatívan befolyásolja a téli időszakot, és ez veszélyes a gyengén fejlett őszi vetésű növényekre.

Időjárásjós névnapok

2023. április 27. 05:39

Sok bort hoz, hideg telet ígér, negyven napnyi esőt várhatunk, zsákban hozzák a meleget, keleti szele kemény telet hoz… Vajon kik ők? Milyen napokhoz, és így milyen nevekhez társították elődeink az időjárás változásait? Vajon mennyi „válik be” mind a mai napig?