Új fenntarthatósági díj és nyilvános pályázat hívja fel a figyelmet a termőtalajok hasznos szervezeteinek, többek között a földigiliszták talajban betöltött nélkülözhetetlen szerepére. A Nova Agricultura díj aktuális mezőgazdasági és talajökológiai kihívásokra hívja fel a figyelmet, amivel az alapító, a Kwizda Agro Hungary elismeri, és jutalmazza azokat a törekvőket, akik az ezzel kapcsolatos kihívásokra, a társadalom edukációjára keresik a válaszokat. Az idei pályázat összdíjazása kétmillió forint.
Szakemberek és a téma iránt érdeklődők is indulhatnak a különböző kategóriákban, a pályamunkákat pedig neves zsűri bírálja, melynek elnöke dr. Ürge-Vorsatz Diána fizikus, klímakutató. Tagjai között vannak továbbá Horváth Balázs, a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ Szántóföldi Növények Osztályának Vezetője, dr. Veres Szilvia, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának egyetemi tanára, Megyeri Szabolcs, kertészmérnök és blogger, valamint Czinege Erik, a Kwizda növénytáplálási innováció nemzetközi vezetője.
Dr. Czinege Erik bemutatta a Nova Agricultura díjat, melyre három kategóriában lehet pályázni. Az innovációs kategóriában technológiai újításokat, módszertani eszközöket, kutatási eredményeket díjaznak. A második, edukációs kategóriában a tanulmányok, oktatás területén folytatott tevékenységet jutalmazzák. Mint mondta, a földigiliszta azért kedvező választás, mivel még a laikusok számára is ismertebb talajlakó élőlény, amely megragadhatja a figyelmet. A ,,Tegyünk együtt” kategóriában főként a fiatalokat megszólítása a cél. A fiatalok életmódjához alkalmazkodva (kisvideó, Tik-Tok bejegyzések) és a földigiliszta jelentőségét kidomborító műveket várják. Az első helyezettet 1.000.000, a másodikat 500.000, a harmadikat pedig 300.000 Ft értékű összeggel díjazzák.
A pályázat további részleteivel kapcsolatban a www.novacultura.hu címen tájékozódhatnak
A jelenkor problémáit tükrözi az IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) szintézis jelentése is: bizonyos területeken számos lépést tettünk már a klímaváltozás ellensúlyozására, a mezőgazdaság területén azonban rendkívül keveset. Akár a talaj fajainak diverzitása, akár a baleset-megelőzés, a terméshozamok jönnek szóba (bár sokszor nehezen látható az összefüggés) – a talajban rejlik a megoldás. Ürge-Vorsatz Diána kiemelte, hogy a talaj az egyik legjelentősebb, nem megújuló erőforrásunk. Világszerte rendkívül pazarlóan bánunk vele, folyamatosan zsarolva annak szervesanyag-tartalmát. A csökkent szervesanyag-tartalmú talajok sokkal sérülékenyebbek, többek között a széleróziónak is. Európában sajnos csak mostanában kezdünk felébredni talajaink értékével kapcsolatban. Akár az aszályban sínylődő kultúrnövényeink, akár a szél által keltett porviharból származó tömegbaleset – vészharangok: ha a talajban megfelelő mennyiségű vízet tudnánk raktározni a meteorológiai aszály dacára, könnyebb lenne megóvni annak szerkezetességét, nedvességtartalmát.
A földigiliszták (többek között) azok a talajlakó szervezetek, amelyek jelentős szerepet töltenek be a talaj egészségének fenntartásában. A talajlakó élőlények populációi azonban fokozatosan zsugorodnak, a fajok változatossága csökken, márpedig, ahogy tapasztaljuk, a talajlakó fajok diverzitása kihat az életünkre. A mezőgazdasági területeket érintő tudatosság fokozása, a társadalom nevelése megkerülhetetlen egy talajközpontúbb szemlélet megteremtésében.
Megyeri Szabolcs a kertbarátok helyzete kapcsán mondta el tapasztalatait. Kitért arra, hogy a jelenkor klimatikus sajátosságait figyelembe véve milyen, a változó körülményekhez adaptálható növényfajokat érdemes választanunk. Az örökzöldek nagy része pusztulásra van ítélve a jelenlegi, és várható magyarországi időjárási viszonyok mellett. Mint mondta, a tavalyi év olyan mértékű légköri és talajaszályt idézett elő, amelyre kénytelenek vagyunk reagálni. A növényvédő szerek kapcsán úgy gondolja, hogy azok alkalmazása, okszerűen, jól meggondoltan – megkerülhetetlen a gyenge kondíciójú növények egészségének fenntartásában.
A környezeti nevelés fontosságára hívta fel a figyelmet Dr. Veres Szilvia, hiszen köznevelés, információterjsztés útján van lehetőség a társadalmi szemléletformálásra. A növény növekedését, fiziológiai állapotát nagyban meghatározza a talaj minősége, és fordítva is, így annak körültekintő gondozása megkerülhetetlen.
Hogy lehetséges-e ezeket a tényezőket befolyásolni?
A Kwizda céljai között szerepel az aszálymenedzsment, melyben az időjárás, a növény és a talaj hármas egységének megteremtését célozza.
Ürge-Vorsatz Diána szerint az időjárás befolyásolására nem igazán nyílik lehetőségünk. Ugyan előfordul, hogy sikerül csapadékot előidéznünk, azonban nehezen produkálható megfelelő mennyiség, a nagy természeti rendszerekbe való beavatkozás nem emberi hatáskör, így nem biztos, hogy ezek a megfelelő irányok.
A talaj, mint második fontos pillér – a talaj szerkezetessége, annak megfelelő pórustere, fizikai talajfélesége nem változtatható. Ragasztóanyagainak mennyisége (kalcium, humusz, egyéb szervesanyagok) azonban már módosítható. Ennél a pontnál emelhető ki a talajlakó élőlények jelentősége, melyek egyebek mellett az aprómorzsás talajszerkezet kialakításában is jelentős szerepet játszanak. Fizikai, kémiai értelemben is – a talaj pórusterét, annak vízgazdálkodási sajátosságait kedvezően befolyásolják.
A kultúrnövényeink fajának, fajtáinak megválasztása is fontos tényező. A nagyobb gyökértömeget fejleszteni képes növények életképessége csapadékszegény időszakban is támogatható. A szárazság hatására fokozódó növényi transpiráció csökkentése biológiailag aktív molekulák segítségével lehetséges: a növényeinket megelőző jelleggel felkészíthetjük egy aszályosabb periódusra.
A kijuttatható nitrogén mennyiségének kérdése is összefügg a Green Deallel – hasznos szervezetek, mikrobiológiai készítmények, endofita nitrogénkötők, a talajban, illetve a levél felületen élő nitrogénkötő baktériumok segítségével csökkenthető a kijutattott nitrogén tartalmú műtrágyák mennyisége, amely összhangban áll az európai zöld megállapodásban foglalt műtrágya-használati célkitűzésekkel.
A Kwizda innovációs területe hazánkban rendkívül aktív, így jelenleg kizárólag hazánkban fut ilyen pályázati program.