Az agrárium minden területén a precíziós gazdálkodás a jövő útja, a hatékonyság egyik fő feltétele – hangzott el Ócsán a Bio-Fungi Kft. telephelyén tartott, a PREGA konferenciához kapcsolódó, rendezvényt megelőző sajtótájékoztatón és üzembejáráson.
Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára Ócsán a Bio-Fungi Kft. telephelyén tartott, rendezvényt megelőző sajtótájékoztatón elmondta, hogy az egyre kifejezőbb európai uniós zöld elvárások, a piacok hektikussága növeli a megújulás kényszerét a mezőgazdaságban. Az agrárium minden területén a precíziós gazdálkodás a jövő útja. A PREGA-t a mezőgazdasági digitalizáció éves rendezvényét február 8-9-én, közel 100 előadóval, immár nyolcadik alkalommal rendezik meg.
Az államtitkár hozzátette, hogy napjainkban olyan gyorsan zajlik a mezőgazdaság átalakulása, hogy azok az agrárszakemberek, akik kellő alkalmazkodó képességgel, felkészültséggel lépnek tovább a jövőbe, hatalmas versenyelőnyre tehetnek szert. Ez a feladat agrárdigitalizációs támogatásokat kíván, amelyeket a jelenlegi vezetés meg is ad. Ezért fontos a PREGA, mely Agrárminisztérium fővédnökségét élvezve átfogó képet, iránytűt, egyfajta ,,étlapot” szolgáltat a magyar gazdálkodók számára a szakmai kitekintések területén, hogy milyen stratégiák mentén érdemes végrehajtaniuk beruházásaikat, fejlesztéseiket, miközben fontos a digitális szakadék elkerülése: lehetőséget kell teremteni arra is, hogy a kis-, és középvállalkozások is hozzáférhessenek a precíziós technológiákhoz.
Dr. Mártonffy Béla Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Országos Kertészeti és Beszállítóipari Osztályának elnöke elmodta, hogy a precíziós gazdálkodás és agrárdigitalizáció területén nagy előrelépésekre nyílt lehetőség 2022-ben, köszönhetően többek között a digitális átállást támogató pályázati lehetőségeknek.
Ebben a gazdasági, ökonómiai környezetben rendkívül fontos a hatékonyság és szervezettség – mind a kertészeti, a szántóföldi, mind az állattenyésztési területen. Ennek egyik legjobb eszköze az agrárdigitalizáció. Rengeteg különféle adat áll már rendelkezésre, amelyeket emészthető és hasznosítható formában kell a gazdálkodók rendelkezésére bocsátani. A NAK keretében megalakult Információszolgáltató és Technológiafejlesztő Munkacsoportnak is célja a precíziós gazdálkodással kapcsolatos tudás közvetítése a gazdák felé.
A gazdák felkészültsége nagyon fontos dolog, de naivitás lenne azt gondolni, hogy mindenkiből lehet precíziós gazdát varázsolni. Fontos, hogy az egyetemről kikerülő fiatal szakemberek már a korszerű információk birtokában állhassanak a jövő kihívásai elé. Ehhez hozzájárul a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) által elindított új, precíziós mezőgazdasági szakmérnök szakirányú továbbképzése is.
A mai agrárértelmiség beleszületik a digitalizációba: ahogy az idősebb korosztály kivonul a termelésből, egy hatalmas szellemi háttér lehet, amely felemeli a magyar agráriumot. De egy dolog nagyon fontos: ahhoz, hogy a precíziós mezőgazdaság működhessen, víz kell a talajba.
Precíziós megoldások a gombatermesztésben is
Mutsy Árpád, a Bio-Fungi Kft. tulajdonosa a gombatermesztő és komposztgyártó üzemekben használható precíziós megoldásokat is ismertette. Ilyen például az érlelőbunkerekben használt precíziós betöltőgép. Hasznos továbbá a termelési folyamatok paramétereinek és az ehhez kapcsolódó energiafogyasztás monitorozása is, amely biztosítja az üzemegységek optimális energiafelhasználását és a komposzt folyamatos, állandó minőségét.
A gombatermesztésben használható precíziós komposztbetöltő gép súly- és mérőcellával, öntözőfigyelő rendszerrel, valamint teleszervíz modullal is rendelkezik, amelyen keresztül online segítséget lehet kérni. A rendszer lényegében arra optimalizál, hogy minden négyzetméteren a lehető legtöbb gombát lehessen termeszteni (egy nm területen 250-300 kg gomba állítható elő egy év alatt).
A precíziós megoldásokat minden gazdálkodónak jó szívvel ajánlja Mutsy Árpád, aki hangsúlyozza, hogy azok a lehető legnagyobb hatékonyság elérését segítik, a legkisebb költségek mellett, csökkentve az energia- és a vízfelhasználást, a kézimunkaerő-igényt, a hibázási lehetőségeket.
Bolyki Bence, az Agroinform.hu portálvezetője, a PREGA főszervezője elmondta, hogy az idei, immár nyolcadik alkalommal megrendezendő PREGA Konferencia és Kiállítás nagyszabású rendezvényén közel 100 előadó szólal majd meg agrárinformatika és a precíziós gazdálkodás kapcsán. A rendezvény fókuszában a hatékony mezőgazdasági termelés és a már bevált gyakorlatok bemutatása áll. Az adatalapú döntéstámogatást nyújtó digitális megoldások elengedhetetlenek lesznek a hatékonyság fejlesztésében. A résztvevők nemzetközi példákat is megismerhetnek, és az előadások, workshopok lehetőséget kínálnak a technológiák gyakorlati alkalmazásának megismerésére is. A tudatosabb, precíziós gazdálkodásban való előrelépés lehetősége a közeljövőben egyebek közt a talajnedvesség-megőrző, regeneratív és inputanyag-takarékos gazdálkodás irányában mutatkozik.
A konferencián külföldi szakértők is bemutatkoznak, John P. Fulton, a Nemzetközi Precíziós Gazdálkodási Egyesület (ISPA) elnöke, a The Ohio State University professzora, aki az optimális nitrogéngazdálkodásról, és a változtatható vetőmagmennyiségről tart majd előadást. Vendég lesz továbbá Kit P.F. Franklin (Harper Adams University), aki csapatával a világon elsőként érte el, hogy egy mezőgazdasági területet távvezérelt, autonóm eszközök segítségével műveljenek meg – emberi kéz érintése nélkül.