Agrárközélet

Továbbra is zajlik a vita a Roundup körül

Agrofórum Online

A jövő év végén lejáró engedély kapcsán emelték fel a hangjukat egyes kutatók, mert szerintük rossz irányt vett a glifozát tartalmú szer 2022 utáni, EU-n belüli engedélyeztetési folyamata azzal, hogy a hatóságok vizsgálatai szerint a szer nem rákkeltő hatású.

Jelenleg tehát úgy néz ki, hogy 2022 után is lehet majd használni a Roundup-ot az EU-ban – hívta fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt.

A Roundup gyomirtó szer fő összetevőjének újbóli jóváhagyását támogató 11 iparági tanulmányból csak kettő tudományosan „megbízható” – derül ki a glifozát vegyi anyaggal kapcsolatos, vállalati támogatású tanulmányok új elemzéséből, amelyről a brit The Guardian írt.

A glifozát a világ legszélesebb körben használt gyomirtója, és nem csak a Roundup gyomirtó szer fő összetevője, hanem több száz egyéb termékben is megtalálható. A gazdálkodók széles körben használják közönséges élelmiszernövények termesztésénél.

Az ausztriai Bécsi Orvostudományi Egyetem Rákkutató Intézetének kutatói közzétett jelentésükben azt mondták, hogy a Bayer AG és más vegyipari vállalatok koalíciója által az uniós szabályozó hatóságoknak benyújtott biztonsági tanulmányok túlnyomó többsége nem felel meg a jelenlegi nemzetközi tudományos szabványoknak. A vállalati tanulmányok közül kettőt megbízhatónak, hatot részben megbízhatónak, hármat pedig nem megbízhatónak minősítettek.

A „megbízható” tanulmányok 2016-ban és 2020-ban készültek, és mindkettőt a Monsanto, a glifozát eredeti szabadalom tulajdonosa és a Roundup gyártója támogatta. A nem megbízhatónak tartottakat több mint egy évtizede készítették el: kettőt az egykori DuPont Co, egyet pedig a Verdia Inc. növényi biotechnológiai cég szponzorált.

A Bayer még a Monsanto 2018-as felvásárlásával örökölte meg a pereket a Roundup szer kapcsán és a negatív bírósági döntések esetén több tíz milliárd dolláros is lehet a teljes jóvátételként fizetendő összeg. A Roundup legfőbb összetevője a glifozát, amelyet az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nemzetközi rákkutató ügynöksége 2015-ben emberre káros és nagy valószínűséggel rákkeltő hatású vegyszernek minősített.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

A Bayer elakadt a Roundup ügyek lezárásával

2020. augusztus 29. 11:48

A Bayer árfolyama tegnap 2,7 százalékkal a részvényenkénti 55,03 eurós szintre csökkent, ezzel a mínusszal az idei árfolyamzuhanás már 24,4 százalék.

Korai gyomok ellen korai védelem

2021. február 1. 06:15

„Ki korán kel, aranyat lel” tartja a mondás és ez átvitt értelemben igaz lehet az idei kalászos gabonák gyomirtásával kapcsolatban is. Az elhúzódó nedves, csapadékos őszi/téli időjárás ugyanis nemcsak a kalászosok, de a talajban lévő egyéb gyommagok kelésének is rendkívüli mértékben kedvezett.

Hatékony posztemergens kukorica-gyomirtás változó körülményekre

2023. május 9. 06:34

A korábbi szezonok időjárásának változatossága, a herbicidhasználat és egyéb antropogén tényezők nagyban hozzájárultak a kukorica gyomosodásának megváltozásához. Az utóbbi évek hozadéka, hogy egyre több egyszikű növény gyomosít a kukoricatáblákban.

Új hatóanyagokkal a parlagfű elleni harcban

2022. szeptember 3. 05:32

A pollen allergia a szezonális légúti allergiás megbetegedések leggyakoribb formája.