A Strategie Grains csökkentette előrejelzését az Európai Unió idei búza-, árpa- és kukoricatermésére vonatkozóan a kedvezőtlen időjárás miatt, beleértve a szárazságot Spanyolországban és Észak-Európában – közölte a francia tanácsadó cég.
A csökkent betakarítási kilátások szűkös kínálathoz vezethetnek a kukorica és különösen az árpa esetében, bár a búza esetében a magas készletek és a lassú állattakarmány-kereslet továbbra is fenntartja a bőséges kínálatot – áll a gabonatermésről szóló jelentésben.
A tanácsadó cég a 2023/24-es szezonban 128,7 millió tonnára becsüli az EU búza-termelését, ami a májusi előre jelzett 130,0 millióhoz képest közel 3 százalékkal meghaladja a 2022/23-as termelést.
A Strategie Grains 2 millió tonnával, 47,9 millió tonnára csökkentette az EU árpatermésének kilátásait, ami több mint 6 százalékkal a tavalyi termelés alatti előrejelzés.
Spanyolországban, amelyet idén súlyos aszály sújtott, a búza és az árpa betakarítása „történelmileg alacsony szinten” volt.
Az észak-európai száraz körülményekkel kapcsolatban, amelyek júniusban az európai gabonapiac középpontjába kerültek, a Strategie Grains úgy véli, hogy a skandináv és a balti országokban már érintették a terméspotenciált. A betakarítási kilátások azonban jobbak voltak Franciaországban és Délkelet-Európában – tették hozzá.
A tanácsadó cég a 2023/24-es kukorica termelési kilátásait 61,2 millió tonnára csökkentette a májusi 62,1 millióról, bár ez 17 százalékkal haladja meg a tavalyi aszály sújtotta szintet.
A kukorica tavaszi vetését megzavarta a heves esőzés néhány országban, köztük az olaszországi áradás, valamint a nagyon száraz időjárás Spanyolországban, Lengyelországban és Észak-Franciaországban – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A romló betakarítási kilátások mellett az árpa rendelkezésre állását az EU-ban visszafogná a Nagy-Britanniában és Ukrajnában várható kisebb termésterület, ezek az országok rendszeres beszállítói az importfüggő Spanyolországnak – közölte a Strategie Grains.
Az EU gabonaellátása a háború sújtotta Ukrajnából származó teljes behozataltól is függ majd, hozzátéve, hogy a keleti EU-államokba irányuló értékesítés ideiglenes tilalma a nyugati irányú tranzit növekedését eredményezi, miközben az Oroszországgal összekötő fekete-tengeri folyosó továbbra is rendszertelenül működik.