Ausztrália ruderális területein egy olyan, eddig értéktelennek tartott gyomnövényfaj fordul elő, mely a bioüzemanyag-előállítás kiváló alapanyaga lehet.
Ausztrália ruderális területein egy olyan, eddig értéktelennek tartott gyomnövényfaj fordul elő, mely a bioüzemanyag-előállítás kiváló alapanyaga lehet. Az Adelaide Egyetemen zajló kutatás – melynek során 12 cirokfajta és vadon növő rokonaik cukortartalmát és bioetanollá való átalakíthatóságát vizsgálták – eredményei azt vetítik előre, hogy az országban vadon előforduló Arun nevű ciroknövény felhasználásával évente hektáronként akár 10 000 liter bioetanol termelésére is lehetőség van.
A szár alapanyagú (szemben a levéllel vagy a maggal) bioüzemanyag-előállításnak két fontos előnye van. Egyrészt alacsony költségű, másrészt nem merül fel az energia vagy élelem témájú vita, hiszen nem fogyasztható növényi részről van szó.
Az ausztrál kutatók véleménye szerint hatalmas kiaknázatlan lehetőségeket rejtenek az eddig nem vizsgált cirokfajok és -alfajok. Alaposabb megismerésük a bioüzemanyag-termelés során felhasználható optimális cirokvonalak kialakításához járulhat hozzá.
A cirok nemzetségbe tartozó növényfajok szénhidrátban gazdagok, így fontos alapanyagai az állati takarmányoknak, az élelmiszereknek, emellett kiválóan felhasználhatók a bioüzemanyag-előállításban. A termesztett fajtákat a felhasználási cél alapján lehet csoportosítani, így megkülönböztethető a magcirok, a takarmánycirok, a cukorcirok, illetve az energiacirok. Figyelemre méltó különbség van e típusok esetén többek között a morfológiában: a magtípusok nagy bugájúak magas keményítőtartalmú magokkal, a cukorcirok hosszú, nagy cukortartalmú szárat fejleszt, míg a takarmány- és az energiacirok jelentős mennyiségű biomasszát termel.
A sejtfalak összetétele a szár szöveteiben genotípusonként másként alakul, melynek jelentősége például a takarmány emészthetőségében van. A betakarításra kész biomassza cukor-, cellulóz- és nem cellulózszerű poliszacharid-tartalmát a genotípus, a környezeti körülmények és a fotoperiodizmusra való érzékenység együttesen határozza meg.
A témáról bővebb információ az alábbi linkeken érhető el:
http://www.newswise.com/articles/weed-stems-ripe-for-biofuel
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0156638
(Polgárné Balogh Eszter – Agroforum Online)