Agrárközélet

MVH: jól startolt Magyarország az agrártámogatási előlegek kifizetésénél

Agrofórum Online

A tagországok között élen jár Magyarország az előlegek kifizetésében.

Óriási eredmény, hogy az új uniós fejlesztési ciklusban nyugalomban és békében sikerült az első éves agrártámogatási rendszert végigfuttatni, és hogy a tagországok között élen jár Magyarország az előlegek kifizetésében – mondta Gyuricza Csaba, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elnöke egy siófoki rendezvényen csütörtökön.

A Portfolio Agrárszektor 2015 című kétnapos konferencia nyitónapján több előadó is arról beszélt, hogy a 2020-ig tartó uniós fejlesztési ciklusban 2400 milliárd forint áll rendelkezésre agrártámogatásokra, és 1300 milliárd forint vidékfejlesztésre, amit hatékonyan kell elkölteni.

Jövőre pályázati dömpingév lesz – hívta fel a figyelmet Gyuricza Csaba, aki arról is beszámolt, hogy az idén összesen 120 ezer gazdálkodó igényelt alaptámogatást (a korábbi területalapú támogatás egyik utóda), akik közül november végéig 105 ezernek utalták át az előleget. A többiek jellemzően azért nem kaphatták meg még az összeget, mert hibás volt a kérelmük, tart még a jogszerű földhasználatuk vizsgálata, vagy hiányzik valamilyen hivatali ellenőrzés a kifizetéshez. Az MVH elnöke bízik abban, hogy húsvétra teljesen befejeződnek a kifizetések.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke kiemelte, hogy tavaly Magyarországon nőtt a legjobban az agrárium kibocsátása, folyamatosan nő az agrárexport is. Az idei ugyanakkor nem ígérkezik rekordévnek a forró nyár miatt.

Beszélt a tejágazat és a sertésszektor nehézségeiről, ahol önköltségi ár alatt tudnak értékesíteni a termelők. A vidékfejlesztési program legvitatottabb kérdésének azt nevezte, hogy kell-e növelni az öntözött mezőgazdasági területeket,  álláspontja szerint ezt egyértelműen meg kellene tenni.

Jakab István, a MAGOSZ elnöke, az Országgyűlés alelnöke fő célnak a források mielőbbi felhasználását nevezte. Hangsúlyozta, hatalmas verseny elé néz az ország az következő időszakban, főleg ha megkötik az USA-EU kereskedelmi és beruházási partnerségi megállapodást.

Mezei Dávid, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztési stratégiai ügyekért felelős helyettes-államtitkára kifejtette, a kormánynak az a célja, hogy minél többen részt tudjanak venni a versenyben. Ne csak párszáz nagyobb üzem, hanem a kis- és középméretű családi gazdaságok is megerősödjenek, amire épül az európai agrármodell – tette hozzá. Olyan projekteket kívánnak támogatni mérettől függetlenül, amelyek versenyképesek és hosszú távon fenntarthatóak, hiszen nem tudható, hogy 2020-tól lesznek-e támogatások – fejtette ki.

A konferencián ágazatértékelőt tartottak a rendszerváltás utáni agrárminiszterek. A jelenlegi miniszter nem vett részt, és betegsége miatt távol maradt Gergátz Elemér, az Antall-kormány volt minisztere is.

Gráf József, a Gyurcsány-kormány agrárminisztere szerint a termelés hatékonyságában továbbra is nagy a lemaradás, öntözésre, vízgazdálkodásra többet kellene fordítani. Úgy látta, nagy baj lesz, ha a leginkább fejlődőképes gazdaréteg nem jut megfelelő támogatáshoz.

Németh Imre, a Medgyessy- és az első Gyurcsány-kormány agrárminisztere úgy ítélte meg, hogy az ország mezőgazdasága a lehetőségeihez képest jelentős lemaradásban van. „A versenytársaink rakétasebességgel húznak el mellettünk” – fogalmazott, uniós és hazai termésátlagokat hozva fel példának.

Torgyán József, az első Orbán-kormány agrárminisztere azt mondta, tévedés  kisgazdaprogramként reklámozni az állami földárverést. „Mi mindig a földosztás hívei voltunk, soha nem az árverésé” – szögezte le a volt kisgazda-politikus.  A külföldiek földtulajdon-szerzését úgy lehetne a legjobban visszaszorítani, hogy Magyarország átveszi a francia földforgalmi törvényt, így az unió nem köthetne bele a magyar gyakorlatba. Az állami tulajdonban maradt földeket a rászoruló földműveseknek ingyenes haszonbérbe kellene adni – javasolta.

Gráf József úgy látja, nem az a baj, ha egy külföldi szakmabeli földhöz jut, és itt kezd gazdálkodni, de az igen, ha spekulációs céllal felvásárolják a magyar gazdák elől a földeket.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan, kit választott új elnöknek a NAK a lemondott Győrffy Balázs helyére

2024. szeptember 13. 13:13

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2024. szeptember 13-án tartotta meg az erről döntő országos küldöttgyűlését.

Ő lehet Győrffy Balázs utóda a NAK élén

2024. augusztus 30. 08:40

Az Agrárminisztérium helyettes államtitkárát, Papp Zsoltot jelölik a NAK élére, a 304 országos küldött szeptember 13-án dönt a javaslatról.

Kátrányka, a kátrányba ragadt sün szerencsés története

2024. augusztus 26. 12:40

Rosszul indult a szerda egy tündéri fiatal sün számára. Szerencsére nem hagyták cserben (azaz kátrányban), így jól végződött az eset.

Azonnali hatállyal távozik Győrffy Balázs, a NAK elnöke

2024. augusztus 23. 12:40

A pápai születésű agrárszakember 2013-tól töltötte be a NAK elnöki tisztét. A tisztségre további két alkalommal, 2017-ben és 2022-ben is újraválasztották.

Két nap alatt több mint 70 milliárd forint előleget fizetett ki a Kincstár

2019. október 21. 10:02

Az idei évben a 2019. évi Egységes Kérelemmel összefüggésben a Kincstár összességében mintegy 20 intézkedés, támogatási konstrukció tekintetében tervez előleg-, rész- illetve végkifizetéseket.

Befejeződött a közvetlen támogatási jogcímekhez kapcsolódó kifizetés

2021. április 28. 08:17

A Kincstár 12,2 milliárd forintot utalt a területalapú alaptámogatás (SAPS) végfizetési eljárása során április 19 és 23 között a termelőknek.

Ezt kell tudni az öntözött területek műholdas ellenőrzéséről

2024. május 7. 11:10

Az egységes kérelem benyújtásakor a kérelmező köteles megjelölni minden táblát és bejelentett területi elemet, amelyen öntözési tevékenységet kíván folytatni.

Megindult a területalapú támogatási előlegek kifizetése

2021. október 19. 07:17

Idén a gazdálkodók 166 ezer egységes kérelmet nyújtottak be, ötmillió hektár mezőgazdasági területre.