Magyarországra érkezett az Iowai Szójatermesztési Egyesület (Iowa Soybean Association – ISA) küldöttsége, amely ebben az évben az üzleti körút célpontjává az Európai Uniót választotta. Hazánk mellett az amerikai üzletemberekből és farmerekből álló delegáció ellátogatott Írországba, Dániába és a szomszédos Ausztriába is.
Az Iowai Szójatermesztési Egyesület üzleti lehetőségek feltérképezése céljából, a kereskedelmi partnerek felkutatása érdekében rendszeresen tanulmányutakat szervez. Idén Európa áll a fókuszban, jövőre Ázsia felé veszik az irányt – mondta el Benno van der Laan (Iowa Soybean Association).
A kínai mezőgazdasági vámok bevezetése nagy hatást gyakorol a globális szójakereskedelemre. A távol-keleti ország ugyanis 25 százalékos vámot vetett ki az USÁ-ból érkező szójababra. A világpiaci folyamatok következtében az amerikai szója számára új piacok felkutatása alapvető fontosságú.
Az Agrárminisztérium Miniszteri Tanácstermében került sor 2018. július 31-én az amerikai küldöttség és a magyar szójaágazat képviselőinek találkozására, tanácskozására.
Seiwerth Anna (ügyvezető, Magyar Szója Nonprofit Kft.) köszöntője után Madarász István (osztályvezető, Agrárminisztérium) nyitotta meg a tanácskozást, aki bemutatta a szója európai uniós jogszabályokra épülő hazai támogatási rendszerét. Elmondta, hogy Magyarországon kizárólag GMO-mentes növényfajtákat lehet termeszteni, a szigorú szabályozás az Alaptörvénybe is bekerült.
Dr. Tikász Ildikó Edit (Agrárgazdasági Kutató Intézet) előadása a magyarországi szójatermesztés helyzetéről, az Európai Unióban betöltött szerepéről szólt. Hangsúlyozta, hogy hazánk történelmileg gabonatermelő ország. A szántóterület 60%-át búza és kukorica foglalja el, a szója részaránya csupán 1,4%. A szemes és szálas fehérjetakarmány növénytermesztés támogatás kedvező alakulása következtében az elmúlt évek során Magyarországon jelentős mértékben, 2,5-szeresére nőtt a szójatermő terület nagysága. Új szójatermő körzet is kialakult az ország északkeleti régiójában. Rekordtermést 2016-ban (3,03 t/ha) takaríthattak be a gazdálkodók. Az éves átlaghozamokra az erős ingadozás a jellemző. EU-s kitekintésben megállapítható, hogy hazánk szójatermő területe az EU-28 szójatermő területének 8%-át teszi ki, míg termésmennyiség tekintetében az EU-28 6%-a magyarországi szója. Ezekkel az eredményekkel a 28 tagország között az 5. legnagyobb szójatermesztők vagyunk. Az exportunk 2015 óta 50%-kal nőtt, a behozott mennyiség megháromszorozódott.
Grant Kimberley (Iowa Soybean Association) a hárommillió ember számára otthont adó közép-nyugaton elhelyezkedő Iowa állam mezőgazdaságát mutatta be, emellett az ISA működésébe nyerhettünk bepillantást. Számos termény és állati termék esetében vezető szerepet tölt be Iowa az USÁ-ban, így pl. szójából, kukoricából és sertéshúsból, valamint az előállított biodízel mennyiségét tekintve az első, illetve második helyen szerepel az államok rangsorában. Területének 86%-án mezőgazdasági termelés folyik. Az Egyesült Államok kukoricatermésének 18%-a, szójatermésének pedig 13-15%-a származik innen. Agrárexport értékében a második helyezést érik el.
Az Iowai Szója Szövetséget 1964-ben alapították. A központja Ankenyben található. Tagjainak száma eléri a 11 ezret. Fő célkitűzéseik között szerepel a szója terméshozamok stabilizálása és növelése, a termelés hatékonyságának és a környezeti állapot minőségének javítása, továbbá az iowai szója iránti kereslet növelése. A szövetségnél hangsúlyosan szerepel az oktatás, továbbképzés, információáramlás területe. Olyan programokat szerveznek például, ahol a lakossággal pontosan, lépésről lépésre megismertetik az élelmiszer-előállítás folyamatának egyes fázisait (Iowa Food and Family Project) bevonva az élelmiszerlánc szereplőit.
A magyar szója kezdeményezés öt évvel ezelőtt, 2013-ban indult. A folyamat ebben az évben jelentős fordulóponthoz érkezett. A cégbíróság hivatalosan is bejegyezte Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesületet, melynek keretei között fog tovább folytatódni a megkezdett szakmai munka – jelentette be Polgár Zoltán elnökhelyettes (MSzFE). Az Egyesület fontos feladatának tartja a szójaexport-kitettségünk csökkentését, a hazai termés mennyiségének növelését, a növényi fehérjetermelés és használat fokozását, a minőségi szójatermesztéshez szükséges információk eljuttatást a gazdálkodókhoz, továbbá a termelők érdekeinek képviseletét és a szójaágazat szereplői közötti harmonikus együttműködés támogatását.
A találkozó beszélgetéssel zárult, ahol kiderült, hogy az amerikai farmerek többsége forgatás nélküli talajművelést alkalmaz. Az aszályos időszakokban csupán a folyóvölgyekben van lehetőségük a szója öntözésére, ez a terület igen kicsi, csupán az 1%-ot éri el.
A növényvédelmet érintően a legnagyobb kihívást a fonálférgek és a fitoftóra jelenti – mondta el az Agrofórum kérdésére Bill Shipley iowai gazdálkodó.
A találkozón az amerikai és a magyar résztvevők is megerősítették együttműködési szándékukat és várakozással tekintenek a szakmai kapcsolatok bővülése elé.