Agrárközélet
Fizetett tartalom

A talaj az egyik legjelentősebb, nem megújuló erőforrásunk

Agrofórum Online

Új fenntarthatósági díj és nyilvános pályázat hívja fel a figyelmet a termőtalajok hasznos szervezeteinek, többek között a földigiliszták talajban betöltött nélkülözhetetlen szerepére. A Nova Agricultura díj aktuális mezőgazdasági és talajökológiai kihívásokra hívja fel a figyelmet, amivel az alapító, a Kwizda Agro Hungary elismeri, és jutalmazza azokat a törekvőket, akik az ezzel kapcsolatos kihívásokra, a társadalom edukációjára keresik a válaszokat. Az idei pályázat összdíjazása kétmillió forint.

Szakemberek és a téma iránt érdeklődők is indulhatnak a különböző kategóriákban, a pályamunkákat pedig neves zsűri bírálja, melynek elnöke dr. Ürge-Vorsatz Diána fizikus, klímakutató. Tagjai között vannak továbbá Horváth Balázs, a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ Szántóföldi Növények Osztályának Vezetője, dr. Veres Szilvia, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának egyetemi tanára, Megyeri Szabolcs, kertészmérnök és blogger, valamint Czinege Erik, a Kwizda növénytáplálási innováció nemzetközi vezetője.

Dr. Czinege Erik bemutatta a Nova Agricultura díjat, melyre három kategóriában lehet pályázni. Az innovációs kategóriában technológiai újításokat, módszertani eszközöket, kutatási eredményeket díjaznak. A második, edukációs kategóriában a tanulmányok, oktatás területén folytatott tevékenységet jutalmazzák. Mint mondta, a földigiliszta azért kedvező választás, mivel még a laikusok számára is ismertebb talajlakó élőlény, amely megragadhatja a figyelmet. A ,,Tegyünk együtt” kategóriában főként a fiatalokat megszólítása a cél. A fiatalok életmódjához alkalmazkodva (kisvideó, Tik-Tok bejegyzések) és a földigiliszta jelentőségét kidomborító műveket várják. Az első helyezettet 1.000.000, a másodikat 500.000, a harmadikat pedig 300.000 Ft értékű összeggel díjazzák.

A pályázat további részleteivel kapcsolatban a www.novacultura.hu címen tájékozódhatnak

Czinege Erik, a Kwizda növénytáplálási innováció nemzetközi vezetője
(Fotó: Baklanova Szandra)

A jelenkor problémáit tükrözi az IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) szintézis jelentése is: bizonyos területeken számos lépést tettünk már a klímaváltozás ellensúlyozására, a mezőgazdaság területén azonban rendkívül keveset. Akár a talaj fajainak diverzitása, akár a baleset-megelőzés, a terméshozamok jönnek szóba (bár sokszor nehezen látható az összefüggés) – a talajban rejlik a megoldás. Ürge-Vorsatz Diána kiemelte, hogy a talaj az egyik legjelentősebb, nem megújuló erőforrásunk. Világszerte rendkívül pazarlóan bánunk vele, folyamatosan zsarolva annak szervesanyag-tartalmát. A csökkent szervesanyag-tartalmú talajok sokkal sérülékenyebbek, többek között a széleróziónak is. Európában sajnos csak mostanában kezdünk felébredni talajaink értékével kapcsolatban. Akár az aszályban sínylődő kultúrnövényeink, akár a szél által keltett porviharból származó tömegbaleset – vészharangok: ha a talajban megfelelő mennyiségű vízet tudnánk raktározni a meteorológiai aszály dacára, könnyebb lenne megóvni annak szerkezetességét, nedvességtartalmát.

A földigiliszták (többek között) azok a talajlakó szervezetek, amelyek jelentős szerepet töltenek be a talaj egészségének fenntartásában. A talajlakó élőlények populációi azonban fokozatosan zsugorodnak, a fajok változatossága csökken, márpedig, ahogy tapasztaljuk, a talajlakó fajok diverzitása kihat az életünkre. A mezőgazdasági területeket érintő tudatosság fokozása, a társadalom nevelése megkerülhetetlen egy talajközpontúbb szemlélet megteremtésében.

Megyeri Szabolcs a kertbarátok helyzete kapcsán mondta el tapasztalatait. Kitért arra, hogy a jelenkor klimatikus sajátosságait figyelembe véve milyen, a változó körülményekhez adaptálható növényfajokat érdemes választanunk. Az örökzöldek nagy része pusztulásra van ítélve a jelenlegi, és várható magyarországi időjárási viszonyok mellett. Mint mondta, a tavalyi év olyan mértékű légköri és talajaszályt idézett elő, amelyre kénytelenek vagyunk reagálni. A növényvédő szerek kapcsán úgy gondolja, hogy azok alkalmazása, okszerűen, jól meggondoltan – megkerülhetetlen a gyenge kondíciójú növények egészségének fenntartásában.

Megyeri Szabolcs, kertszmérnök, blogger
(Fotó: Baklanova Szandra)

A környezeti nevelés fontosságára hívta fel a figyelmet Dr. Veres Szilvia, hiszen köznevelés, információterjsztés útján van lehetőség a társadalmi szemléletformálásra. A növény növekedését, fiziológiai állapotát nagyban meghatározza a talaj minősége, és fordítva is, így annak körültekintő gondozása megkerülhetetlen.

Hogy lehetséges-e ezeket a tényezőket befolyásolni?

A Kwizda céljai között szerepel az aszálymenedzsment, melyben az időjárás, a növény és a talaj hármas egységének megteremtését célozza.

Ürge-Vorsatz Diána szerint az időjárás befolyásolására nem igazán nyílik lehetőségünk. Ugyan előfordul, hogy sikerül csapadékot előidéznünk, azonban nehezen produkálható megfelelő mennyiség, a nagy természeti rendszerekbe való beavatkozás nem emberi hatáskör, így nem biztos, hogy ezek a megfelelő irányok.

A talaj, mint második fontos pillér – a talaj szerkezetessége, annak megfelelő pórustere, fizikai talajfélesége nem változtatható. Ragasztóanyagainak mennyisége (kalcium, humusz, egyéb szervesanyagok) azonban már módosítható. Ennél a pontnál emelhető ki a talajlakó élőlények jelentősége, melyek egyebek mellett az aprómorzsás talajszerkezet kialakításában is jelentős szerepet játszanak. Fizikai, kémiai értelemben is – a talaj pórusterét, annak vízgazdálkodási sajátosságait kedvezően befolyásolják.

A Kwizda sajtótájékoztatója a Nova Agricultura díj kapcsán (Fotó: Baklanova Szandra)

A kultúrnövényeink fajának, fajtáinak megválasztása is fontos tényező. A nagyobb gyökértömeget fejleszteni képes növények életképessége csapadékszegény időszakban is támogatható. A szárazság hatására fokozódó növényi transpiráció csökkentése biológiailag aktív molekulák segítségével lehetséges: a növényeinket megelőző jelleggel felkészíthetjük egy aszályosabb periódusra.

A kijuttatható nitrogén mennyiségének kérdése is összefügg a Green Deallel – hasznos szervezetek, mikrobiológiai készítmények, endofita nitrogénkötők, a talajban, illetve a levél felületen élő nitrogénkötő baktériumok segítségével csökkenthető a kijutattott nitrogén tartalmú műtrágyák mennyisége, amely összhangban áll az európai zöld megállapodásban foglalt műtrágya-használati célkitűzésekkel.

A Kwizda innovációs területe hazánkban rendkívül aktív, így jelenleg kizárólag hazánkban fut ilyen pályázati program.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bánki H. Dezső kapta idén a Vetőmag Szövetség-díjat

2025. május 19. 16:08

A Vetőmag Szövetség-díjat idén Bánki H. Dezső kapta, aki évtizedeken át meghatározó szereplője volt a hazai vetőmagágazatnak.

Jótékonysági futás Szarvason a cukorbeteg gyermekekért

2025. május 18. 13:10

A Corteva futóversennyel támogatta a Diaboló Alapítványt, segítve a cukorbeteg gyermekek sportolását és életminőségének javítását.

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

2025. május 14. 11:10

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ, amely a hazai mezőgazdaság klímaváltozáshoz való alkalmazkodását támogatja.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Repcevetést megelőző talajmunkák – Tarlóhántás, szántás, elmunkálás, tömörítés

2019. július 24. 06:55

 Az őszi káposztarepce sikeres termesztése nem képzelhető el jó minőségben elvégzett alapozó talajmunkák hiányában. A repce a növényvédelem mellett ugyanis a talaj kultúrállapotára is kifejezetten igényes növény.

Égszínkék talajművelés Franciaországban – Lemken újdonságok

2018. október 2. 06:45

A talajművelő gépek specialistája a szántás területén is új megoldásokkal jelentkezett.

A nyári talajművelés eljárásai és eszközei (2/1.)

2019. május 25. 07:28

A nyári talajművelés fő feladata a nyár elején, közepén betakarított növények tarlójának művelése, ápolása és a lazításos alapművelés műveleteinek elvégzése. Az összeállításban olvashatnak a tarlóhántás eszközeiről, a hántott tarló ápolásáról és a forgatásnélküli alapművelést megalapozó nyárvégi középmélylazításról.

A munkagépek által létrehozott talajszerkezet az összeomlás határán van

2024. április 10. 16:40

A Magyar Talajtani Társaság idén először szervezte meg figyelemfelkeltő kampányát, melynek keretein belül országszerte közel 40 helyszínen tártak fel és jellemeztek talajszelvényeket az ország neves talajtani szakemberei.