Agrárközélet

Drámaian hanyatlik Európa madárvilága: 40 év alatt félmilliárd egyed veszett oda

Agrofórum Online

A madárpopulációk drasztikus csökkenése riasztó méreteket ölt Európa-szerte. De vajon miért? Valóban a műtrágya-használat vagy a növényvédő szerek a bűnösök? Vagy a klímaváltozás? A környezetszennyezés? Az urbanizáció?

Nos, az igazság valahol mindezek között van. Egyes kutatók ugyanis a növényvédő szereket okolják, mások a műtrágyahasználatot. Megint mások a klímaváltozást és a környezetszennyezést teszik felelőssé, no és a túlzott vadászatot.

Az elmúlt 4 évtized statisztikája azonban komor képet fest elénk: a becslések szerint ugyanis 40 év alatt közel 550 millió madár pusztult ki az európai állományból. A sokkoló statisztika magyarázatok nélkül is tökéletesen megmutatja a modern kori ember és a természet igencsak megromlott kapcsolatát. Mindez komoly aggodalomra ad okot, és rávilágít arra, hogy milyen súlyos kihívásokkal nézünk szembe a biodiverzitás megőrzése terén. 

De vajon ténylegesen mi okozza ezt a drámai hanyatlást? 

  • Az egyik legfontosabb tényező a természetes élőhelyek csökkenésében keresendő. Az erdők kivágása, a mezőgazdasági területek terjeszkedése és az urbanizáció drasztikusan csökkentik a madarak természetes élőhelyeit. 
  • A másik probléma a környezetszennyezés (beleértve a légszennyezést és a vízszennyezést). A légszennyezés miatt a talaj és a növények peszticidekkel szennyeződnek, amelyek károsak lehetnek a madarakra nézve (különösen a rovarevőkre).
  • Az európai madárpopulációk pusztulásának egyik legkomolyabb okának a növényvédő szerek és műtrágyák használatát tartják. A peszticidek és a túlzott műtrágya használata negatívan befolyásolhatja a madarak táplálkozási forrásait – a rovarirtók csökkenthetik a rovarpopulációkat, amelyek a madarak alapvető táplálékforrásait képezik. 
  • Emellett azonban nyilvánvalóan számít a klímaváltozás is: A szélsőséges időjárás, a hosszan tartó aszályok és áradások ugyanis kihatnak a madarak életmódjára és szaporodására, hiszen az ezekből fakadó élelemforrás-csökkenés következtében felborul az ökológiai egyensúly, a táplálékláncok pedig súlyosan sérülhetnek.

Az európai madárpopuláció hanyatlása intő jel számunkra, hogy igencsak rossz irányba haladunk. Az emberek felelőssége az, hogy összefogjanak a madarak és a többi élőlény megóvása érdekében, hogy a jövő generációi is élvezni tudják a Föld semmihez sem fogható madárvilágának csodáját.

A legújabb kutatások ma már nyíltan rámutatnak, hogy a klímaváltozás mellett biológiai sokféleség csökkenése jelenti a legnagyobb közép- és hosszú távú veszélyt a globális élelmiszer-termelésre, amely a veszélyeztetett fajokon túlmutató társadalmi következményekkel jár. A biológiai sokféleség megőrzése és az éghajlatváltozás kezelése érdekében globális összefogás és fenntartható gyakorlatok bevezetése szükséges – nagyjából SOS sebességgel. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

A bioszén és a pirolízisből származó energia kikövezheti az utat a szén-dioxid-semleges mezőgazdaság felé Kínában

2023. május 1. 07:35

A globális üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős része a mezőgazdaság számlájára írható, ugyanakkor a szén-dioxid-semlegességhez vezető út nem egyszerű.

Extrém szárazságra kell számítanunk

2022. július 5. 17:32

A jövő ökoszisztémáit az éghajlatváltozás hatására kialakuló szárazság fogja meghatározni.

Vertikális farmok lehetnek az emberiség megmentői

2019. július 17. 08:36

A növényeket termőtalaj nélküli, úgynevezett hidropóniás rendszerek segítségével termesztik, a napfényt pedig ledes világítótestek szimulálják, már-már tökéletesen.

A klímaváltozás hatásainak enyhítése a szőlőtermesztésben

2022. július 25. 12:54

„A szőlő öntözésének és öntözésvezérlésének lehetőségei” címmel tartottak bemutatónapot a Mikóczy Szőlőbirtok tatai ültetvényében a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet társszervezésében.