Agrárközélet

Komplex precíziós szaktanácsadási rendszeren dolgozik a KITE és a Debreceni Egyetem

Agrofórum Online

Komplex precíziós szaktanácsadási rendszer kialakításán dolgozik a Debreceni Egyetem agrárkara a KITE Zrt-vel. A partnerek a projekt indítása mellett negyvenéves együttműködésüket is megünnepelték március 3-án.

– Példaértékű a magyar gazdaságban az a partnerkapcsolat, ami négy évtizeddel ezelőtt kezdődött el az akkori Debreceni Agrártudományi Egyetem és a KITE között, hiszen a folyamatos kutatási együttműködésen túl az oktatásra is kiterjed. A vállalat épít a Debreceni Egyetemről kikerülő mezőgazdasági szakemberekre és az intézményben is dolgoznak olyanok, akik a KITE-nél szereztek szakmai gyakorlatot – emelte ki köszöntőjében Bács Zoltán kancellár a Böszörményi úti campuson március 3-án tartott projektnyitó rendezvényen.

– Nincs olyan egyetemista a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karon, aki ne került volna már kapcsolatba az ország piacvezető mezőgazdasági cégével. Évente háromszáz hallgatónk végzi géptani gyakorlatát a nádudvari központban, 2014-ben pedig ösztöndíjprogramot is indított a KITE a legtehetségesebbek számára – sorolta Komlósi István dékán.

A Debreceni Egyetem a növénytermesztési kutatások terén az európai élvonalba került a negyven évnyi együttműködésnek köszönhetően. Ennek alapja az 1983-ban alapított Látóképi Növénytermesztési Kísérleti Telep, ahol az Európában egyedülálló tartamkísérleteket végzik.

– Felkészültünk arra, hogy modern eszközökkel tudjunk kutatásokat végezni a szántóföldön, német és kanadai egyetemekkel is együttműködünk a precíziós gazdálkodást megalapozó kísérletekben. Az új ismereteket képzésünkbe is bevezetjük, a négy év múlva végző agrármérnökeink már a precíziós gazdálkodás alapjainak, technológiáinak ismeretével lépnek majd ki a munkaerőpiacra – emelte ki Nagy János professzor, a MÉK Földhasznosítási, Műszaki és Területfejlesztési Intézet egyetemi tanára.

Egy üzemmérettől független, komplex precíziós szaktanácsadási rendszer kialakítását tűzte ki célul a KITE Zrt., a Debreceni Egyetem és a Balogh-Farm Tépe Kft. konzorciuma, amit a Széchenyi 2020 program keretében a magyar állam és az Európai Unió is támogat.

– A helymeghatározási rendszereken alapuló, hosszú távú fejlesztések programja mérföldkő a magyar agrárium életében. Egy olyan precíziós gazdálkodási rendszer létrehozását tervezzük, ami nagy területre, akár több millió hektárra is kiterjeszthető, könnyen végrehajtható, fejleszthető, költséghatékonyan üzemeltethető, és jövedelemtöbbletet eredményez a termelőknek – részletezte Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója.

Hadászi László, a KITE Zrt. fejlesztési és szaktanácsadási igazgatója hozzátette: a cég a meglévő precíziós technológiáit fejleszti tovább mind agronómiai, mind műszaki szakterületeken, megbízható adatforrásokat garantál, automatizálja az adatfeldolgozás és -elemzés folyamatait, vagyis kidolgoz egy online, valós idejű szakértői rendszert a precíziós gazdálkodás valamennyi elemére.

A négyéves kutatás-fejlesztési projekt összköltsége 2,151 milliárd forint, a megvalósításhoz 1,202 milliárd forint támogatást nyert a konzorcium.

(Debreceni Egyetem)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

A precíziós gazdálkodás válik az új normává a mezőgazdaságban

2020. november 24. 10:47

„A precíziós mezőgazdaság hozzájárul a gazdálkodás jövedelmezőségéhez és a fenntartható mezőgazdasághoz egyaránt” - mondta Andreas Huber, a Corteva Agriscience EMEA-régió Integrált Szántóföldi Tudományok részlegének vezetője az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által szervezett „Az adatvezérelt hatékonyság és fenntarthatóság a precíziós mezőgazdaságban” című webináron.

Úton a mezőgazdaság megújulása felé

2019. május 23. 06:53

A mezőgazdaság sürgős megújulásának egyik záloga, ahogy látható, a dróntechnológia lehet, amelyben további komoly potenciál rejlik.

Precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát fejleszt a MATE

2024. április 10. 09:10

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. (AJG) közös projektben fejleszt mesterséges intelligencia alapú precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát.

LAFORGE DynaTrac univerzális munkagép kapcsoló berendezés

2019. június 11. 12:47

A DynaTrac interfész a traktor hátsó függesztőművén helyezkedik el, és GPS vagy kamera által szabályozva mozog keresztirányban biztosítva azt, hogy munkagép 2,5 cm pontossággal kövesse a traktort.