Sikeresen zárta a múlt évet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), számos, a gazdálkodást könnyítő intézkedés született a NAK kezdeményezésére - közölte a testület elnöke. Ugyanakkor hangsúlyozta azt is, létfontosságú lehet a közel jövőben az önkéntes összefogás.
Győrffy Balázs elmondta: A falugazdászok közreműködésével az egységes kérelmek benyújtása tavaly is gördülékenyen zajlott, több mint 120 ezer kérelmet adtak be (az elmúlt évekhez a hasonlóan a kérelmek mintegy háromnegyedét). Emellett az előzetes keresztellenőrzésben, és – a tavalyi évben először – az őszi adategyeztetésben is segítették a gazdálkodókat.
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) kezdeményezésére az agrárkamara munkacsoportot hívott életre, hogy felszámolják azokat az adminisztratív problémákat, amelyek akadályozzák vagy késleltetik a gazdáknak járó kifizetéseket. Ennek is köszönhetően tavaly minden korábbinál nagyobb összeget, 254 milliárd forintot utalt át előlegként a Magyar Államkincstár a gazdáknak, szemben a 2015. évi 122 milliárddal, vagy a 2016-os 194 milliárddal – ismertette.
A NAK elnöke elmondta, hogy a saját kezdeményezésen túl több mint 100 jogszabályt véleményeztek, továbbá sokat maguk kezdeményeztek. Folyamatosan javaslatokat fogalmaztak meg azért, hogy az agráriummal kapcsolatos jogszabályok minél életszerűbbek legyenek, a gazdálkodók érvényesülését, érdekeit előmozdító előírásokat tartalmazzanak és kevesebb bürokratikus teendővel járjanak.
Az idei évtől a jogszabály-véleményezési és –alkotási folyamatba az eddiginél is intenzívebben vonják be a struktúrájában átalakított kamarai szakmai osztályokat, azok elnökeit – mondta Györffy Balázs.
Néhány példát kiragadva közölte, a NAK által javasolt, és az Országgyűlés által egyhangúlag elfogadott változtatás az egyszerűsített foglalkoztatásból származó adómentes napi jövedelem korábbi 5870 forintos összegét a tavalyi évre vonatkozóan 7631 forintra, 2018-ra 8255 forintra növelte (a jövőben pedig a minimálbér növekedésével arányosan emelkedik). A rendelkezést már a 2017-ben megszerzett jövedelemre is alkalmazzák. Fontos eredmény volt a vízgazdálkodásról szóló törvény módosítása. Ez bevezette a hektár alapú kedvezményes vízhasználatot, és tovább emelkedett a vízkészletjárulék-mentesség határa (amely az EU-ban így is a legmagasabb volt). Nem kell a vízhasználónak vízkészletjárulékot fizetnie az öntözési célú vízhasználat esetében az évi 400000 köbmétert vagy hektáronként az évi 4000 köbmétert, a halgazdálkodási és rizstermelési célú vízhasználat esetében felszín alatti vizet használók esetében az évi 400000 köbmétert, felszíni vizet használók esetében hektáronként az évi 25000 köbmétert meg nem haladó vízmennyiség után.
![](https://agroforum.hu/assets/uploads/2018/01/gybalazs-738x540.jpg)
Kiemelten fontos az élelmiszeripar fejlesztése. Érdemi előrelépést jelent az elnök szerint, hogy – aktív közreműködésükkel – a Vidékfejlesztési Programban 200 milliárd forintot különített el a kormányzat az élelmiszerfeldolgozással foglalkozó a mikro- és kisvállalkozások részére. A gazdaságfejlesztési keretből (GINOP) pedig – szintén közbenjárásuknak is köszönhetően – az eredetileg tervezett több mint dupláját, 100 milliárd forintot biztosítottak a közepes élelmiszeripari vállalkozások beruházásaira. Ráadásul – elfogadva szakmai érveiket – a támogatást egyedülálló módon nem kötötték az alkalmazotti létszám növeléséhez, illetve a kapcsolódó kamatok, konstrukciók kedvezőek lettek. Mind a VP-ben, mind a GINOP-ban folyamatban van a pályázatok elbírálása, így idén már tömegesen megkezdődhetnek a beruházások.
A választáson elért siker felhatalmazást és egyben felelősséget is jelent, mondta évnyitó beszédében Győrffy Balázs. A NAK célja, hogy megfeleljen tagjai elvárásainak.
Célunk, hogy a következő években a tagjaink adminisztrációhoz, bürokráciához kötődő problémáit megoldjuk. Megadjuk tagjainknak, hogy csak a termeléssel kelljen foglalkozniuk, ehhez a szükséges információt, szolgáltatásokat biztosítjuk. Ehhez azonban a kereteken is változtatni kell, több olyan területen is beavatkozásra van szükség, amiben a Kormányzat munkáját javaslatokkal segíthetjük
– tette hozzá a testület elnöke.
Győrffy Balázs szólt arról is, hogy az elkövetkező évek egyik nagy feladata lesz a termőföld magyar kézen tartása, a tulajdonjogi viszonyok rendezése, egy egészséges birtokszerkezet megteremtése. A NAK álláspontja szerint a jelenlegi elaprózott birtokstruktúra – versenyképesen – nem fenntartható. A gazdaságosabb termelés és az elöregedő gazdatársadalom kettőséből kifolyólag mindenképpen birtokkoncentráció és a gazdálkodók számának csökkenése várható az elkövetkező években.
Az elnök kitért az önkéntes összefogás, szövetkezés fontosságára is.
A gazdaságosabb termelés, az egyre erősödő verseny mellett nem minden mezőgazdasági termelő lesz képes a jövőben önállóan helytállni, az életben maradás záloga lesz, hogy önkéntesen összefogjanak, együttműködjenek. A szövetkezések, a termelői csoportok, a horizontális és vertikális integrációk megerősítése egyaránt fontos. Támogatni kell az önkéntes együttműködés minden irányát és formáját. Föl kell ismerni, hogy az együttműködésnek nincs alternatívája. Az erre ösztönző szabályozási környezet megteremtésére a NAK egy tervezetet már előkészített
– közölte Győrffy Balázs.