Kína óriási mennyiségben vásárol amerikai kukoricát, miközben a sertéspestis-járvány után újjáépíti sertésállományát. Mindeközben párhuzamosan tér vissza a hétköznapi élet a koronavírus miatti pandémia után. Szakértők szerint az importigény gyengülhet jövő őszre, amikor az amerikai gazdák várhatóan betakarítják a várhatóan eddigi második legnagyobb termésüket. Mindezt az Illinoisi Egyetem közgazdászai közölték. Az idén 13 millió tonnás kínai import a szeptember 1-jén kezdődő értékesítési évben 10,5 millió tonnára szűkülhet.
„Kína akkor importál gabonát, amikor gabonára van szüksége, és amikor a piac diktálja” – mondta Joe Janzen közgazdász. Jelenleg az importált kukorica olcsóbb, mint Kínában a hazai termesztésű. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) becslései szerint Kína 13 millió tonna kukoricát fog importálni ebben a gazdasági évben, ami a tavalyi mennyiség duplája. Mintegy 11 millió tonna amerikai kukoricát értékesítettek Kínába szeptember 1-je óta.
A webinárium során Janzen elmondta, hogy a kínai kukoricatermelés 3% -kal emelkedhet, ha idén visszatér a normális hozam. Ez 10,5 millió tonnára csökkentheti az importigényt 2021/22-ben. „Azt hiszem, hogy az Egyesült Államok megszerzi ennek egy részét, de nem az egészet” – mondta. Ukrajna, az uralkodó beszállító valószínűleg visszaáll egy kis termésből ebben az évben, Brazília pedig „újabb potenciális versenytárs”.
A nagy kínai vásárlások a kukorica és a szója határidős árainak emelkedését váltották ki, amely arra készteti az amerikai gazdálkodókat, hogy a szójababtelepítéseket 90,8 millió hektárra terjesszék, ami 7,7 millió hektár növekedést jelent 2020-hoz képest, míg a kukoricaültetvények 90,9 millió hektárra süllyednek, ami 1,1 millió hektáros csökkenés. – mondta Scott Irwin közgazdász. „A piac sikít” több szójababért – mondta.
Normális időjárási viszonyok és átlagos hozam mellett a gazdák 14,982 milliárd köböl kukoricát takarítanak be, amely a második legnagyobb a nyilvántartásban, és 4,54 milliárd köböl szójababot, az eddigi legnagyobb termést – mondta Irwin. Az exportőrök, a feldolgozók és az állattenyésztők erős kereslete miatt továbbra is magasak lesznek a farmok árai: kukorica esetén 3,80 dollár, szójababért pedig 10 dollár.
„Arra számítok, hogy a bioüzemanyagokról és az RFS-ről valamilyen formában negatív hírek történnek mostanra és január 20-ig”, amikor Biden megválasztott elnök hivatalba lép, mondta Irwin, aki feltételezte, hogy a leköszönő Trump-adminisztráció felmentheti egyes finomítókat az előírások betartása alól az RFS-szel vagy általános mentességet ad ki. „A kőolaj-finomítók az EPA vezetőülésén vannak a Trump-kormányzás alatt. Szerintem teljesen világos, hogy nem Biden-adminisztrációba kerülnek. És azt gondolom, hogy ez jó hír lesz az RFS megvalósításáról. „