Görögország középső részén a mezőgazdasági termelők több száz traktorral tiltakoztak a megugró energiaköltségek ellen, elutasítva a kormányzati támogatási intézkedéseket. A helyi termelők elégedetlenek a kormányzattal és további segítséget követelnek az árak emelkedése miatt.
A gazdák traktorokkal álltak meg egy országos jelentőségű autópályán, Larissa városa közelében Görögország középső részén, ahol szembeszálltak a rendőrséggel.
Kostas Tzelas, a Karditsa mezőgazdasági egyesület vezetője elmondta, hogy az üzemanyag- és villamosenergia-árak emelkedése 50%-kal növelte a termelési költségeket. „Nem oldják meg azokat az alapvető problémákat, amelyek a farmjaink és falvaink fenntartásához szükségesek” – mondta Tzelas. „Intézkedéseket kérünk, amelyek valódi megoldást adnak problémáinkra”- tette hozzá.
Görögország mintegy 1,7 milliárd eurót költött a gazdálkodók, a háztartások és a vállalkozások áramszámláinak támogatására, hogy segítse őket az emelkedő energiaárak kapcsán. Az infláció fő hajtóereje a magas energiaköltség volt, amely decemberben 5,1%-ra nőtt, ami 11 éve a legmagasabb az országban.
Tzelas Görögország középső mezőgazdasági központjának legnagyobb városa, Larissza mellett tartott tüntetésen azt mondta: „Ezért vagyunk kint az utcán, ha nem teszünk semmit a vidék elhagyatott lesz, a falvak elhagyatottak lesznek, az emberek nem tudják majd művelni a földet és többé nem élhetünk a falvainkban.”
A kormány további 170 millió eurós pénzügyi támogatást ígért a mezőgazdaságnak. Spilios Livanos mezőgazdasági miniszter egy televíziós nyilatkozatában elmondta, hogy Görögország szűkös pénzügyi helyzete ellenére tavaly egymilliárd eurós támogatást ajánlott fel a gazdálkodóknak.
A csomag tartalmazza a támogatást, amely fedezi a gazdálkodók áramszámláival kapcsolatos többletköltségeinek 80%-át augusztustól decemberig, és e költség felét januárban és februárban. A műtrágyák forgalmi adója közben 46%-ról 13%-ra csökken Görögországban.
A gazdálkodók, akik szerint a legújabb intézkedések nem elegendőek, korábban több tiltakozást is szerveztek a társadalombiztosítási törvények és a nyugdíjjárulékok miatt – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. A mezőgazdasági szektor Görögország kibocsátásának egy kis részét adja, de több százezer embert foglalkoztat, többségük idénymunkás.