Nem lazsálnak a jégkármérséklő rendszer berendezései: az elmúlt hetekben volt olyan nap, amikor 24 órán keresztül párologtatták az ezüst-jodidot a levegőbe az agrárkamara által működtetett berendezések. Ennek ellenére előfordult jégeső az országban, a jégverés mértéke azonban sokkal jelentősebb lett volna a talajgenerátorok használata nélkül - írja a Magyar Idők.
Bár még csak másfél hónapja működik az országos jégkármérséklő rendszer (jéger) hazánkban, máris jelentős kártól óvta meg a mezőgazdaságot és a civil vagyont. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által kiépített országos jégkármérséklő rendszer május 1-jén kezdte meg működését. Az idei májusra az átlagosnál is jóval nagyobb légköri labilitás, ezáltal a megszokottnál sokkal zivatarosabb időjárás volt jellemző. Nem túlzás azt állítani, hogy az elmúlt harminc év legzivatarosabb május-júniusának vagyunk elszenvedői.
Az agrárkamarától kapott információk szerint volt olyan nap, amikor az ország nagy részén szinte 24 órán keresztül működtetni kellett a berendezéseket, hogy megelőzni, illetve mérsékelni lehessen a jégverést az ország egyes területein. Így vélhetően már az első hónapban jelentős mértékű kárt sikerült a rendszerrel elhárítani.
Természetesen azt a NAK is elismeri, hogy a rendszer használata ellenére az ország néhány pontján hullott jégeső. Ugyanakkor azt már a korábbiakban is hangsúlyozták, hogy nincs olyan technológia, amellyel teljes mértékben kiküszöbölhető ez az időjárási jelenség. Az azonban garantált – hívta fel a Magyar Idők figyelmét a köztestület –, hogy a kiválasztott legmodernebb és leghatékonyabb, talajgenerátoros jégkármérséklő rendszer alkalmazásával a lehulló jégszemek mérete kisebb lesz, mintha nem működnének a berendezések.
Június 8-án például Szlovéniában alma nagyságú jég esett, amely a szó szoros értelmében átlyukasztotta az autókat. Bár a határ innenső oldalán, Zala megyében is volt jégeső, de a jégszemek mérete és az okozott kár nagysága össze sem hasonlítható a Szlovéniában tapasztaltakkal. A múlt hét közepén is ugyanez a helyzet állt elő: Kárpátalját hatalmas jégverés érte, de hazánk északkeleti határszélein sokkal kisebb jégszemek hullottak.
Azt, hogy hány helyen nem esett a jég a védekezés hatására, a kamara egyelőre nem tudta pontosan megmondani. – A rendszer hatékonyságát ugyanis csak néhány év múlva lehet majd értékelni, amikor összehasonlítjuk a jégkárok mennyiségét a korábbi évek adataival. Az azonban már most megállapítható, hogy a rendkívüli időjárás ellenére az összes mezőgazdaságikár-bejelentésen belül éves szinten harmadával csökkent a jégkár aránya – mutatott rá válaszában a NAK.
A mintegy 1,5 milliárd forintból kiépített magyarországi jégkármérséklő rendszer hálózata Európában elsőként a teljes országot lefedi. Összesen 986 talajgenerátor működik, köztük 222 automata berendezés látja el a jégkármérséklés feladatát. A várakozások szerint a hálózat érdemben csökkenti a jégkárt az országban, így mintegy ötvenmilliárd forint termelési értéket óv meg a jégveréstől.