Agrárközélet

Aszály elleni küzdelem – esővízgyűjtéssel

Agrofórum Online

Az esővizet emberemlékezet óta az égiek ajándékának tartják, nem véletlen hát, hogy évezredek óta gyűjtik és használják – főként a világ azon részein, ahol nincs elég csapadék és hosszan tartó aszállyal, valamint kimerült víztartalékokkal kell megbirkózniuk az embereknek.

Az esővíz felhasználása – módszertől függetlenül – csökkenti a vízkészletünkre nehezedő nyomást. Az esővíz gyűjtése kifejezetten előnyös lehet mind a csekély csapadékkal megáldott területeken, mind a megfelelő csapadék-ellátottságú régiókban egyaránt. A begyűjtött esővíz ugyanis bármikor rendelkezésre áll, amikor csak szükség van rá. Az új szűrési és kezelési technológiának köszönhetően a kifinomult esővízrendszereket úgy tervezték, hogy egész háztartások vízszükségletét – beleértve az ivóvizet is – fedezzék. Ezek a rendszerek különösen alkalmasak a vidéki lakosok számára, akiknek a kútjai sós vizűek vagy a mezőgazdasági szennyvíz által szennyezettek, de a városi lakosság számára is, akiknél gyakran a városi vízrendszerek szennyezett vízforrásokból táplálkoznak.

Lássunk egy egyszerű, mégis nagyszerű esővízgyűjtő rendszert!

A legtöbb esetben a begyűjtött esővizet a kertek öntözésére használják. A kültéri vízfelhasználás, amelynek nagy része a pázsitra és a kertekre megy, a háztartások által felhasznált víz közel egyharmadát teszi ki.

A vízgyűjtés kétféle módon valósulhat meg:

  • A passzív rendszereket úgy tervezték, hogy összegyűjtsék és azonnal odairányítsák a lefolyást, ahol arra szükség van, lehetővé téve, hogy a nedvesség a talajba szivárogjon például a fák körül.
  • Az aktív rendszerek ezzel szemben összegyűjtik és a gyűjtőedényekbe vezetik az esőt. Ezek lehetnek olyan kifinomultak, mint pl.: a nagy épületek tetejéről a föld alatti ciszternákba történő összegyűjtés, vagy olyan egyszerűek, mint pl.: egy szemetes kuka, amelyet egy ház esőcsatornája alá helyeznek. Az egyszerű hordós módszer apró fejlesztései ugyanakkor több összegyűjtött esővizet és jobb szállítórendszereket eredményezhetnek.

A meglévő ereszcsatornával bíró házak már rendelkeznek megfelelő módszerrel az esővíz talajba juttatására. A szabványos méretű lefolyócsövek befogadására alkalmas fedelű esőtartályok a maximális vízgyűjtés érdekében a víznyelőcsövek alá szerelhetők. A hordók a kapacitás növelése érdekében alul sorba köthetők. 

Fontos, hogy a tárolóhordókat mindig lefedve tartsuk, hogy megakadályozzuk a szúnyogok szaporodását és a madarak általi szennyeződést. A tető ereszcsatornáinak a lefolyócsőbe való csatlakozásánál egy törmelékfogó rács hozzáadása segít megelőzni a dugulást a csapok szintjén. A hordó alján található csapra csatlakoztathatja a tömlőt vagy töltheti meg az öntözőkannákat. Saját hordót készíthet használt, lehetőleg élelmiszeripari minőségű, alaposan megtisztított hordókból, vagy használhat nagy, műanyag szemeteskannákat is (bár ezek vízzel töltve általában nem kellően stabilak; ráadásul nehéz kifúrni őket).

Esővízgyűjtési kisokos

  • A leginkább megfelelőek az esővízgyűjtésre tervezett, stabil, nagy kapacitású hordók, amelyek beömlőnyílásokkal, csapokkal, túlfolyószelepekkel és előre kifúrt csatlakozókkal vannak felszerelve, így a hordók összekapcsolhatók a tárolókapacitás növelése érdekében. 
  • A hordókat a földfelszín felett kell elhelyezni, hiszen minél magasabban vannak a talajszint felett, annál jobb lesz a hozzáférés és a víznyomás a tömlő csatlakoztatásakor. A hordókhoz beton alapot, vagy akár emelvényeket is lehet építeni, amelyek derékmagasságig emelik a hordókat, de ez esetben ügyeljünk a stabilitásra, egy 100 literes hordóban csak a víz súlya 100 kg!
  • A jó technikai érzékkel megáldott kertészkedők az esőtartályokat csepegtető és automata öntözőrendszerekhez is csatlakoztatják, hogy még jobban kíméljék az összegyűjtött értékes vizet.
  • Annak eldöntése, hogy mekkora tárolókapacitásra vagy hány hordóra lesz szükségünk a rendszerben, attól függ, hogy mennyi vizet tud összegyűjteni, és milyen időjárási körülmények között lesz rá a legnagyobb szükség. Ebben segítségünkre lehetnek az éghajlati táblázatok. A várható csapadék mennyisége, valamint az esővízgyűjtő-felület nagysága alapján hozzávetőlegesen ki tudjuk számítani, hogy hány köbméter vizet lesz képes felfogni a rendszerünk. Egy kiadósabb felhőszakadás esetén, ahol egy óra alatt akár 1 cm eső is lehullhat, egy 100 m2 alapterületű háztetőről közel 100 liter víz is összegyűlhet – persze, ez egy körülbelüli érték, de az arányokat jól szemlélteti. 
  • A modern, fenntartható háztervezés során gyakran már beépítik a vízgyűjtő-rendszereket is a tervekbe. Ha visszajuttatjuk a természetbe az összegyűjtött esővizet, elkerülhetjük, hogy a települési vízkészletek adott esetben vegyszerrel kezelt vize a kertünkbe kerüljön. Hosszú távon pedig természetesen pénzt is megtakarítunk ezzel, nem beszélve arról, hogy a környezetünkre gyakorolt nyomást is csökkenthetjük ezzel a napjainkban tapasztalható aszályos, vízhiányosabb időjárási körülmények között. Egyetlen Földünk van csupán – vigyázzunk rá! 
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

A tavaszi csapadék ellenére is kevés a víz Franciaországban

2023. május 19. 10:04

Az átlag feletti csapadékmennyiség Franciaország nagy részén márciusban és áprilisban javította a talajvízszintet, de a terület több mint kétharmadában még az átlag alatt maradt.

Mi történik akkor, ha a hőség és a szárazság szinte minden szezonban előfordul?

2020. február 10. 14:16

Fejlesztési erőfeszítéseink eredménye a KWS hőstressz- és szárazságtűrő kukoricák csoportja, melyet ClimaControl3-nak neveztünk el.

Ingyenes lesz az aszálymonitoring-rendszer használata

2018. május 30. 07:32

Az aszály elleni védekezésben érdemi előrelépést hoz az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) által létrehozott újszerű, komplex vízhiány-előrejelző rendszer.

Miért is fontos csapadékmentes időszakban a talajbaktérium készítmények használata?

2019. április 10. 13:36

A kérdést Holopovics Zoltánnak, az Agrova Kft. Fejlesztési- és Szakmai vezetőjének és Varga Sándornak, Biológiai- és Talajerőgazdálkodási Szakmérnökünknek tettük fel.