Agrárközélet

Német aggodalmak az élelmiszerexport-korlátozások miatt

Agrofórum Online

A német kormány aggódik amiatt, hogy egyre több ország korlátozza az élelmiszerexportot, mivel az ukrajnai válság szűkös ellátást és a világpiaci nyersanyagárak meredek emelkedését okozza – mondta Silvia Bender mezőgazdasági miniszter.

A berlini tárcavezető beszédet mondott a G7 nemzetek csoportjának mezőgazdasági minisztereinek ülése kapcsán, amelynek Németország ad otthont, és ahol megvitatják az ukrajnai orosz invázió következményeit a globális élelmezésbiztonságra nézve. Jelenleg Németország tölti be a G7 elnöki tisztét.

„Mindenképpen aggódom amiatt, hogy egyes országok piacaik bezárását tervezik” – mondta Bender. „Úgy gondolom, hogy a ránk váró válságot csak úgy lehet megoldani, ha mindannyian magas szintű szolidaritást tanúsítunk a nemzetek közösségében, hogy megakadályozzuk a globális élelmiszerellátási-hálózatokban keletkező zavarokat.”

Világszerte számos ország élelmiszerexport-korlátozást jelentett be, vagy fontolgatja a tilalmat, hogy megvédje belföldi készleteit Oroszország ukrajnai inváziója után, amelyet Moszkva „különleges műveletnek” nevezett.

Oroszország és Ukrajna a globális búzaexport közel 30%-át adja, valamint nagy mennyiségű takarmánygabonát és étolajat ad el külföldre. Ám Ukrajna exportszállítmányait leállították, Oroszországét pedig jelentősen megnyirbálta a konfliktus. A búza ára a harcok kezdete után 14 éves csúcsot döntött – hívta fel a figyelmet a Reuters.

Németországot aggasztják az importőrökre, különösen a fejlődő országokra nehezedő komoly plusz pénzügyi terhek is, amelyek az élelmiszersegély-ügynökségekre, például a Világélelmezési Programra háruló nagyon súlyos többletköltségeket jelentenek – mondta Bender.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

125,7 millió tonna lehet az uniós búzatermés

2022. július 11. 05:36

A Reuters felmérése szerint az EU várhatóan 125,7 millió tonna közönséges búzát termel majd 2022-ben, ami 3,4%-kal kevesebb a tavalyi termésnél.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Új célpontot találhat magának az olcsó ukrán gabona – célkeresztben a német piac?

2023. augusztus 11. 13:40

A kelet-európai államok helyett Németországra ömölhet az olcsó ukrán gabona, legalábbis ettől tartanak az ottani gazdák, határozottabb európai fellépést sürgetve.

Engedélyezik az idénymunkások beutazását Németországba

2020. április 3. 09:33

A tavaszi munkákra, például a Németországban rendkívül népszerű spárga betakarítására május végéig nagyjából 100 ezer idénymunkásra van szükség az ágazatban.