Agrárközélet

Irán 3 millió tonna búza importját engedélyezi

Agrofórum Online

Az iráni kormány még januárban adott engedélyt hárommillió tonna búza importálására – közölte a helyi média hétvégén.

A teljes mennyiségből 1,6 millió tonnát rakodtak már ki a kikötőkben, és további 400 ezer tonna érkezett, ez a mennyiség készen áll a kirakodásra, számolt be Irán angol nyelvű napilapja, a Financial Tribune, idézve a Government Trading Corporation kereskedelmi szolgáltatási osztályának főigazgatóját. A fennmaradó 1 millió tonnát május 20-ig importálják – nyilatkozta Hasszán Nejad-Fallah.

Hasszán Rohani iráni elnök azt hangsúlyozta a múlt héten, hogy az ország mezőgazdasági ágazatát nem sújtotta a koronavírus kitörése, és hogy az irániaknak nem kell aggódniuk az élelmiszer-ellátás miatt, mivel a gabonatermelés 2021 márciusáig elegendő a számítások szerint a helyi szükségletek kielégítéséhez.

A hírügynökségi jelentések nem említették a legutóbbi búzaimporttal kapcsolatban az agrártermékeket szállító ország vagy cég kilétét, így bizonytalan azok eredete. Az iráni búzatermelés az előrejelzések szerint a 2021 március végéig tartó időszakban 14 millió tonnát tehet ki. Emellett a hírek szerint a teheráni kormány 10,5 millió tonnás állami beszerzést tervez, idézte Eszmail Eszfandiaripourt, a mezőgazdasági miniszter tanácsadóját az iráni Mehr hírügynökség, amely félhivatalosnak számít az országban.

Az élelmiszerszállítások, a gyógyszerek és az egyéb humanitárius ellátás, beleértve az állati takarmányokat is, mentesülnek az Egyesült Államok 2018-ban újra bevezetett szankciói alól. Azt még Irán urándúsítási programja miatt vezették be két évvel ezelőtt. Az Egyesült Államok 2018 májusában mondta fel a 2015-ös atomalkut, és visszaállította a felfüggesztett szankciókat az országgal szemben. A szankciók és Washington fenyegetőzései miatt több külföldi nagyvállalat is felfüggesztette iráni működését.

Az iráni hatóságok szerint a szankciók néhány külföldi bankot visszatartottak attól, hogy az országban üzleti tevékenységet folytassanak. Ebbe a körbe tartoznak az olyan finanszírozási ügyleteket is, mint például az élelmiszer-szállítmányozáshoz szükséges banki tevékenységek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

2025. május 14. 11:10

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ, amely a hazai mezőgazdaság klímaváltozáshoz való alkalmazkodását támogatja.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Ingadozó piacokat várnak a szakértők

2024. május 16. 14:10

Európában a malmi búza és a kukorica drágult, a repce és a takarmánybúza kurzusa pedig mínuszban zárt.

Jó hetet zárt az agrárpiac

2020. február 10. 12:26

A koronavírus miatt már nem tartanak globális összeomlástól a piacon, de a szakértők szerint állandó a bizonytalanság a gabonakereskedők körében is.

Reményt csalódás követett – nem tudtak megkapaszkodni a jegyzések

2020. február 12. 06:47

A kukorica ára egy helyben topog, gyakorlatilag nem volt érdemi elmozdulás – az USA-ban teljesen oldalazó a mozgás, Európában a párizsi tőzsdén inkább kissé csökkenő tendencia alakult ki, gyenge forgalom mellett.

A búza árának esésével indult az év

2025. január 4. 09:10

Európában csak áremelkedést lehetett látni, a malmi búzáért 2,8 százalékkal, a kukoricáért 3,2 százalékkal, a repcéért 1,2 százalékkal, a takarmánybúzáért pedig 1,3 százalékkal kellett többet fizetni.