A jövő év végén lejáró engedély kapcsán emelték fel a hangjukat egyes kutatók, mert szerintük rossz irányt vett a glifozát tartalmú szer 2022 utáni, EU-n belüli engedélyeztetési folyamata azzal, hogy a hatóságok vizsgálatai szerint a szer nem rákkeltő hatású.
Jelenleg tehát úgy néz ki, hogy 2022 után is lehet majd használni a Roundup-ot az EU-ban – hívta fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt.
A Roundup gyomirtó szer fő összetevőjének újbóli jóváhagyását támogató 11 iparági tanulmányból csak kettő tudományosan „megbízható” – derül ki a glifozát vegyi anyaggal kapcsolatos, vállalati támogatású tanulmányok új elemzéséből, amelyről a brit The Guardian írt.
A glifozát a világ legszélesebb körben használt gyomirtója, és nem csak a Roundup gyomirtó szer fő összetevője, hanem több száz egyéb termékben is megtalálható. A gazdálkodók széles körben használják közönséges élelmiszernövények termesztésénél.
Az ausztriai Bécsi Orvostudományi Egyetem Rákkutató Intézetének kutatói közzétett jelentésükben azt mondták, hogy a Bayer AG és más vegyipari vállalatok koalíciója által az uniós szabályozó hatóságoknak benyújtott biztonsági tanulmányok túlnyomó többsége nem felel meg a jelenlegi nemzetközi tudományos szabványoknak. A vállalati tanulmányok közül kettőt megbízhatónak, hatot részben megbízhatónak, hármat pedig nem megbízhatónak minősítettek.
A „megbízható” tanulmányok 2016-ban és 2020-ban készültek, és mindkettőt a Monsanto, a glifozát eredeti szabadalom tulajdonosa és a Roundup gyártója támogatta. A nem megbízhatónak tartottakat több mint egy évtizede készítették el: kettőt az egykori DuPont Co, egyet pedig a Verdia Inc. növényi biotechnológiai cég szponzorált.
A Bayer még a Monsanto 2018-as felvásárlásával örökölte meg a pereket a Roundup szer kapcsán és a negatív bírósági döntések esetén több tíz milliárd dolláros is lehet a teljes jóvátételként fizetendő összeg. A Roundup legfőbb összetevője a glifozát, amelyet az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nemzetközi rákkutató ügynöksége 2015-ben emberre káros és nagy valószínűséggel rákkeltő hatású vegyszernek minősített.