Oroszország felkérheti a műtrágya-gyártókat, hogy rögzítsék áraikat a tavaszi gabonavetési kampány idejére. Ennek aktív szakasza a napokban kezdődik – közölte a moszkvai agrárminisztérium.
Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre számos gabonaexport-adót és egy sor egyéb intézkedést vezetett be, amellyel a belföldi élelmiszer-infláció stabilizálására törekszik.
„Véleményünk szerint legalább az elkövetkező 2-3 hónapra vonatkozóan meg kellene állapítani az alapvető műtrágyák árát” – közölte Dmitrij Patrusev mezőgazdasági miniszter.
Az orosz műtrágyagyártók szövetsége nem reagált azonnal a Thomson Reuters hírügynökség megkeresésére a témában.
Az idei vetés- és betakarítási szezonban a gazdálkodóknak 35 000 külföldi idénymunkásra lesz szükségük – tette hozzá Dmitrij Patrushev, de megérkezésüket a koronavírus-járvány miatt bevezetett utazási korlátozások nehezítik. A moszkvai minisztérium más tisztviselőkkel együtt keresi a probléma megoldásának lehetőségeit – mondta.
Oroszország őszi gabonavetésének körülbelül 80 százaléka jelenleg jó állapotban van, és ez a részarány növekszik – mondta Dmitrij Patrushev, hozzátéve, hogy minisztériuma részletesebb becslést tesz majd közzé miután a hó minden olyan területen elolvadt, amelynek felmérése szükséges a pontos adat meghatározásához.
Ezzel szakértők szerint azt sugallta a tárcavezető, hogy egyes vélemények alapján a vetés többi része rossz állapotban lehet, és ez a becslés sokkal pesszimistábbnak tűnik, mint az állami időjárás-előrejelzőcég által korábban kiadott prognózis.
Az előrejelzőtársaság a múlt héten azt közölte, hogy az enyhe orosz tél drámaian javította a korábban száraz, csapadékszegény ősz által sújtott őszi gabonavetések állapotát. A hivatalos oroszországi adatok szerint az őszi vetések 7-9 százaléka van jelenleg rossz állapotban, szemben a december elején közölt 22 százalékkal. Az orosz gazdálkodók a 2021-es terméshez 19,3 millió hektárt vetettek őszi gabonával, ami 1,1 millió hektárral több, mint egy évvel ezelőtt.