A mezőgazdasági melléktermékek hasznosítása elősegítheti a környezetbarát, biológiailag lebomló műanyagok előállítását. Ennek fényében az amerikai kutatóknak (Texas A&M AgriLife Research), olyan eljárást sikerült kidolgoznia, mely során a kukorica szármaradványaiból kivont lignint hasznosítják csomagolóanyagok, valamint bioüzemanyagok gyártásához.
A módszertan fejlesztését az Egyesült Államok Energia-hatékonysági és Megújuló Energia Minisztériuma finanszírozta 2,4 millió dollár összeggel, és a közelmúltban a Nature Communication folyóiratban publikálták az eredményeket.
A lignin hatékony kinyerése és felhasználása nagy kihívást jelent a bioüzemanyag-termelés számára – mondta Joshu Yuan, a projektben résztvevő egyik kutató. A szakember közreműködésével kifejlesztett technológia öt módosított hagyományos előkezelési eljárást tartalmaz, melyek segítségével kedvezőbb anyagi feltételek mellett nyerhető ki bioüzemanyag, és biológiailag lebomló műanyag alapanyaga.
„Évente több, mint 300 millió tonna műanyagot állítunk elő. Fontos, hogy ezeket környezetbarát műanyagokkal helyettesítsük.„
A kutatás hozzásegítheti az ipart a mezőgazdasági melléktermékek (kukorica, faanyagok, és egyéb fűfélék maradványai) hasznosításának új lehetőségeihez. Az innováció potenciálisan új bevételi forrásokat teremt a gazdálkodók, valamint a szállítmányozási ágazat számára is, amely a feldolgozási pontokhoz csatornázza a növényi melléktermékeket.
Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/06/210630125426.htm