Az európai döntéshozók visszafogták a természet védelmét szolgáló szabályozásokat, korlátozták a vámmentes ukrán gabona behozatalát, és hatályon kívül helyezték a peszticidek használatát korlátozó új jogszabályt, mivel a gazdálkodók tiltakozása visszhangra talált a szavazók körében a kontinensen a választások előtt.
Lengyelországtól Portugáliáig a gazdálkodók figyelemre méltó engedményeket nyertek az utcai akcióhullámokkal, és hónapokkal az európai parlamenti választások előtt átalakították az Európai Unió zöld politikáját.
Politikai befolyás
Környezetvédelmi aktivisták és elemzők szerint a folyamat jól illusztrálja a gazdálkodók jelentős politikai befolyását, mivel a mainstream pártok igyekeznek akadályozni a szélsőjobboldali és a nacionalista pártok szavazatvadászatát a vidéki területeken.
A mezőgazdasági termelők a múlt héten ismét blokád alá vették az Európai Unió brüsszeli székházát körülvevő utcákat, és trágyát szórtak ki az alacsony jövedelmek, az olcsó élelmiszerimport és a megterhelő bürokrácia miatt.
Ennek során az EU mezőgazdasági miniszterei támogatták a több tízmilliárd eurós mezőgazdasági támogatások kifizetéséhez kapcsolódó zöld szabályok gyengítését célzó új változtatásokat.
2019
Amikor a legutóbbi európai választásokat 2019-ben tartották, a Zöldek erős eredményeket értek el, és Greta Thunberg klímaaktivistát választották a Time Magazin az év emberének.
„A 2024-es választások a dühös gazdák évének választásai lesznek” – mondta Franc Bogovic, egy szlovén parlamenti képviselő, aki maga is gazdálkodó.
Virginijus Sinkevicius, az EU környezetvédelmi biztosa a múlt héten „katasztrofális” csapásra figyelmeztetett az EU hitelessége kapcsán, amikor az uniós országok elutasították a természet védelmét szolgáló, mérföldkőnek számító törvény jóváhagyását.
Erdőirtás
Más zöld intézkedések még kérdésesek a választások előtt. Az EU-tagországok a múlt héten arra kérték Brüsszelt, hogy mérsékelje és esetleg késleltesse az új erdőirtás elleni politikát, amely szerintük árthat a helyi gazdáknak.
Franciaországban a képviselők márciusban az EU-Kanada szabadkereskedelmi megállapodás ratifikálása ellen szavaztak, ami az EU piacok megnyitására és a verseny fokozására irányuló hajlandóságának szimbóluma volt.
Ukrán gabona
Bár az EU kiterjesztette a vámmentes hozzáférést az ukrán élelmiszertermelők számára, a múlt hónapban megállapodott abban, hogy a gazdálkodók tiltakozására válaszul vámot vet ki, ha az import egy bizonyos szintet meghalad.
Egyes mezőgazdasági csoportok elismerik, hogy a politikai döntéshozók reakciója a tiltakozásokra valószínűleg a júniusi választásokhoz köthető.
4,2 százalék
A mezőgazdasági termelők az EU-ban a munkaerő 4,2%-át teszik ki, és a bruttó hazai termék mindössze 1,4%-át állítják elő. Tiltakozásaik azonban visszhangot keltenek a vidéken, ahol a távoli politikai döntéshozók iránti elégedetlenség és a kulturális identitás kérdései mélyek – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Lengyel gabonavásárlás
A lengyel kormány mintegy 2 milliárd zlotyt (182 milliárd forint) akar elkülöníteni, hogy felvásárolhassa gazdáitól a fölösleges gabonát.
A lengyelországi gazdálkodók autópályákat és határátkelőhelyeket zártak el az Ukrajnával közös határon, Kijevet pedig feldühítették azzal, hogy import gabonát raktak a vasúti sínekre, miközben követelik az Ukrajnából származó mezőgazdasági behozatalra kivetett vámok újbóli kivetését, amelyeket az orosz invázió után 2022-ben elengedtek.
Szerintük az ukrán gazdálkodók olcsó importtermékekkel árasztják el Európát.
(Kép: Pixabay)