Az Agrár Széchenyi Kártya (ASZK) folyószámlahitele kellő biztonságot nyújt az agrárvállalkozásoknak - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter sajtótájékoztatón hétfőn, Budapesten.
Megjegyezte, hogy a speciális kockázatok – időjárási anomáliák, állatbetegségek – miatt különösen a kisebb vállalkozások számára kiemelten fontos a kiszámíthatóan rendelkezésre álló forgóeszköz-finanszírozó hitelkonstrukció, és megjegyezte azt is, hogy a mezőgazdasági vállalkozások hitelállománya 2013 óta töretlenül nő, tavaly év végén mintegy 623 milliárd forint volt, a 2010-est mintegy másfélszeresen haladta meg.
Tolnay Tibor, a Munkáltatók és Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöke arról számolt be, hogy több mint 7000 agrárvállalkozás használja napi szinten az Agrár Széchenyi Kártyáját, a konstrukció 2011. évi meghirdetése óta több mint 135 milliárd forint kedvező finanszírozási lehetőséghez jutottak az agrárszektor vállalkozói.
Az Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahiteléhez a tárca saját költségvetéséből kamat-, kezességi díj és költségtámogatást ad, hogy kedvező legyen a finanszírozás a vállalkozásoknak. Alapesetben a minisztérium évi 4 százalékpont kamattámogatást nyújt, és 50 százalékos mértékű kezességi díj támogatást biztosít – mondta Nagy István.
Beszámolt arról is, hogy az ASZK-hoz kapcsolódva a kedvezőetlen időjárással vagy piaci helyzettel sújtott mezőgazdasági vállalkozásoknak 100 százalékos kamat- és kezességidíj-támogatást nyújt a tárca, megtérítik a hitelfelvételéhez, fenntartásához kapcsolódó költségeket, ezzel a gazdálkodók kamat- és költségmentes forgóeszközhitelhez jutnak. Ilyen támogatást eddig mintegy 1350 vállalkozás kapott, több mint 10 milliárd forint hitelhez kapcsolódóan – tette hozzá a tárcavezető.
Nagy István bejelentette, a vidékfejlesztési program forrásainak felhasználását követő időszakban is meg akarják őrizni az agrárvállalkozások beruházási kedvét, ezért 2019-ben, széles körben igénybe vehető, beruházási hitelekhez kapcsolódó, új kamattámogatási programot indítanak, amelynek részleteit egyeztetik a hitelintézetekkel.
Tolnay Tibor a Széchenyi Agrár Kártya indulása óta a legerősebb évnek nevezte a tavalyit, amikor 45,4 milliárd forintot helyeztek ki. A 2015-2018 közötti időszakot vizsgálva Agrár Széchenyi Kártya keretében befogadott hitelkérelmek száma 2018-ban megháromszorozódott a 2015. évi adatokhoz képest. Míg 2015 végén a fennálló élő hitelkeret 13,6 milliárd forint volt, 2019. elejére az agrárvállalkozások már közel 80 milliárd forintnyi hitelkeretet használnak az Agrár Széchenyi Kártyán keresztül. A megkötött hitelszerződések 44 százaléka 500 ezer és 5 millió forint közötti hitelösszeg, 34 százaléka viszont már a magasabb 10-25 millió forint között van. A visszafizetési nehézségeket mutató ügyfelek aránya darabszám alapján 0,4 százalékot, a szerződött hitelösszeg alapján mindössze 0,28 százalékot tesz ki – mondta Tolnay Tibor.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke egyebek mellett arról beszélt, hogy az Agrár Széchenyi Kártyával hitelt felvevők 40 százaléka családi vállalkozás, 30 százaléka kft., 20 százaléka egyéni vállalkozás, a többiek őstermelők, rt-k.
Krisán László, a Széchenyi Kártya Programot működtető Kavosz Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy 2002 óta eddig több mint 2250 milliárd forintot helyeztek ki a pénzintézetek a kártyán keresztül. A Széchenyi Kártya Programban eddig benyújtott hiteligénylések száma meghaladja a 380 ezret, ezekből több mint 285 ezer hitelügylet jött létre. Tavaly a Széchenyi Kártya Program keretében kihelyezett hitelösszeg 260,07 milliárd forintot tett ki – tette hozzá a Kavosz vezérigazgatója.