21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Agrárközélet

Kompromisszumos megoldás a vízfolyások védelme érdekében

Agrofórum Online

A lefolyás okozta talaj és tápanyagveszteség miatt az Egyesült Államokban, de a világ más pontjain is jelentős mértékű ökológiai és gazdasági kárral kell számolni. Heves esőzések után műtrágya- és növényvédőszer-tartalmú talaj mosódik le a vízfolyásokba, mely végül eljut például a Mexikói öbölbe is. 

A lefolyás okozta talaj és tápanyagveszteség miatt az Egyesült Államokban, de a világ más pontjain is jelentős mértékű ökológiai és gazdasági kárral kell számolni. Heves esőzések után műtrágya- és növényvédőszer-tartalmú talaj mosódik le a vízfolyásokba, mely végül eljut például a Mexikói öbölbe is. A tápanyag-feldúsulás miatt a halak pusztulását okozó oxigénszegény állapot alakul ki.

A káros folyamat fákkal beültetett védősávval hatékonyan csökkenthető. A mezőgazdasági termelők azonban nem feltétlen támogatói az eljárásnak, mert a fák közvetlen szomszédsága negatívan befolyásolhatja a termésmennyiséget az árnyékolás és a vízelvonó hatás miatt. A Missouri Egyetem Agroerdészeti Központjának kutatói e probléma megoldására azt javasolják, hogy a fás védősáv és a termesztett növény közé egy pufferzónát létesítsenek a gazdálkodók – melyről a https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160630155409.htm címen található beszámoló. E technika alkalmazásával mérsékelhető a lefolyás, mindamellett a termesztés környezeti körülményei nem változnak kedvezőtlen irányba.

A probléma megoldására több változat is született. Ezek között a fafajok és termesztett növények különböző kombinációi szerepeltek olyan pufferzóna közbeiktatásával, ahol a fák haszonnövények irányába terjedő gyökerét átvágták, a területet pedig egy természetvédelmi program keretében például őshonos fűfajokkal vetették be, az ott előforduló állatfajok számára élőhelyet biztosító vegetációt alakítottak ki. Kipróbálták azt is, hogy a termesztett növény melletti fák szántóföld felé növő gyökereit átvágták; ez azonban nem volt elegendő (az árnyékolás miatt) a hozamcsökkenés elhárítására.
A pufferzóna szélességét a védősávba telepített fafajok magasságának függvényében határozták meg.
Az új eljárást főként kukoricatermesztőknek ajánlják, szója esetén nem tapasztalták a fák közvetlen szomszédságának termésre gyakorolt kedvezőtlen hatását.

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Drónok szerepe a talajvédelemben

2023. március 25. 08:37

Megpróbáltam utánajárni, hogy van-e szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.

Időszerű a talajok mikrobiális kezelése

2025. március 30. 13:10

Nem egyszerű és nem is olcsó a mikrobákkal történő biológiai védekezési módszer, viszont jó néhány talajból támadó kórokozónál ez az egyetlen lehetőségünk a kórokozók visszaszorítására.

Hogyan öntözzünk aszálykor a kertben?

2023. augusztus 20. 09:10

A csepegtető öntözés házikerti szinten is igencsak javasolt megoldás, ha aszályban öntözni kell, hiszen a minimális vízmennyiséggel ennél az öntözési módnál dolgozhatunk, illetve kialakítása sem olyan hatalmas összeg, hogy nagy beruházás legyen egy kertben.

Megmenthetem még a túlöntözött jukkámat?

2023. szeptember 30. 04:39

Sajnos a jukkámat túlöntöztem. Amennyire tudtam szárítottam a földjét, de kókadtak maradtak a levelei (képet küldtem róla). A törzse nem, de a levelek tövei megpuhultak. Ha levágom a leveleket, újra hajthat? Van még valami remény, hogy megmentsem?