A madarat első éves korában, 2023. szeptember 8-án gyűrűzték a Farmosi Madárvártán.
Ez az első magyar gyűrűs vörös vércse, ami megkerült Nigériában. A fényképen látható a színes műanyag gyűrűje, ez alapján lehetett azonosítani – tudósított az MME honlapja.
Ilyen messze még nem kóborolt vörös vércse
A Magyarországon eddig meggyűrűzött több mint harmincötezer vörös vércse közül 74 példány került meg külföldön, a legtöbb Közép-Európában és az Appennini-félszigeten. Korábban öt magyar gyűrűs vörös vércse került meg Afrikában, egy-egy madár Algériában (1993), Egyiptomban (2023), Líbiában (2020), Mauritániában (2015) és Tunéziában (2022). A most Nigériában megfigyelt példány az első, amit szabadon, a színes gyűrűje alapján azonosítottak.
Hazánkban gyakori faj
A vörös vércse viszonylag gyakori fészkelő ragadozó madarunk. A hazai állománya részben állandó, részben rövid távú vonuló, telelőterülete a Mediterráneum. Az észak-európai fészkelő vörös vércsék Dél-, Délnyugat-Európában telelnek, de kis számban a Szaharán túli területekre is eljutnak.
További információ és megkerülési térképek a vörös vércsékről a Tudástár Magyarország madarai oldalon: https://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-faltin
A vörös vércse megkerülési térképe az online EURING (www.euring.org) Eurázsia-Afrika Madárvonulási Atlaszban: https://migrationatlas.org/node/1838
Karcza Zsolt