Moszkva a 2021. február 15. és június 30. közötti időszakra búza-kiviteli adó kivetését fontolgatja a belföldi árak stabilizálása érdekében. A kormányzati terveket ismerő források szerint az adó tonnánként körülbelül 2000 rubel (27,3 amerikai dollár, azaz mintegy 8000 forint) lehet.
Az egyik forrás szerint 25 euró (30,30 dollár, azaz mintegy 8800 forint) adó is felmerült már. Az orosz kormány átmeneti kvóták bevezetését tervezi a tengerentúli búza, rozs, árpa és kukorica szállításaira – közölték az intézkedések előkészítésére rálátó források a Thomson Reuters hírügynökséggel.
A források szerint a kvótát az összes gabona esetében 17,5 millió tonnában állapíthatják meg, ami megegyezik a korábban javasolt mennyiséggel. A kvótán belüli rozs, árpa és kukorica kiviteli vámját a tervek szerint nulla lesz. A kvóta keretein belül tonnánként 25 eurós vám vethető ki a búzaexportra – közölte egy forrás.
Ha az exportált mennyiség meghaladja a kvótákat, akkor a gabonákra kivetett adót a vámár 50 százalékára emelik, de az nem lehet kevesebb, mint 100 euró, azaz mintegy 35 400 forintnyi tonnánként.
Oroszország emellett fontolóra veszi a napraforgóolaj és a cukor hazai árainak felső határának bevezetését, miután Vlagyimir Putyin elnök bírálta az élelmiszerárak emelkedését. A források szerint több minisztériumban folynak még az egyeztetések.
A tisztviselők a búza valamennyi osztályára vonatkozóan az exportadó egységes bevezetését fontolgatják. Az eltérő árak ellenére ez megkönnyítené számukra a kifizetések kezelését. A moszkvai agrárminisztérium nem válaszolt a hírügynökség megkeresésére a témában.
Egy ilyen nagyságrendű adó elfogadása visszalépést jelentene a képletalapú adótól, amelyet Oroszország a búza árának néhány évvel ezelőtti erős növekedése idején alkalmazott. A harmadosztályú búza belföldi ára Oroszország európai részén, szállítás nélkül, tonnánként 15 950 rubel (215 amerikai dollár, azaz mintegy 63 640 forint) volt a múlt hét végén. A 12,5 százalékfehérjét tartalmazó búza exportára a fekete-tengeri kikötőkben tonnánként 252 dollár (mintegy 73 600 forint) volt, úgynevezett FOB szállítással, ami azt jelenti, hogy az eladó költségén jut az áru a kikötőbe.
Vlagyimir Putyin bírálta a piaci szereplőket a kenyér, a liszt, a cukor és a napraforgóolaj árának emelkedése miatt a hét elején a COVID-19 válság és az oroszok jövedelmének csökkenése közepette. Mikhail Mishustin miniszterelnök kijelentette, hogy Oroszország intézkedik, és felkérte a minisztériumokat, hogy december 14-ig nyújtsák be javaslataikat.
A Sovecon mezőgazdasági tanácsadócég egyébként közölte, hogy a korábban várt 81,0 millió tonnáról 76,8 millió tonnára rontotta az oroszországi 2021-es búzatermésre vonatkozó előrejelzését.