A mezőgazdaságban használatos gépeket is gyártó szegmens árbevétele 13 százalékkal csökkent éves alapon az első negyedévben.
A tokiói értéktőzsdén jegyzett cég építőipari, bányászati és munkagép szegmense 12,6 százalékkal alacsonyabb, 553,1 milliárd japán jenes, mintegy 5,14 milliárd amerikai dollárnyi árbevételt realizált 2020. január-márciusi időszakában, mint egy évvel korábban a hasonló időszakban. A finanszírozási részleg bevételei 3,3 százalékkal nőttek, de az ipari gépek részlege 16,4 százalékkal rosszabbul teljesített.
A teljes cég a március 31-én zárult teljes 2019-es pénzügyi évben 10,3 százalékkal alacsonyabb 2444,87 milliárd japán jenes árbevételt ért el. Az adózott eredmény 40 százalékkal 153,84 milliárd japán jenre zuhant.
A gyorsjelentés leszögezi, hogy az építőiparban, a bányászatban és a közüzemi berendezések területén a stratégiai, ázsiai piacokon és néhány más régióban is csökkent a kereslet. Ezt a pénzügyi év negyedik negyedévben terjedő új típusú koronavírus-világjárvány (COVID-19) hátrányos hatásának tekintik. Ennek eredményeként az értékesítés csökkent az előző pénzügyi évhez képest. Az ipari gépek és egyéb szegmensekben a prések és szerszámgépek iránti kereslet is csökkent, főleg az autóiparban.
Az éves eredmény 57,7 százalékát tervezi a részvényeseknek osztalékként kifizetni a társaság menedzsmentje, erről majd a júniusi közgyűlés hozza meg a döntést.
A cég rámutatott a gyorsjelentésben arra, hogy a mezőgazdaságban használatos gépek folyamatos alkatrész-ellátását és a szervizelés biztosítását kiemelten fontosnak tartja a vállalkozások működőképességének fenntartása és az infrastruktúra működtetése szempontjából. Ez az építőipari, bányászati, erdőgazdálkodási és logisztikai termékeikre is ugyanígy érvényes.
A Komatsu földmunka- és bányászati gépek széles kínálatával a hazai piacon is jelen van. A kotróktól a dózerekig egy egész sor munkagépet kínálnak. Többek között homlokrakodókat, kotrórakodókat, kompakt rakodókat, midi- és minikotrókat, illetve csúszókormányzású rakodókat is árusítanak Magyarországon.