A tapasztalatok szerint a mezőgazdaságban dolgozók, illetve a munkáltatók hajlamosak megfeledkezni a munkavédelemről, pedig a mezőgazdasági munkafolyamatok is számtalan veszélyt hordoznak magukban. Éles alkatrészek a mezőgazdasági gépeken, magas sebességgel forgó alkatrészek a takarmánykeverő berendezésekben, felsorolni is nehéz, mi mindentől óvják meg a munkavédelmi törvények és jogszabályok a munkavállalókat, persze ha alkalmazzák azokat.
Magyarországon a munkavállalóknak alapvető joguk van az egészséget nem veszélyeztető biztonságos munkavégzésre és ez érvényes a mezőgazdasági munkálatok során is. A munkáltatóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy ha akár 1 alkalmazottnak is munkát biztosítanak, kötelesek munkabiztonsági szakembert alkalmazni – ő az a szakember, aki segít biztosítani a biztonságos munkakörülményeket a munkavállalók számára. Az, hogy a munkabiztonsági szakembert havi hány órában kell alkalmazni attól függ, hogy hány munkavállalót foglalkoztat a munkáltató és hogy a tevékenysége milyen veszélyességi osztályba sorolandó. Erről az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet 2. számú melléklete ad bővebb tájékoztatást.
Sok munkáltató legyint erre a kötelezettségre, mondván, csak pénzkidobás az egész, pedig ha hosszú távon gondolkodik, rádöbbenhet, hogy egy munkabiztonsági szakember akár súlyos, vagy halálos baleseteket is meg tud előzni néhány hatásos biztonsági intézkedéssel, vagy egy pár jól megválasztott egyéni védőeszközzel. Ezen túlmenően a munkavédelmi szakember segíti a munkáltatót abban, hogy eleget tegyen a Munkavédelmi törvényben (1993. évi XCIII. törvény) megfogalmazott további kötelezettségeinek. Ilyenek például a munkavédelmi oktatások megszervezése, megfelelő, biztonságos munkaeszköz biztosítása, vagy éppen az egyéni védőeszközök juttatási rendjének meghatározása.
Hol lehet szerepe a munkavédelemnek a mezőgazdaságban?
A válasz egyszerű: mindenhol. Legyen szó növénytermesztésről, állattenyésztésről, vagy éppen élelmiszer-feldolgozásról, mindenhol vannak veszélyes munkafolyamatok, munkavállalókra leselkedő kockázatok. Sőt, a mezőgazdaság az egyik olyan speciális ágazat, ahol nem csak a fizikai veszélyekre kell figyelni, hanem bőségesen akadnak kémiai kockázatok (például növényvédő szerek), biológiai veszélyek (fekáliával terjedő Escherichia coli baktérium), továbbá az időjárás okozta problémákkal (kánikulában végzett munka) is számolni kell.
Az általánosságok után a cikksorozat következő részében konkrét példákon keresztül kerül bemutatásra, mire is kell figyelni munkavégzés közben például a betakarítás során.