Agrárközélet

Drámaian hanyatlik Európa madárvilága: 40 év alatt félmilliárd egyed veszett oda

Agrofórum Online

A madárpopulációk drasztikus csökkenése riasztó méreteket ölt Európa-szerte. De vajon miért? Valóban a műtrágya-használat vagy a növényvédő szerek a bűnösök? Vagy a klímaváltozás? A környezetszennyezés? Az urbanizáció?

Nos, az igazság valahol mindezek között van. Egyes kutatók ugyanis a növényvédő szereket okolják, mások a műtrágyahasználatot. Megint mások a klímaváltozást és a környezetszennyezést teszik felelőssé, no és a túlzott vadászatot.

Az elmúlt 4 évtized statisztikája azonban komor képet fest elénk: a becslések szerint ugyanis 40 év alatt közel 550 millió madár pusztult ki az európai állományból. A sokkoló statisztika magyarázatok nélkül is tökéletesen megmutatja a modern kori ember és a természet igencsak megromlott kapcsolatát. Mindez komoly aggodalomra ad okot, és rávilágít arra, hogy milyen súlyos kihívásokkal nézünk szembe a biodiverzitás megőrzése terén. 

De vajon ténylegesen mi okozza ezt a drámai hanyatlást? 

  • Az egyik legfontosabb tényező a természetes élőhelyek csökkenésében keresendő. Az erdők kivágása, a mezőgazdasági területek terjeszkedése és az urbanizáció drasztikusan csökkentik a madarak természetes élőhelyeit. 
  • A másik probléma a környezetszennyezés (beleértve a légszennyezést és a vízszennyezést). A légszennyezés miatt a talaj és a növények peszticidekkel szennyeződnek, amelyek károsak lehetnek a madarakra nézve (különösen a rovarevőkre).
  • Az európai madárpopulációk pusztulásának egyik legkomolyabb okának a növényvédő szerek és műtrágyák használatát tartják. A peszticidek és a túlzott műtrágya használata negatívan befolyásolhatja a madarak táplálkozási forrásait – a rovarirtók csökkenthetik a rovarpopulációkat, amelyek a madarak alapvető táplálékforrásait képezik. 
  • Emellett azonban nyilvánvalóan számít a klímaváltozás is: A szélsőséges időjárás, a hosszan tartó aszályok és áradások ugyanis kihatnak a madarak életmódjára és szaporodására, hiszen az ezekből fakadó élelemforrás-csökkenés következtében felborul az ökológiai egyensúly, a táplálékláncok pedig súlyosan sérülhetnek.

Az európai madárpopuláció hanyatlása intő jel számunkra, hogy igencsak rossz irányba haladunk. Az emberek felelőssége az, hogy összefogjanak a madarak és a többi élőlény megóvása érdekében, hogy a jövő generációi is élvezni tudják a Föld semmihez sem fogható madárvilágának csodáját.

A legújabb kutatások ma már nyíltan rámutatnak, hogy a klímaváltozás mellett biológiai sokféleség csökkenése jelenti a legnagyobb közép- és hosszú távú veszélyt a globális élelmiszer-termelésre, amely a veszélyeztetett fajokon túlmutató társadalmi következményekkel jár. A biológiai sokféleség megőrzése és az éghajlatváltozás kezelése érdekében globális összefogás és fenntartható gyakorlatok bevezetése szükséges – nagyjából SOS sebességgel. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nemzetstratégiai kérdés a méhészet támogatása

2025. május 21. 11:10

Több tízmilliárd forintnyi támogatás segíti a hazai méhészeket 2027-ig. A cél: a méhtartás fenntartása és a beporzók védelme.

Bánki H. Dezső kapta idén a Vetőmag Szövetség-díjat

2025. május 19. 16:08

A Vetőmag Szövetség-díjat idén Bánki H. Dezső kapta, aki évtizedeken át meghatározó szereplője volt a hazai vetőmagágazatnak.

Jótékonysági futás Szarvason a cukorbeteg gyermekekért

2025. május 18. 13:10

A Corteva futóversennyel támogatta a Diaboló Alapítványt, segítve a cukorbeteg gyermekek sportolását és életminőségének javítását.

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

2025. május 14. 11:10

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ, amely a hazai mezőgazdaság klímaváltozáshoz való alkalmazkodását támogatja.

Történelmi csúcsra emelkedett a kakaó ára 

2024. február 12. 14:40

A rossz időjárás jelentősen rontja a kakaó nyugat-afrikai terméshozamát.

Készülhetünk a gyakoribb téli árvizekre Magyarországon?

2024. január 6. 07:10

Tetőzik a Duna a fővárosban, de az egész országban közel 1200 km-en van árvízvédelmi készültség az Országos Vízügyi Főigazgatóság közlése szerint. A jelenlegi árvízről nem jelenthetjük ki magabiztosan, hogy teljes egészében az általunk hajtott globális felmelegedéshez kapcsolódik.

Túl sok a nagyvad Magyarországon, elfogyott a türelem

2023. december 16. 13:10

A hazai nagyvad létszám országos szinten elérte azt a határt, amely tovább nem tartható.

Menthetők-e a smaragd tuják?

2024. február 13. 07:10

Sokan nincsenek tisztában vele, miért pusztulnak ki manapság az évtizedekig szépen fejlődő smaragd tuják a kertekből.