Marokkó Lengyelországban tervez létrehozni egy nagyszabású logisztikai központot az európai piacok könnyebb elérése érdekében. A marokkói Mezőgazdasági, Halászati, Vidékfejlesztési, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium alá tartozó, exporttevékenységet szabályozó testület, a Marocco FoodEx nemrég jelentette be terveit, a hortidaily.com szerint.
A FoodEx kérésére az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO), valamint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szorgalmazzák egy, a marokkói friss piaci termékek fenntarthatósági minősítését célzó tanúsítványrendszer kidolgozását. Az Európai Unió, valamint a Marokkói Mezőgazdasági Minisztérium támogatásával az említett szervezetek azon dolgoznak, hogy népszerűsítsék a marokkói kertészeti ágazat környezeti, társadalmi, gazdasági fenntarthatósági jellegét.
El Mehdi El Alami, a marokkói FoodEx promóciós és fejlesztési igazgatója elmondta, hogy új exportlehetőségeket keresnek a marokkói termékek számára, melyek megfelelnek az EU legszigorúbb környezetvédelmi és társadalmi előírásainak.
,,Együtt dolgozunk mezőgazdasági termelőkkel, exportőrökkel, forgalmazókkal, szabályalkotókkal, fogyasztói csoportokkal, az EBRD-vel és a FAO-val annak érdekében, hogy biztosítsuk friss termékeink versenyképességét, hatékonyságát és fenntarthatóságát.”
A remények szerint a marokkói agrár-élelmiszeripar képes lesz kiaknázni az európai értékesítési lehetőségeket, amennyiben továbbra is betartja a nemzetközi minőségi előírásokat, különösen az európai piacokét – összhangban az Európai Zöld Megállapodás gerincét képező “termelőtől a fogyasztóig” stratégiával.
A marokkói termelők egyre gyakrabban hajtanak végre a fenntarthatósági problémák megoldását célzó nagyarányú tőkebefektetéseket. A FAO és az EBRD támogatta a “Green Generation 2020-2030” nevű új gazdaságfejlesztési stratégiát is, mely értelmében a fenntarthatóságot, az agrártermelés növelését, klíma-rezilienciát támogató és a vidéki régiók fiataljainak munkát teremtő módszerek segítenek újraértelmezni a marokkói mezőgazdaságot.