Lakossági bejelentés alapján értesült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata, hogy a Duna Adonyi-mellékágából egy 20 kg-nál nagyobb tömegű ponty került az egyik Fejér megyei horgásztóba. Mivel az eset kivizsgálása során bebizonyosodott az illegális áttelepítés ténye, a hatóság zár alá vette a méretes egyedet, továbbá elrendelte annak eredeti élőhelyére történő visszaszállítását.
A tavalyi évben a Tisza-tóból egy Pest megyei horgásztóba, míg egy másik esetben a Közép-Tiszáról egy abádszalóki kerti tóba illegálisan áttelepített nagytestű pontyot szállíttatott vissza eredeti élőhelyére a Nébih Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ).
Nemrégiben egy újabb bejelentés érkezett az ÁHSZ lakossági bejelentések fogadására szolgáló e-mail címére (allamihalor@nebih.gov.hu), amelyben egy halgazdálkodással kapcsolatos jogsértés kivizsgálását kérték. A bejelentő fotókkal is alátámasztotta azon észrevételét, miszerint a Duna Adonyi-mellékág nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen – 2015. szeptember 24. és 2018. szeptember eleje között többször is – megfogott, nagy eszmei értékkel bíró pontyot, 2018. szeptember 9-én Fejér megye egyik nem nyilvántartott magántavából emelték ki.
A Nébih ÁHSZ szakértő bevonásával vizsgálta, hogy valóban ugyanazon egyedről van-e szó. A szakértő öt kulcsbélyeg, valamint a halak testmagasság/testhossz indexe alapján megállapította, hogy a két különböző vízterületen kifogott tükörponty valóban ugyanaz a példány. A hat ismérv, beleértve különösen a hal jellegzetes pikkely-elrendezését, teljes bizonyossággal kizárta annak lehetőségét, hogy a különböző vízterületen, eltérő időpontokban készített fotók két ponty példányt mutatnának be.
A szakértői vélemény alapján, a Nébih az érintett ponty egyedet zár alá vette, és elrendelte annak visszaszállítását a Duna Adonyi-mellékágának halgazdálkodásra jogosultja részére.
Kérjük, ha halászattal-horgászattal, halkereskedelemmel kapcsolatos jogsértést észlel, írjon az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címre!