Agrárközélet

Irán 3 millió tonna búza importját engedélyezi

Agrofórum Online

Az iráni kormány még januárban adott engedélyt hárommillió tonna búza importálására – közölte a helyi média hétvégén.

A teljes mennyiségből 1,6 millió tonnát rakodtak már ki a kikötőkben, és további 400 ezer tonna érkezett, ez a mennyiség készen áll a kirakodásra, számolt be Irán angol nyelvű napilapja, a Financial Tribune, idézve a Government Trading Corporation kereskedelmi szolgáltatási osztályának főigazgatóját. A fennmaradó 1 millió tonnát május 20-ig importálják – nyilatkozta Hasszán Nejad-Fallah.

Hasszán Rohani iráni elnök azt hangsúlyozta a múlt héten, hogy az ország mezőgazdasági ágazatát nem sújtotta a koronavírus kitörése, és hogy az irániaknak nem kell aggódniuk az élelmiszer-ellátás miatt, mivel a gabonatermelés 2021 márciusáig elegendő a számítások szerint a helyi szükségletek kielégítéséhez.

A hírügynökségi jelentések nem említették a legutóbbi búzaimporttal kapcsolatban az agrártermékeket szállító ország vagy cég kilétét, így bizonytalan azok eredete. Az iráni búzatermelés az előrejelzések szerint a 2021 március végéig tartó időszakban 14 millió tonnát tehet ki. Emellett a hírek szerint a teheráni kormány 10,5 millió tonnás állami beszerzést tervez, idézte Eszmail Eszfandiaripourt, a mezőgazdasági miniszter tanácsadóját az iráni Mehr hírügynökség, amely félhivatalosnak számít az országban.

Az élelmiszerszállítások, a gyógyszerek és az egyéb humanitárius ellátás, beleértve az állati takarmányokat is, mentesülnek az Egyesült Államok 2018-ban újra bevezetett szankciói alól. Azt még Irán urándúsítási programja miatt vezették be két évvel ezelőtt. Az Egyesült Államok 2018 májusában mondta fel a 2015-ös atomalkut, és visszaállította a felfüggesztett szankciókat az országgal szemben. A szankciók és Washington fenyegetőzései miatt több külföldi nagyvállalat is felfüggesztette iráni működését.

Az iráni hatóságok szerint a szankciók néhány külföldi bankot visszatartottak attól, hogy az országban üzleti tevékenységet folytassanak. Ebbe a körbe tartoznak az olyan finanszírozási ügyleteket is, mint például az élelmiszer-szállítmányozáshoz szükséges banki tevékenységek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

A keresleti aggodalmak miatt kéthetes mélyponton vannak az árak

2023. január 5. 07:33

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A készletadatok hatására drágult a búza

2021. március 10. 06:18

A tengerentúlon inkább a vevők, de Európában egyértelműen az eladók uralták a piacot kedden.

Túl későn érkeztek az esőzések néhány orosz régióiban

2020. május 12. 08:02

Oroszországban, mely a világ legnagyobb búzaexportőre, áprilisban tartós száraz időjárás volt tapasztalható, amelyet májusban esőzések váltottak fel.

Az alacsony kínai kereslet miatt estek a gabonaárak

2020. február 21. 09:02

Az Egyesült Államokban a szójabab már harmadik napja vesztett értékéből, mivel a kínai érdeklődés meglehetősen enyhe a piacon. Egyre jobban növekednek azok az aggodalmak, amelyek szerint a koronavírus elterjedése miatt tartósan csökkenhet az olajos magvak iránti kereslet.