Agrárközélet

Bioüzemanyag gyomnövény szárából

Agrofórum Online

Ausztrália ruderális területein egy olyan, eddig értéktelennek tartott gyomnövényfaj fordul elő, mely a bioüzemanyag-előállítás kiváló alapanyaga lehet.

Ausztrália ruderális területein egy olyan, eddig értéktelennek tartott gyomnövényfaj fordul elő, mely a bioüzemanyag-előállítás kiváló alapanyaga lehet. Az Adelaide Egyetemen zajló kutatás – melynek során 12 cirokfajta és vadon növő rokonaik cukortartalmát és bioetanollá való átalakíthatóságát vizsgálták – eredményei azt vetítik előre, hogy az országban vadon előforduló Arun nevű ciroknövény felhasználásával évente hektáronként akár 10 000 liter bioetanol termelésére is lehetőség van.

A szár alapanyagú (szemben a levéllel vagy a maggal) bioüzemanyag-előállításnak két fontos előnye van. Egyrészt alacsony költségű, másrészt nem merül fel az energia vagy élelem témájú vita, hiszen nem fogyasztható növényi részről van szó.
Az ausztrál kutatók véleménye szerint hatalmas kiaknázatlan lehetőségeket rejtenek az eddig nem vizsgált cirokfajok és -alfajok. Alaposabb megismerésük a bioüzemanyag-termelés során felhasználható optimális cirokvonalak kialakításához járulhat hozzá.
A cirok nemzetségbe tartozó növényfajok szénhidrátban gazdagok, így fontos alapanyagai az állati takarmányoknak, az élelmiszereknek, emellett kiválóan felhasználhatók a bioüzemanyag-előállításban. A termesztett fajtákat a felhasználási cél alapján lehet csoportosítani, így megkülönböztethető a magcirok, a takarmánycirok, a cukorcirok, illetve az energiacirok. Figyelemre méltó különbség van e típusok esetén többek között a morfológiában: a magtípusok nagy bugájúak magas keményítőtartalmú magokkal, a cukorcirok hosszú, nagy cukortartalmú szárat fejleszt, míg a takarmány- és az energiacirok jelentős mennyiségű biomasszát termel.

A sejtfalak összetétele a szár szöveteiben genotípusonként másként alakul, melynek jelentősége például a takarmány emészthetőségében van. A betakarításra kész biomassza cukor-, cellulóz- és nem cellulózszerű poliszacharid-tartalmát a genotípus, a környezeti körülmények és a fotoperiodizmusra való érzékenység együttesen határozza meg.

A témáról bővebb információ az alábbi linkeken érhető el:

http://www.newswise.com/articles/weed-stems-ripe-for-biofuel

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0156638

(Polgárné Balogh Eszter – Agroforum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Kifulladt az odesszai rakétatámadás miatti búzarali

2024. augusztus 16. 06:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is csökkent, ám a repce pluszban zárt.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Cirok: mikor és hogy érdemes belevágni?

2025. január 20. 17:10

A cirok termesztése napjainkban felfutó tevékenységnek számít, de fontolóra kell venni, hogy milyen tényezőkkel kell számolnia annak, aki belefog.

Élet a nitrogénbomba után

2021. október 14. 11:34

A közelmúltban a műtrágyapiacon bekövetkezett atomrobbanás mértékű eseményeket követően – úgy gondolom, hogy – a komfortos 50 ezer Ft/t-ás áraknak hosszú időre búcsút inthetünk.