Agrárközélet

Áll a bál a glifozát miatt

Agrofórum Online

A génmódosított vetőmagokkal és a gyomirtó glifozáttal szembeni kritikáikkal az emberi jogi aktivisták nyomás alá helyezik a Bayer mezőgazdasági vegyipari vállalatot. A Misereor és öt másik szervezet szövetsége Berlinben jelentette be, hogy panaszt nyújtottak be a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD).

A Bayer szerintük olyan mezőgazdasági modellt hirdet, amely élelmiszer-ellátási bizonytalansághoz, vízhiányhoz, szélsőséges erdőirtáshoz, egészségügyi kockázatokhoz és a földdel kapcsolatos konfliktusokhoz vezet, az őslakosok és a kistermelők kárára. Ezzel a panasz szerint a Bayer-csoport megsérti az OECD felelős üzleti magatartásra vonatkozó irányelveit. A panasz Brazíliában, Argentínában, Paraguayban és Bolíviában történt esetekre vonatkozik. A Bayer visszautasította a vádakat.

Vetőmag és glifozát

„A vállalat nem tudott megfelelően reagálni a régióban használt üzleti modelljéhez közvetlenül kapcsolódó súlyos emberi jogi és környezeti kockázatokra – mondta Sarah Schneider, a Misereor képviselője. – A géntechnológiával módosított vetőmagok és növényvédő szerek használatának hatásait nem ellenőrizték, és nem tettek hatékony intézkedéseket azok megelőzésére és mérséklésére.”

Brazíliában, Argentínában, Bolíviában és Paraguayban a mezőgazdasági területek több mint felét szójamaggal művelik. Ehhez glifozátot használnak. A Bayer mindkét terméket értékesíti, azaz a magokat és a glifozát hatóanyagot is.

A kritikusok az embereket és a környezetet is féltik

Abel Areco a BASE-IS szervezet képviseletében rámutatott, hogy az emberek mérgezést szenvedtek, súlyos betegségek jelentek meg és vízforrások szennyeződtek. „A bennszülött és a mezőgazdasági közösségek elvesztik a földjüket, ami befolyásolja életmódjukat és táplálkozásukat.” Ezen túlmenően a szójabab termesztéséhez helyet adó erdőirtás veszélyezteti a helyi növény- és állatvilágot a Misereor szerint.

A panaszban szereplő konkrét eset egy argentin családra vonatkozik, amely nem messze lakott a szójaföldektől. Súlyos egészségügyi problémákat tulajdonítottak a növényvédő szerek szántóföldi használatának. Az ügy állítólag egy argentin bíróság elé került, és a helyi tisztségviselőket kötelességmulasztással vádolták. A razziák során Bayer-termékeket találtak. A panasz most a cégre mutat, a kritikusok ugyanis itt is Bayert vélik felelősnek.

A Bayer reakciója

Az állításokra reagálva a Bayer szóvivője hangsúlyozta, hogy a Bayer termékeinek biztonságossága mindig a Bayer elsődleges prioritása. „Számos biztonsági és jóváhagyási tanulmányban kifejezetten és tudományos eredményekre alapozva bizonyítjuk, hogy a termékeink biztonságosak, ha a használati utasításnak megfelelően használják, és sem az emberek, sem a környezet nincs kitéve elfogadhatatlan kockázatnak” – magyarázta a Bayer szóvivője.

A Bayer nem tudott a tanulmányban említett dél-amerikai incidensekről – mondta a szóvivő, és általánosságban rámutatott, hogy az érintett hatóságok felelősek az országok mezőgazdaságának általános feltételeiért.

A Bayert nem fenyegetik szankciók

A civil szervezetek panaszt nyújtottak be az OECD német kapcsolattartó pontjához. A szövetség szerint az OECD-nek most három hónapja van a panasz kivizsgálására. Ezt követően a fellebbezési eljárás akár egy évig is eltarthat.

A kritikusoknak és Bayernek beszélniük kellene egymással a közvetítés során. Az OECD-nek nincs lehetősége szankció kiszabására – írta a német proplanta mezőgazdasági híroldal.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

A csávázás és a Bayer neve elválaszthatatlan

2019. szeptember 16. 11:36

Elérkezett az őszi vetésű gabona vetőmagok csávázásának ideje. A munka megkezdése előtt nem árt felfrissíteni a tudásunkat, feleleveníteni az elmúlt évek tapasztalatát.

Ismét elutasították a Bayer javaslatát

2021. május 28. 06:03

A hír negatív a Bayer számára, és komoly negatív árfolyamreakciót válthat ki, hiszen így nem sikerült lezárni a jogi kockázatokat.

2024-ig maradhat a Bayer vezérigazgatója

2020. szeptember 14. 08:32

A felügyelőbizottság szerint a vezető megfelelően kezelte a Roundup miatti jogi ügyeket is, így az eredetileg 2021-ben lejáró kinevezését három évvel meghosszabbították.

Peren kívüli megegyezések jöhetnek a Bayernél

2019. augusztus 10. 10:18

Két közelgő tárgyalást is elhalasztottak az Egyesült Államokban, melyek a Bayer által felvásárolt Monsanto rákkeltő gyomirtójával kapcsolatosak. A Bayer árfolyama már három napja emelkedik.