17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Agrárközélet

Csak szükséghelyzeti engedéllyel lehet alkalmazni a rágcsálóírtót

NAK

A mezei pockok elleni védekezésben nagyon fontos szerepet kap az agrotechnika mellett a rágcsálóírtó is, amelynek alkalmazását a NÉBIH szükséghelyzeti engedélye teszi lehetővé. Utóbbi használatához ajánlatos kikérni a növényorvosi kamara segítségét.

A pockot rendkívüli szaporaság jellemzi, egy pár szaporulata egy évben akár 150-200 egyed is lehet. A felszaporodást több tényező is kiválthatja. Az egyik ilyen a faj sajátosságából eredő időszakosan bekövetkező gradáció (tömegszaporodás), amely aztán természetes úton, magától összeomlik. A hosszú ősz, az enyhe, száraz, csapadékszegény tél és a korai tavaszodás is kedvező feltételeket teremtett a pockok számára.

A pockok elleni védekezésben nagyon fontos szerepet kap az agrotechnika. A tarlóhántás elmaradása, a területek ugaron hagyása, illetve a nem megfelelő talajművelés kedvező hatással van a mezei pocok felszaporodására, ezért nagyon fontos a megfelelő talajmunkák elvégzése.

Továbbá gyengébb mezeipocok-fertőzöttség esetén, a túlszaporodás megelőzése érdekében, megoldást jelentenek a pockok természetes ellenségei, a ragadozó madarak is. A termelők „T”-alakú ülőfák kihelyezésével segíthetik elő, hogy a ragadozók az adott táblából szerezzék be zsákmányukat, ezzel jelentősen csökkentve a mezeipocok-állományt.

Mindemellett – a védekezést segítve – a NÉBIH 6300/3073-2/2020 számú határozatában lehetővé tette a Pocok Tox rágcsálóirtó-készítmény szükséghelyzeti felhasználását a 2020. október 6-tól 2021. február 2-ig tartó időszakra. A szükséghelyzeti felhasználás feltétele a növényorvos által kitöltött regisztrációs adatlap, amit előzetesen a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályán jóvá kell hagyatni.

Nagyon fontos, hogy a készítményt az engedélyokiratban foglaltak betartásával alkalmazza mindenki, hiszen csak így minimalizálható a vadállományra jelentett kockázat.

A fertőzöttség felméréséhez, a védekezés szakszerű elvégzéséhez, illetve a jövő évi túlszaporodás elkerülése érdekében lényeges, hogy a földhasználók vegyék igénybe a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara növényorvos szakembereinek tanácsait. A védekezés megkezdése előtt és alatt kiemelten fontos a megfelelő együttműködés a helyi vadásztársaságokkal.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.

Az őszi vetésekben garázdálkodnak a mezei pockok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 17. 17:10

Folytassuk a mezeipocok-populáció nyomon követését, mert a kártevő táplálkozási területe folyamatosan növekszik!

Ennyit változott a repce növényvédelme három évtized alatt

2024. február 22. 12:40

Az őszi káposztarepce a napraforgóhoz hasonlóan meglehetősen nagymértékben igényli a hatékony növényvédelmet. Eltérően a többi szántóföldi növénykultúrától, a repce esetében nem a gyomirtás, hanem döntően az állati károsítók elleni védelem a felelős a kezelések számának és a növényvédelmi költségek döntő hányadáért.

Poros talajba kerülnek az őszi kalászosok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 10. 12:40

Október első dekádjában folytatódott az évszaknál kissé melegebb, de száraz időjárás, melyet a dekád végén egy hidegfront szakított meg, némi csapadékkal. A talaj nedvességtartalma alig változott, így az őszi kalászosok poros talajba kerülnek, emiatt vontatott kelés várható.