A Díjat a MTA Agrártudományok Osztálya, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Magyar Talajtani Társaság alapította dr. Stefanovits Pál születésének 100. évfordulója alkalmából. Az elismerést – a szakmai közösség javaslatára – azon szakemberek kapják, akik hosszú időn át, magas színvonalú munkát végeztek a talajtan oktatása, kutatása és gyakorlati alkalmazása területén. A Díjat a döntéshozó kuratórium 2020-ban Csákiné dr. Michéli Erikának, 2021-ben dr. Dömsödi Jánosnak, 2022-ben Szabóné Kele Gabriellának ítélte.
„Ne feledd, hogy a talajon nemcsak állsz, hanem élsz is!”
Dr. Stefanovits Pál
Dr. Posta Katalin Andrea, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos és minőségbiztosítási rektorhelyettese köszöntőjében kiemelte, dr. Birkás Márta személye az őt ismerők számára az értelmet, a serénységet, a takarékosságot és a meggyőződést jelenti, aki legnagyobb sikerének és elsődleges feladatának tanítványai előrehaladását tartja. Sugárzó szakmaszeretete, szeretnivaló egyénisége igazi példa változó és fejlődő világunkban.
Dr. Rajkai Kálmán, a MTA rendes tagja, az MTA Agrártudományok Osztálya, a „Stefanovits Pál Emlékdíj” Kuratóriumának tagja köszöntőjében az MTA Agrártudományok Osztálya nevében gratulált Professzor Asszonynak a kitüntetéshez.
A köszöntők után dr. Dobos Endre egyetemi tanár, a Magyar Talajtani Társaság elnöke, a „Stefanovits Pál Emlékdíj” Kuratóriumának tagja ünnepi előadásában arról beszélt, milyen számtalan módon köti össze, határozza meg a talaj – nemcsak a szakma – hanem minden ember életét.
A 2023 évi „Stefanovits Pál Emlékdíj” díjazottjának laudációját dr. Percze Attila, a MATE Növénytermesztési-tudományok Intézet docense tartotta.
Dr. Birkás Márta 1951. január 14-én született Jászapátin. Itt végezte általános- és középiskolai tanulmányait. 1974-ben szerzett okleveles agrármérnöki diplomát a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen. Végzés után a GATE Tangazdaságban volt gyakornok, majd a Földműveléstani és Növénytermesztéstani Tanszéken Sipos Sándor professzor tudományos ösztöndíjasa lett. Sipos professzor 1983-ban bekövetkezett halála után Birkás Márta folytatta és bővítette a talajművelési és talajállapot-vizsgálati kísérleteket.
1978-ban summa cum laude doktorált. 1987-ben szerezte meg a mezőgazdasági tudományok kandidátusa címet. 1995-ben Gödöllőn habilitált. 1997 óta egyetemi tanár, az MTA doktora fokozatot 2002-ben kapta meg.
Munkásságának fő területei a talajminőség javítása, és a talajok védelme a káros hatásokkal szemben. Kidolgozta a környezettel harmóniát teremtő talajhasználat feltételrendszerét. A talajművelésben új kutatási területet alapozott meg a műveléseredetű állapothibák felfedésével, a szárazság- és csapadékstressz hatásainak tisztázásával.
A sajátos klímajelenségek talajra gyakorolt hatásaira objektív magyarázatot adva, a befolyásoló tényezőkre rámutatva gyakorlatban alkalmazható megoldásokat kínál a csapadék-, a hő- és a szárazságstressz kárainak enyhítésére. Tudományosan megalapozott, termőhelyhez, talajhoz, klímához adaptált módszereit napjainkra több millió hektáron alkalmazzák sikerrel, és Magyarországon kívül még négy térségi országban.
1981 óta tart előadást mezőgazdasági, vetőmagtermesztő és gépforgalmazó vállalatok rendezvényein. Szántóföldi bemutatókon és határszemléken talajállapot ismeretre és okszerű művelési fogásokra tanítja a magyar, szlovákiai-magyar, horvát, bosnyák és szlovén gazdálkodókat.
A talajművelés oktatását a jelenkor kihívásaihoz, a térségi talaj- és klíma feltételekhez adaptálva újította meg. Új, szakmai körökben is elismert taxonómiákat alkotott.
A magyar mellett angol nyelven publikál és ad elő. A térségben elsőként publikált korszerű angol nyelvű talajművelési könyvet, amelyből több európai társintézményekben oktatnak. Számos szakkönyv, szakmai díj, hazai és nemzetközi kitűntetés tulajdonosa. A Gödöllői Talajművelési Iskola megteremtője.
Tisztelt Professzor Asszony! A talajt művelők, őrzők és gazdagítók nagy családjával együtt örvendve gratulálunk, s kívánunk az Agrofórum olvasóit is gazdagító munkájához további örömteli, alkotó éveket, jó egészséget!
(Fotók: Goddard Paula, MATE)