Dr. Bencsik Dávid, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) nemzetközi igazgatója január 31-én a dél-afrikai Pretoriában aláírta a MATE és a dél-afrikai Akademia Egyetem együttműködéséről szóló együttműködési megállapodást az egyetem Centurion Campusán.
A MATE közlése szerint az öt évre szóló megállapodás intézmények közötti együttműködést céloz az agrár- és élettudományok, a kutatás, valamint az oktatás területén folytatott tudományos együttműködések terén.
A dél-afrikai Akademia jelenleg egy komplex campust fejleszt, emellett számos új program, például egy agrártudományi szakirány indítását is tervezi, amiben örömmel támaszkodnának a MATE tapasztalataira. Prof. Hannes Rautenbach, az Akademia Természettudományi Karának dékánja szerint az új campus kiváló oktatási és kutatási lehetőséget nyújthat idővel a mezőgazdaság területén is.
A mezőgazdaság, szorosan kapcsolódva az élelmezésbiztonsághoz, olyan terület, amely jelentős ütemben fejlődik, illetve bővül. Fontos, hogy az Akademia először hidakat építsen ki a világ legjobb mezőgazdasági egyetemeivel, köztük a MATE-val is, azzal a célkitűzéssel, hogy az agrárvilág élvonalához közelítsen. A MATE multidiszciplináris megközelítést követ, ebből fakadóan a mezőgazdaságot a természeti erőforrások, a környezet, a víz, a talaj és az életminőség tudományterületeivel is összekapcsolja. Ez a szemlélet erősíti az Akademia nemzetközi sikerek iránti törekvéseit, ezért nagy reményeket támasztunk a MATE-val való együttműködéshez
– tette hozzá a dékán.
Az egyetem anyaszervezete, a Szolidaritás mozgalom képviselői az elmúlt években többször is Magyarországra látogattak a két ország közötti szorosabb együttműködés kialakítása érdekében – hívja fel a figyelmet a MATE. A közlemény szerint a tárgyalások kiemelt területe a felsőoktatás fejlesztése volt, amelynek eredményeként valósult meg az Akademia és a MATE közötti együttműködés. A dékán elmondta, hogy a MATE jövőképében és Dr. Gyuricza Csaba rektor hallgatókhoz intézett üzenetében is tükröződik, hogy az intézmény figyelembe veszi a legsikeresebb európai egyetemek tapasztalatait és ötvözi hagyományait napjaink modern megoldásaival. Kiemelte, a MATE hosszú távú célja az, hogy a világ harminc legjobb agrár-felsőoktatási intézménye közé kerüljön.
Dr. Bencsik Dávid nemzetközi igazgató szerint a MATE nagy várakozással tekint az Akademiával történő közös munka elébe. Mint kifejtette,
úgy látjuk, hogy nagyon hasonló értékeket és oktatási eszményeket vallunk az Akademiával, ebből fakadóan hisszük, hogy a szándéknyilatkozat aláírása csak a kezdete a sok jövőbeli törekvésnek.
A találkozók során szó volt még kihelyezett és online képzések lehetőségeiről, mobilitási programokról, valamint közös kutatásokról is.
Dr. Celia Booyse, az Akademia programfejlesztési és minőségbiztosítási vezetője szerint a külföldi egyetemekkel való együttműködés az Akademia terjeszkedésének egyik legfontosabb eleme. Különösen fontos az új képesítések elismerése és fejlesztése, valamint a kutatást és a nemzetközi tapasztalatszerzést szolgáló szakértő- és hallgatócserék.
A megállapodás értelmében az együttműködés legfőbb elemei:
- a két intézmény közötti tanulmányi és kutatási célú hallgatócsere;
- egyetemi professzorok, kutatók és az oktatást, kutatást segítő foglalkoztatottak csereprogramokon történő részvétele és együttműködése;
- az oktatással és kutatással kapcsolatos információk, kiadványok és publikációk kölcsönös megosztása;
- oktatási és kutatási együttműködések megvalósítása.