Agrárközélet
Agrárközélet

Az EU mezőgazdasági politikája nem küzd eléggé az éghajlatváltozás ellen

Az EU mezőgazdasági politikája nem küzd eléggé az éghajlatváltozás ellen

Agrofórum Online

Az Európai Unió hatalmas mezőgazdasági támogatási programja nem képes visszafogni a mezőgazdaságból származó üvegházhatású gáz kibocsátását a bírálók szerint. Mindezt annak ellenére, hogy az ilyen támogatások 100 milliárd eurót tesznek ki 2014 óta.

A mezőgazdaság környezeti hatásait fokozottan ellenőrzik, mivel az EU 2050-ig igyekszik megszüntetni nettó kibocsátását – beleértve a mezőgazdaságból származó kibocsátások 10 százalékát is.

Az uniós tárgyaló felek a héten megpróbálnak megállapodni a Közös Agrárpolitika (KAP), a mezőgazdasági támogatási rendszer új szabályairól, amelyre 387 milliárd eurót fognak költeni. Ez az EU 2021-2027-es időszakra eső költségvetésének harmada. Kulcsfontosságú szempont, hogy a pénzt a környezet védelméhez kell-e kötni – vélekednek elemzők.

Az Európai Számvevőszék jelentése szerint eddig a KAP nem támogatta érdemben a klímabarátabb gazdálkodást. „A 2014 és 2020 közötti időszakban az éghajlatváltozásnak tulajdonított 100 milliárd eurós KAP-alapok csekély hatással voltak a mezőgazdasági kibocsátásokra” – hangsúlyozta Viorel Stefan, a jelentés szerzője.

Az auditorok szerint az új KAP-nak ösztönöznie kell az állatállomány és a műtrágyák előállítási kibocsátásának csökkentését, és fizetnie kell a gazdálkodóknak, hogy helyreállítsák az érintett területeket, amelyek képesek tárolni a szén-dioxidot. A jelentés szerzői szerint a jövőben az Európai Bizottságnak meg kellene vizsgálnia az országok azon terveit, hogy költsék a KAP-pénzüket annak biztosítására, hogy ne kockáztassák a kibocsátás növelését.
Az ellenőrök szerint a KAP népszerűsítette az állati termékeket, és arra ösztönözte a gazdákat, hogy ne csökkentsék az állatállományukat, mert akkor kevesebb támogatást kapnának. Az állattenyésztés főleg szarvasmarhákból származik, a gazdaságokból származó kibocsátás felét teszik ki és ez az érték 2010 óta nem csökkent.

Az uniós ösztönzőrendszer támogatta a műtrágya-felhasználás csökkentésének gyakorlatát, például az ökológiai gazdálkodást, de nem világos, hogy ez csökkentette-e a kibocsátást – áll a jelentésben. A vegyi alapanyagú műtrágyák és a trágya a mezőgazdasági kibocsátások közel egyharmadát teszik ki – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Eközben a KAP-alapok támogatták az éghajlat-károsító gyakorlatokat, azáltal, hogy kifizették a gazdálkodókat az EU mezőgazdasági kibocsátásának 20 százalékát adó lecsapolt tőzegterületek megműveléséért.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Magyarországon fogták be egy sáska legelső példányait

2024. március 23. 10:10

Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Ismerjük meg közelebbről a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatójának segítségével a sisakos sáskát!

Lengyelország vezető kertészeti vállalkozása vár gyakorlatra!

2024. március 7. 16:10

Együttműködési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Primavega lengyel mezőgazdasági vállalat.

5 kategóriában szavazhatunk a természetszeretet és a környezetvédelem élharcosaira

2024. február 22. 11:40

Az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett Erdei Vándortábor Program idén először hirdeti meg a Nagykövet Awardot.

Így áll most a belvízhelyzet Magyarországon

2024. február 21. 16:10

Az országban 2024 elején számottevő, de nem kiemelkedően magas a belvízzel borított mezőgazdasági területek nagysága.

Több EU-szabályozás átalakítását sürgetik a V4-ek agrárkamarái

2019. november 27. 09:33

Az integrált növényvédelmi gyakorlatokat és magas szintű állatjólétet nem csak az uniós gazdálkodókon kell számon kérni, hanem a dél-amerikai közös piac (Mercosur) országain is.

Egyszerűbb támogatási feltételekre lenne szükség

2018. november 20. 08:47

Olyan új, gazdabarát KAP-ra van szükség, amelyben a gazdák a lehető legegyszerűbben tudnak hozzáférni a nekik járó támogatásokhoz.

KAP-reform: jövő januárban indulhat?

2022. július 23. 09:17

Az új KAP-szabályok értelmében a közvetlen kifizetések legalább 10 százalékának a kisebb gazdaságokhoz kellene jutnia a jövőben.

Megkezdődött a közvetlen támogatások előlegfizetése

2023. október 17. 17:40

Október 16-án megkezdődött a közvetlen támogatások előlegfizetése a magyar gazdatársadalom számára. Év végéig, a részfizetésekkel együtt, mintegy 277 milliárd forint értékben jutnak forráshoz a gazdálkodók.