Agrárközélet
Agrárközélet

Új technológiák változtatják meg a mezőgazdaságot

Új technológiák változtatják meg a mezőgazdaságot

Agrofórum Online

Az egyik következő technológiai robbanást az a vállalatát indíthatja majd el a feltételezések szerint az egész világon, amely a vidéki széles sávú internet kapcsolatokat kihasználva fejleszt és kínál majd megoldásokat - vélekedett Robert Saik, az agrárium egyik jövőkutatója, az AGvisorPRO vállalat vezérigazgatója.

„Legyen szó Bezosról, Muskról vagy Loonról, valaki feltöri a kódot, és a mezőgazdaságban is sokkal jobban összekapcsolódhatunk informatikai szempontból. Mindent összekapcsolhatunk majd a szemetes edényektől egészen a talajnedvesség-mérőkig” – mondta.

Robert Saik szerint az algoritmus lesz az új szó minden gazda szókincsében. Algoritmusokat fognak használni a GEO-térképezésben, a távérzékelésben és a virtuális valóság technológiájában.

A robotok jól alkalmazhatók a 3D technológiával kapcsolatban, a piszkos és unalmas munka vár majd rájuk. „Ma a tehetséges fiataljainkat napi 12 órára üvegkalitkába tesszük a gépek vezető fülkéiben a GPS adatok alapján működő, részben precíziós gazdálkodásban, és azt mondjuk nekik, hogy ne nyúljanak a kormányhoz” – hívta fel a figyelmet Saik. „Ha egy kutyát ilyen hosszú időre üvegketrecbe tesznek, akkor kegyetlenséggel kapcsolatos vádak merülnek fel.” A permetezőgépek alatt és körüli kamerák lehetővé teszik a robotika általi precíz permetezését és elkerülik a sorok károsítását.

A mezőgazdaság körüli kérdések a munkaerő tekintetében kritikusak leginkább szerinte. „Nem találunk jó munkavállalókat a távoli területeken, ahol sok farmer él. A robotika lehetővé teszi számunkra, hogy csökkentsék az üzemeltetési költségeket.” Nem az a kérdés, hogy jön-e a robotika, hanem az, hogy mikor jön el, és ki hozza el – tette hozzá.

Amikor Robert Saik egy farmon nőtt fel gyakran hidraulikaolaj borította el a berendezéseket. „Ma már sok ilyen rendszer nem igényel olyan karbantartást, mint régen. Rendszerintegrátorokra van szükségünk ahhoz, hogy ez a technológia a gazdaságban még jobban működjön.”

A jövőkutató szerint komoly kihívás előtt áll az agrárium. Cél, hogy globálisan növekedjen a mezőgazdasági termelők jövedelmezősége és a fenntarthatóság is – számolt be a Successful Farming híroldal. Ez vadonatúj kapcsolódási kihívást jelent a mezőgazdaság számára. Az érzékelőeszközök és a felismerő szoftverek jelzik majd a növényekkel és állatokkal kapcsolatos problémákat a gazdának. Ezeket anélkül lehet majd megállapítani, hogy egy másik embernek meg kellene látogatnia a farmot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

PANNATURA és Biogazdálkodási napok

2024. július 4. 14:50

Az Esterházy Alapítványok 2024-ben ünneplik fennállásuk 30. évfordulóját. Az utolsó herceg, Esterházy V. Pál örököse, Esterházy Melinda 1994-től kezdődően három megszüntethetetlen magánalapítványt hozott létre, megteremtve ezzel a mai vállalkozási sikert döntően meghatározó, erőteljes növekedésre képes gazdasági vállalkozások előfeltételét.

Hamarosan újra: Bábolnai Gazdanapok

2024. július 3. 15:40

A nagy hagyományokkal rendelkező mezőgazdasági kiállítást az idén szeptember 5–7. között immár 37. alkalommal rendezik meg.

KertAkadémia, a kihagyhatatlan program kertbarátoknak

2024. június 29. 10:10

Egyre nagyobb az igény a saját termelésű zöldségekre és gyümölcsökre. A KertAkadémia Konferencia és Szakmai Nap célja a tudásátadás.

Hungarikum lett az Aranyfácán sűrített paradicsom és a szaloncukor

2024. június 28. 16:10

A Hungarikum Bizottság legutóbbi ülésén 3 elemmel bővült a Hungarikumok Gyűjteménye és 2 tétellel gyarapodott a Magyar Értéktár.

A szántás mellett igen kevés érvet sorakoztathatunk fel – interjú Dr. Gyuricza Csabával

2023. október 13. 14:10

Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora lapunk számára adott interjújában feltárta meglátásait, többek között a jelenleg uralkodó talajművelési gyakorlat kapcsán.

Precízebbek a cseh farmok

2019. április 29. 11:33

A cseh kutatók évtizedek óta együttműködnek a nagy mezőgazdasági gépgyártókkal és a gazdálkodókkal és számos olyan megoldást hoztak létre, mint a különféle érzékelők, talajszondák és munkaalgoritmusok, amelyek segítenek fenntartani vagy javítani a talajminőséget.

Senki ne vegyen permetező drónt!

2019. március 12. 13:47

A rendezetlen jogszabályi környezet miatt permetezési célra jelenleg tilos drónokat használni. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – a társszervezetekkel egyetértésben – sürgeti a szükséges szabályozás megteremtését.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.