Agrárközélet

Ausztriával ment át az EU természet-helyreállítási törvénye

Agrofórum Online

Az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsa luxembourgi ülésén fogadta el a természet helyreállításáról szóló rendeletet. A jogszabállyal intézkedéseket vezettek be annak érdekében, hogy 2030-ig az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább 20 százalékát, 2050-ig pedig lehetőleg valamennyi ökoszisztémát helyreállítsák, illetve megakadályozzák az élőhelyek romlását.

Károsodott természet

Az Európai Unió országainak környezetvédelmi miniszterei luxembourgi találkozójukon vitatták meg az EU politikáját a károsodott természet helyreállítására. A törvény az EU egyik legnagyobb környezetvédelmi politikai intézkedése.

Az EU-tagországok márciusban tervezték az elfogadást, de lefújták a szavazást, miután Magyarország váratlanul megvonta a támogatást, és ezzel eltűnt a csekély többség. Ausztria álláspontváltása elegendő támogatást adott ahhoz, hogy törvényessé váljon az intézkedés. Szlovákia állt még a döntés mellé, de más országok nem módosították álláspontjukat.

Késhegyen táncoltak

Magyarország, Olaszország, Hollandia, Svédország, Belgium, Finnország és Lengyelország korábban kijelentették, hogy nem támogatják a lépést – írt a Reuters hírügynökség. „Ezzel a törvénnyel késhegyen táncoltunk. Az európai szintű többség egyáltalán nem volt biztos” – mondta Gewessler, hozzátéve, hogy néhány ország habozott megadni a támogatást.

Koalíciós feszültség

Gewessler bejelentése Bécsben koalíciós feszültséget okozott, mert feldühítette Karl Nehammer kancellár konzervatív néppártját (ÖVP), amely ellenezte a törvényt. Karl Nehammer szerint részben a mezőgazdasági minisztérium felelős ezért a kérdésért, és így a Gewesslernek szüksége lett volna a támogatására.

Az ÖVP EU- és alkotmányügyi minisztere, Karoline Edtstadler kijelentette: az, hogy Gewessler a mezőgazdasági minisztérium jóváhagyása nélkül igennel szavazott, alkotmányellenesnek számít. „Ennek jogi következményei lesznek” – hangoztatta Edtstadler.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Alternatív gabonaexport-folyosóról tárgyal az EU és Kijev

2023. október 6. 07:10

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az ukrajnai gabonaexport lehetséges alternatív „folyosóiról” tárgyalt.

Növényvédő szerek sorsa az Európai Unióban

2021. október 3. 04:39

Emmanuel Macron, Franciaország elnöke bejelentette, hogy az Európai Unió Tanácsának francia elnökségi ideje alatt felgyorsítják az egyes növényegészségügyi termékek kivonását.

Összedől a mezőgazdaság méhészek nélkül!

2020. január 22. 12:33

A méhészek szeretnék felhívni az európai lakosság figyelmét az unióban termelt méz fogyasztására, mert ezzel életben tartják a méhészeket, ezáltal pedig biztosított lesz a növények méhes megporzása.

Ismét csökkentették az európai kukorica hozamprognózisát

2022. október 25. 08:02

A napraforgómag és a szójabab tervezett hozamát szintén csökkentették, és 16%-kal, illetve 18%-kal mérsékelték az ötéves átlaghoz képest.