Agrárközélet

A precíziós gazdálkodás aktuális kérdéseit vitatták meg a szakmai fórumon

Széchenyi István Egyetem – Sajtóközlemény

Több száz fiatal és közel negyven kiállító részvételével rendezték a „Digitális Agrártájoló – Fenntarthatóság az élelmiszerláncban” című szakmai kiállítást és konferenciát a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán. A hallgatóknak és az ágazatban működő vállalkozásoknak kitűnő kapcsolatépítési lehetőség, egyben az agrárium digitalizációja és a precíziós gazdálkodás aktuális kérdéseit megvitató szakmai fórum is volt a rendezvény.

A Széchenyi István Egyetem kiemelt figyelmet fordít arra, hogy az agrárium előtt álló technológiai változások kapcsán is naprakész, piacképes gyakorlati ismereteket nyújtson hallgatóinak.

Ez a program kiemelkedő alkalom arra, hogy hallgatóink már a diploma megszerzése előtt tájékozódjanak a piaci lehetőségekről, kapcsolatokat építsenek az ágazat jelentős vállalkozásaival. A cégek szintén profitálhatnak a hallgatókkal folytatott beszélgetésekből, hiszen akár leendő munkatársaikra is rálelhetnek

– fogalmazott a kiállítás megnyitóján dr. Szalka Éva a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának dékánja. Hozzátette, az Agrártájoló mindemellett az ágazat aktuális kihívásait megvitató szakmai fórum is.

A szervezők nevében dr. Vona Viktória, az egyetem precíziós mezőgazdasági szakmérnök képzésének vezetője kifejtette: olyan kérdésekre keresik a válaszokat, mint hogy milyen lehetőségeink vannak környezetünk védelmére, a természeti erőforrások hatékonyabb felhasználására a fenntarthatóság szemléletével, illetve hogy miként tudjuk biztosítani az élelmiszer-ellátást a mezőgazdaság digitális átállása során.

A rendezvényen kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a jövő agrárgenerációja megismerje és alkalmazni tudja a digitalizációra és a precíziós gazdálkodásra épülő gyakorlati megoldásokat

– emelte ki. Mint mondta, Mosonmagyaróváron kitűnő szakmai közösség alakult ki, ahol nagy figyelem hárul a kapcsolatok ápolására, a szinergiák megtalálására és a tudás áramoltatására. 

A délelőtti programon a Széchenyi István Egyetem hallgatói mellett több mezőgazdasági és élelmiszeripari szakközépiskola diákjai is részt vettek, többek közt a győri Veres Péter-, a kaposvári Móricz Zsigmond- és Eötvös Loránd-, a felcsúti Letenyei Lajos-iskolákból, a vépi mezőgazdasági technikumból és a dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskolából. Az interaktív edukáció jegyében a fiatalok szervezetten, egyetemi oktatók vezetésével járták be a kiállítást, segítve ezzel a kapcsolatépítést a jelenlévő cégekkel.

Hallgatóként nagyon hasznosnak ítélem a rendezvényt, hiszen azokkal a vállalkozásokkal ismerkedhetünk meg, amelyek később potenciális munkahelyeink is lehetnek. Engem leginkább a növénytermesztés érdekel, és természetesen a legújabb technológiák – mint például a precíziós gazdálkodás –, hiszen ezek jelentik a jövőt

– válaszolta kérdésünkre Tóth Nándor, a Széchenyi-egyetem másodéves agrármérnök-hallgatója.

Az eseményen közel negyven kiállító mutatkozott be, köztük aranyfokozatú támogatóként az Agrotec Magyarország Kft. és az IKR Agrár Kft. Utóbbi vállalkozás ügyvezető kabinetének titkára, dr. Drucskó Zoltán kiemelte, hogy a Széchenyi István Egyetem stratégiai partnereként örömmel vesznek részt a Digitális Agrártájoló rendezvényen. Hozzáfűzte, az Agrofert-cégcsoport tagjaként mindkét cég zászlóvivője a termelésfejlesztéssel kapcsolatos innovatív megoldásoknak. Kiemelte, a két vállalkozás szakmai vezetői óvári gazdászként végezték tanulmányaikat.

A Digitális Agrártájoló a magyar agrárium legégetőbb kérdéseire keresi a válaszokat, ezért úgy gondoljuk, hogy a konferencia után is együtt kell működnünk, és fenntartható megoldásokat kell kidolgoznunk az agrárszektor számára

– hangsúlyozta.

A délutáni konferenciák a tudás és az innovatív gyakorlatok összekapcsolása, valamint az eredmények megosztása jegyében zajlottak. A kerekasztal-beszélgetéseken olyan témákat jártak körül a szakemberek, mint a precíziós gazdálkodás jelene és jövője a gyakorlatban, az agrárium területén jelentkező pénzügyi kihívások és lehetőségek vagy a valós idejű adatok felhasználása a precíziós élelmiszerlánc döntési folyamataiban. A nap zárásaként a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara névtáblákat adott át új mintagazdaságai, mintaüzemei és elismert gyakorlóhelyei számára.

Az esemény idén a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara, Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központja, Agrár- és Élelmiszeripari Kutatóközpontja, a Digitális Fejlesztési Központja, valamint az Óvári Gazdászok Szövetségének közös szervezésében valósult meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Alapítványi Bál

2024. december 2. 09:10

Időpont: 2025. január 24. (péntek), 18:00 óra, Helyszín: Hotel Helikon, 8360 Keszthely, Mikus Gyula sétány 5.

A sáskák tehetik tönkre az afrikai Nagy Zöld Fal-projektet?

2024. november 29. 14:10

A biztonsági helyzet is komoly akadályt jelent, mivel több terrorista csoport a projekt által érintett területeken tevékenykedik.

Nem hittem, hogy egy talajtani tábor izgalmas lehet…

2020. szeptember 19. 13:42

„Talajtani tábor? Erre tényleg kíváncsiak a fiatalok? Nekem ez a program elsőre minden, csak nem csábító” - kezdtem a beszélgetésünket őszintén, némi szkeptikus hangvétellel.

Ötödik magyar-szerb kormányzati csúcstalálkozó - szerb kollégáival tárgyalt Nagy István agrárminiszter

2019. április 21. 09:18

A tárgyalás legfontosabb témái az állat- és növényegészségügyi hatósági együttműködés, az agrár-élelmiszergazdaságra, az agrárdigitalizációra és a precíziós gazdálkodásra, valamint a GMO-mentes mezőgazdaságra vonatkozó együttműködés voltak.

Földközeli és drónos távérzékelési mérések a szőlészetben

2019. május 25. 12:43

A földközeli és drónos távérzékelési mérések felhasználják a térinformatika, a távérzékelési technika, valamint az új információs technológiai eszközök alkalmazását egyaránt.

Precíziós kukoricavetés a szikes és homokos talajok ölelésében

2019. május 7. 08:56

A helyspecifikus gazdálkodás egyik elengedhetetlen eleme a megfelelő gépesítés, ami a kunpeszéri családi gazdaságban már korábban is összeállt.

Növénytermesztés Képgaléria Videó