A támogatások, amelyeket Lengyelország az Ukrajnából érkező gabonaexport megugrására adott gazdálkodóinak, nincsenek összhangban a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaival – mondta Tarasz Kacska ukrán gazdasági miniszter-helyettes hétfőn.
A lengyel kormány 10 milliárd zloty, azaz mintegy 826 milliárd forintnyi támogatást hagyott jóvá a lengyel mezőgazdaság számára az év elején, hogy segítse a mezőgazdasági termelőket versenyezni a Lengyelországban és más kelet-európai országokban felhalmozódott ukrajnai gabonával.
Ezek a támogatások messze meghaladják a WTO-szabályok által megengedett mértéket. Ezek kisebb fejlemények, de kereskedelmi zavarok forrásai lehetnek szerte a világon”
– mondta Tarasz Kacska a Nemzetközi Gabonatanács (IGC) londoni konferenciáján.
Lengyelország a 2022. februári orosz inváziót követően Kijev egyik legerősebb támogatója volt, azonban a gabonakérdés feszültséget okozott a lengyel kormányban, amely a vidéki választókerületek támogatására támaszkodik.
Lengyelország, Bulgária, Magyarország, Románia és Szlovákia alternatív tranzitútvonalakká váltak az ukrán gabona számára, hogy ellensúlyozzák az ország fekete-tengeri kikötőiben az invázió után lelassult exportot.
A szűk keresztmetszetek ezután több millió tonna gabonát „csapdába ejtettek” az országokban, lenyomva a helyi gazdálkodók terményeinek árait, és arra késztették kormányaikat, hogy egyoldalúan bevezessék az ukrán élelmiszertermékek behozatali tilalmát.
Az Európai Unió május 2-án megállapodásra jutott, amely lehetővé teszi az öt ország számára, hogy megtiltsák az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag belföldi értékesítését, ugyanakkor lehetővé teszik a tranzitexportot más célországba, így más uniós országokba is – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Az EU kereskedelempolitikáját felügyelő Európai Bizottság azt állítja, hogy a tilalmakat szeptember közepéig megszüntetik, addigra javulást vár a gabona Ukrajnából való kiszállításában és a tranzitországokon keresztüli exportban.
Nem látunk tényleges negatív hatást ezen államok belföldi piacaira, és intenzíven dolgozunk az EU-val azon, hogyan biztosítsuk az összes kereskedelmi útvonal zavartalan működését”
– mondta Kacska.