Agrárközélet

Irán 3 millió tonna búza importját engedélyezi

Agrofórum Online

Az iráni kormány még januárban adott engedélyt hárommillió tonna búza importálására – közölte a helyi média hétvégén.

A teljes mennyiségből 1,6 millió tonnát rakodtak már ki a kikötőkben, és további 400 ezer tonna érkezett, ez a mennyiség készen áll a kirakodásra, számolt be Irán angol nyelvű napilapja, a Financial Tribune, idézve a Government Trading Corporation kereskedelmi szolgáltatási osztályának főigazgatóját. A fennmaradó 1 millió tonnát május 20-ig importálják – nyilatkozta Hasszán Nejad-Fallah.

Hasszán Rohani iráni elnök azt hangsúlyozta a múlt héten, hogy az ország mezőgazdasági ágazatát nem sújtotta a koronavírus kitörése, és hogy az irániaknak nem kell aggódniuk az élelmiszer-ellátás miatt, mivel a gabonatermelés 2021 márciusáig elegendő a számítások szerint a helyi szükségletek kielégítéséhez.

A hírügynökségi jelentések nem említették a legutóbbi búzaimporttal kapcsolatban az agrártermékeket szállító ország vagy cég kilétét, így bizonytalan azok eredete. Az iráni búzatermelés az előrejelzések szerint a 2021 március végéig tartó időszakban 14 millió tonnát tehet ki. Emellett a hírek szerint a teheráni kormány 10,5 millió tonnás állami beszerzést tervez, idézte Eszmail Eszfandiaripourt, a mezőgazdasági miniszter tanácsadóját az iráni Mehr hírügynökség, amely félhivatalosnak számít az országban.

Az élelmiszerszállítások, a gyógyszerek és az egyéb humanitárius ellátás, beleértve az állati takarmányokat is, mentesülnek az Egyesült Államok 2018-ban újra bevezetett szankciói alól. Azt még Irán urándúsítási programja miatt vezették be két évvel ezelőtt. Az Egyesült Államok 2018 májusában mondta fel a 2015-ös atomalkut, és visszaállította a felfüggesztett szankciókat az országgal szemben. A szankciók és Washington fenyegetőzései miatt több külföldi nagyvállalat is felfüggesztette iráni működését.

Az iráni hatóságok szerint a szankciók néhány külföldi bankot visszatartottak attól, hogy az országban üzleti tevékenységet folytassanak. Ebbe a körbe tartoznak az olyan finanszírozási ügyleteket is, mint például az élelmiszer-szállítmányozáshoz szükséges banki tevékenységek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

Új okoskönyvekkel lép szintet az agrárszakképzés – a Herman Ottó Intézet multimédiás tananyagokat kínál a jövő agrárszakemberei számára.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

Hároméves mélyponton is járt a kukorica ára

2023. szeptember 20. 09:10

A kukorica fellendült a három egymás utáni kereskedési napon látott csökkenés után, de nehezen tudta leküzdeni a globális kínálat túlterheltségét.

A koronavírus terjedése padlóra küldheti a gabonapiacokat

2020. február 25. 08:03

A párizsi árutőzsdén a malmi búza ára 2,75 euróval, a takarmánybúzáé pedig 1,85 euróval csökkent. Előbbi ára 192,25, utóbbié 148,25 euróra csökkent le tonnánként.

A határidős búza tovább drágult

2024. június 28. 07:10

Amerikában vegyes összképet, míg Európában egyértelmű eladói fölényt lehetett látni a csütörtöki kereskedési napon a terménypiacokon.

Az orosz támadások hírére szárnyalt a búza ára

2023. július 25. 08:10

Az ukrajnai exportútvonalakat ért támadások felerősítették a kereskedők figyelmét a globális gabonaellátást és az élelmezésbiztonságot fenyegető hosszú távú fenyegetésekkel kapcsolatban.