Így gondolja Jeremy Clarkson, a neves brit újságíró-műsorvezető, aki bár korábban a Top Gear című autós műsor révén lett világhírű. Most Cotswoldsban él, ahol a nagy sikernek örvendő és az Amazonon elképesztő bevételeket hozó Clarkson's Farmot vezeti.
S hogy milyen megközelítésben hangzott el ez a vélemény? Rishi Sunak miniszterelnök nem sokkal korábban kijelentette, hogy szerinte az Egyesült Királyságban újra be kellene vezetni a 18 évesek számára a kötelező katonai szolgálatot, amit Clarkson nyilvánosan kommentált.
„Teljesen idióta ötlet” a kötelező szolgálat
Elmondása szerint a fenti elképzelés helyett olyan megközelítésben kellene gondolkodni, amely az ország élelmiszer-önellátásának fokozására koncentrál. A kötelező katonai szolgálat ötletét „teljesen idióta ötletnek” nevezte, és azt javasolta, hogy a fiatalok inkább a mezőgazdaságban szerezzenek tapasztalatot. Szerinte ez segítene csökkenteni a mezőgazdasági ágazatban egyre nagyobb problémát okozó munkaerőhiányt, és a fiatalokat az élelmiszer-termelés módszereire tanítaná.
Annak ellenére, hogy Clarksonnak a nyers kijelentése és a miniszterelnök javaslatának nyílt támadása miatt komoly bírálatokkal kell szembenéznie, javaslata rávilágít az Egyesült Királyság élelmezésbiztonságával kapcsolatos aggodalmakra. Clarkson mindezek ellenére meg van győződve arról, hogy ha a fiatalabb generációkat bevonják a mezőgazdaságba, az csökkenteni fogja a nemzet importáruktól való függőségét, és növelni fogja a globális élelmiszer-ellátási lánc hiányosságaival szembeni ellenálló képességet.
Munkaerőt lehetne invesztálni az ágazatba
A Clarkson’s Farm című, az Amazon Prime-on bemutatott show, amely a fenntartható mezőgazdaságot és a helyi élelmiszer-termelés fontosságát helyezi előtérbe, alátámasztja a tévés elképzeléseit az ágazat jövőjéről.
Azok, akik Clarksonhoz hasonlóan támadják a miniszterelnök javaslatát, azzal érvelnek, hogy a tervezet nem foglalkozik a mezőgazdasági ágazat közvetlen szükségleteivel, míg Clarkson javaslata kézzelfogható előnyöket kínál. Ha megvalósulna, az a vidéki területek újjáélesztéséhez, a bővülő élelmiszer-termeléshez és egy erősebb gazdasághoz vezethetne.
Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9631271/jeremy-clarkson-s-alternative-to-uk-national-service-farming/