Agrárközélet

A mezőgazdasági kibocsátás csaknem felét az Alföld adja

Agrofórum Online

Eltérőek a régiók mezőgazdasági területi és termelési adottságai, így kibocsátásuk is egyenlőtlen képet mutat. Mezőgazdasági területéhez képest számottevően magasabb aránnyal részesedik a Dél-Dunántúl az országos gabonakibocsátásból, a Dél-Alföld, Budapest és Pest megye a kertészeti termék és burgonya, illetve a Közép- és Nyugat-Dunántúl, valamint az Észak-Alföld az élő állatok és állati termékek kibocsátásából.

A területileg legnagyobb alföldi régiók szerepe kiemelkedő a mezőgazdasági termelésben: folyó alapáron a teljes kibocsátás közel felét adják, ezzel szemben a kis területű Budapest és Pest régióból a kibocsátás együttesen csupán 7,2, a hegyvidékekkel tarkított Észak-Magyarországról pedig 7,6 százaléka származott 2018-ban. Ugyanebben az évben az egy hektár mezőgazdasági területre jutó kibocsátás nőtt. Magasan átlag feletti az intenzitás Közép-Dunántúlon, Dél-Alföldön, Nyugat-Dunántúlon, ugyanakkor jelentősen elmaradt Észak-Magyarországon – derült ki a „Helyzetkép a mezőgazdaságról, 2019” című jelentésből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) készített.

Forrás: KSH

A vállalkozói jövedelem értéke egy hektár mezőgazdasági területre vetítve 2018-ban átlagosan 133 ezer forintot jelentett. A fajlagos mutató régiós értékei széles skálán (60 és 170 ezer forint) szóródtak: Dél- és Észak-Alföldön kiugróan magas volt, Közép-Dunántúlon az átlag körül alakult, a többi régióban elmaradt az átlagostól – derült ki a KSH adataiból. A magasan az átlag felett teljesítő két régió együttesen az összes növénytermesztési és az összes állattenyésztési kibocsátás egyaránt közel felét (46-48 százalékát), a gyümölcstermesztésnek 52, a kertészeti termelésnek 66 százalékát adta.

Forrás: KSH

Az egy állategységre vetített vállalkozói jövedelem átlagosan 310 ezer forint volt 2018-ban. A fajlagos mutató nagysága a régiókban nagyobb határok (185 és 340 ezer forint) között szóródott, mint az egy hektárra jutó jövedelemé. A mutató értéke Dél-Dunántúlon, Dél- és Észak-Alföldön kiemelkedő volt, Közép-Dunántúlon is valamivel az átlag fölött alakult. A többi régióban jóval elmaradt az átlagostól. A mutató alapján kiemelkedő három régió teljesítményét a növénytermesztés és az állattenyésztés volumene magyarázza – hívta fel a figyelmet a KSH.

Forrás: KSH

A magasan az átlagon felül teljesítő három régió együttesen az összes növénytermesztési és az összes állattenyésztési kibocsátás egyaránt több mint 60 százalékát (62-60 százalékát), az élő állat kibocsátásának 63, míg az állati termék kibocsátásának 53 százalékát adta.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a terv, az évtized végére megszüntethető az éhezés

2024. december 18. 16:10

Az éhezés elleni harcban világszerte kulcsszerepet kaphat a mesterséges intelligencia.

Uniós vetőmagrendelet: több jogot akarnak a gazdálkodók

2024. december 18. 13:10

Az uniós vetőmagrendelet módosítása miatt 139 szervezet nyílt levélben követel több jogot a gazdáknak a nemesítésben és forgalmazásban.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Nagy bajba kerülhet a magyar kertészet egy évtized múlva

2024. március 14. 14:10

Kertészeti mentorprogramot indítanak a szentesi termelők. Különleges programba kezdenek a szentesi zöldségtermelők annak érdekében, hogy 10-15 év múlva is biztosított legyen a zöldség- és gyümölcsellátás.

Már nem csak fólia alá lehet veteményezni – áprilisi kertészeti teendők

2019. április 17. 08:40

Már bőségesen benne vagyunk az április hónapban, az évnek azon szakaszában, amikor megkezdődnek a szabadföldi munkálatok a veteményesekben is. Persze már hetekkel ezelőtt el lehetett vetni például a borsót is szabadföldbe, de a munka dandárja csak most kezdődik.

A poloskák károsítása csaknem az összes növényfélére kiterjed – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 23. 17:10

Augusztus utolsó dekádjára a forró, nyári napok a jellemzőek. A nappali maximum hőmérséklet rendszeresen 30 oC körül mozog, és az éjszakák sem hűlnek 20 fok alá. Magas a relatív páratartalom, rendszeres az éjszakai harmatképződés. Nagyon sokféle gyümölcs és zöldségféle érik, ezért a károsítók elleni védekezés nehéz.

Bajban a holland kertészeti ágazat a koronavírus miatt

2020. március 23. 08:02

Az elmúlt két hétben az árak 50 %-kal alacsonyabbak lettek, mint normális esetben. Múlt pénteken 20 %-a a készletnek megsemmisült, mert nem volt rá vevő.